Facebook ji miluje, diváci jejích pořadů taktéž, jen vědcům je tahle dáma s britským pasem a bydlištěm v Torontu trnem v oku, protože „publikuje neověřitelná fakta, nepřesné údaje a necituje, kde by měla“. Ale řekněte to některému z 22 milionů čtenářů Elise Andrew, co hltají její zprávičky o vědě a na síti jí dávají palec nahoru. Její facebooková stránka „I F*cking Love Science“ je totiž naprostý fenomén.

Teď si tahle atraktivní zrzka zřejmě další fanoušky ještě získá. Nebo ztratí… Před pár dny na sebe prozradila, že zhruba před rokem odmítla lákavou nabídku prodat svůj profil za 30 milionů dolarů. Hned se totiž vyděsila myšlenkou, že by se z ní zase stala jen soukromá osoba a nikdo by se o ni už nezajímal.

Zní to sice zvláštně, ale důvodem je fakt, že Elise trpí depresemi a od dětství i zvláštní poruchou, která se projevuje nutkavou potřebou vytrhávat si vlasy. A náhlé zbohatnutí by její potíže nejspíš prohloubilo. „V šestadvaceti letech, ´odejítá´do důchodu, s obrovskou sumou peněz a vážnými duševními problémy je skvělý způsob, jak skončit v hrobě ještě před třicítkou. Práce je dobrá,“ dodala před pár dny na svém twitterovém účtu.

Stránkou „I F*cking Love Science“, což se dá přeložit jako „Zatraceně miluju vědu“, přitom založila v záchvatu nudy, když chystala v posledním ročníku studia přírodních věd svou diplomku. „A zároveň jsem prokrastinovala, jak jen to šlo,“ vzpomínala na rok 2012, kdy na profilu začala publikovat „cool“ příběhy z vědeckého prostředí.

Den poté měla stránka už tisíc lajků, po pár měsících vystřelil počet čtenářů do milionů. A Elise i dnes hrne na síť obsah, který je stejně překvapující jako zábavný. „Dělím se o věci, které považuju za úžasné,“ vysvětlovala pro ScienceWorld. „A lidé se mnou souhlasí.“

Tajemství neuvěřitelně populární stránky, jejíž věhlas se šíří rychlostí světla, spočívá patrně už v samotném mixu informací. Jednou Elise vystaví obrázek s popiskem „Mořské vydry se drží za ruce, když spí, aby neodplula jedna od druhé“, jindy zase prezentuje sérii suchých faktů typu „Vědci objevili, jak a kde v mozku vzniká představivost“.

Velký zájem všeobecně budí posty o HIV a rakovině, ale možná úplně nejchytlavější byl příspěvek o biologicky rozložitelné urně, která se promění ve strom: Semínko roste na vašem popelu. „Snažím se, aby stránka byla atraktivní pro všechny,“ vysvětluje bloggerka.

Obří sbírka komiksů, výstřižků novin, fotek a dalších pikantních novinek tak přispívá k tomu, že věda se najednou nezdá jako zkostnatělá a nudná věc, kterou se baví maximálně introvertní jedinci se zkumavkami, jež po tabulích čmárají rovnice. Díky Elisině stránce se naopak jeví jako fascinující, plná zábavy a legrace. Což dokazuje i úvodní fotka profilu IFLS s citátem amerického biochemika Isaaca Asimova: Věta, která ve vědě tolik vzrušuje a která korunuje nové objevy, není „Heuréka“ ale „To je vtipné“.

Ne pro každého je přitom bloggerčin výstup symbolem zábavy. Po čase se totiž stala terčem sexistických komentářů a odporu, když lidé zjistili, že za jejich oblíbenou stránkou stojí žena. Poté, co Elise v březnu 2013 nahrála na stránku IFLS odkaz na svůj twitterový účet, nakupilo se na profilu přes 10 tisíc komentářů, z nichž většina vyjadřovala údiv ve stylu „Můj bože, ty jsi holka?“ A to byly ty mírnější.

Ani útoky zoufalců ji neodradily od její mise propagovat vědu. Místo toho se spojila s televizním kanálem Discovery, část svého facebookového fenoménu přinesla do online videa a dál svými informacemi zásobuje Facebook. A pochopitelně u toho vydělává. Kolik? Facebook jí navzdory obřímu zájmu neplatí nic a příjem z YouTube prý daruje na charitu nebo investuje do dalšího rozvoje.

I přesto, že nechce být znovu anonymní, se zdráhá považovat se za celebritu. „Cítím se trochu zmatená,“ odpovídá na dotazy o své popularitě. Miliony jejích fanoušků na Facebooku mají ale evidentně jiný názor.