Možná vás penze čeká až za hodně let, ale přiznejte si, neděsí vás tak trochu? Neříkáte si, jaká tahle životní etapa asi bude, co během ní budete dělat a jestli nepřestanete náhodou být sami sebou?

Příprava na důchod je jako příprava na výlet – nikdy to nejde podle plánu. Nikdy nevíte, jaký váš důchod bude, dokud skutečně nepřijde. I tak ale všechny důchodové plány doporučují vyzkoušet si něco jako „důchod nanečisto“. Ideálně zhruba pět let předtím, než do penze skutečně půjdete. Představte si to jako zkoušku šatů před velkým (a často nezvratným) krokem.

Je možné, že teď si ročně berete dva nebo tři týdny pořádné dovolené. V důchodu jich najednou budete mít 52. Pokud budete mít dostatek financí, tak se můžete přestěhovat, začít s novým koníčkem…. A možná zjistíte, že všichni vaši přátelé stále pracují.

Zkrátka, důchod znamená hodně změn a to si říká o průšvih. Nacvičte si důchod, dokud ještě pracujete. Dlouhodobé, postupné změny můžou být součástí vašeho plánu. Následující kroky by vám měly usnadnit šok ze změny životního stylu.

1. Víc dovolené

Jestli jste jedni z těch, kteří chtějí svoji penzi strávit cestováním, začněte trénovat. Jestli zatím nemáte dost času na dlouhé výlety přes půl světa, prozkoumávejte zatím zeměpisně dostupnější místa. Tohle platí zejména, jestli jste obzvlášť vytížení po celý rok. Jestli vám kariéra momentálně brání v cestování, začněte si brát víc volna. Nechcete v důchodu zjistit, že najednou nevíte coby.

Čtěte také: Kam na důchod? Tohle je 6 míst, kde vás penze bude bavit

2. Řekněte si o jinou pracovní dobu 

Chtěli byste k milníku postupovat zvolna a láká vás mezikrok v podobě zkráceného úvazku? No tak to navrhněte. A to i když máte dojem, že vaši zaměstnavatelé nebudou otevření diskuzím o nových formách spolupráce, ale za zkoušku nic nedáte!

3. Poznejte své důchodové místo ve všech obdobích

Vysnili jste si v důchodu život na řeckém ostrově nebo vás láká spíš chata na horách? Obojí může znít romanticky, ale jen dokud tam nezakusíte všechna roční období. Zasněžené hory vás sice můžou rozněžnit, ale když budete muset několikrát za den vytáhnout lopatu, možná si to rozmyslíte. A bude lepší, když se to stane před než po tom, co se do své idylky nastěhujete.

4. Skamaraďte se s aktivními důchodci

Solidní síť kontaktů je cestou ke štěstí. Při přechodu do důchodu si najděte nové známé, kteří jsou aktivní a mají koníčky. Ať už se chystáte stěhovat, nebo ne, velká část vašich známých jsou pravděpodobně vaši kolegové. Ale hádejte co? Až půjdete do důchodu, oni pořád budou dál pracovat, to vaše zájmy dramaticky změní. Možná je to správná doba na to pořídit si nové přátelé – opravdová kamarádství nevznikají přes noc. Místo čekání, až vaši přátelé půjdou do důchodu, rozhazujte a rozšiřujte své sítě.

Čtěte také: Pár „skomných bláznů“ šetří, aby mohl odejít do důchodu ve 33 letech 

5. Oprašte svoje koníčky a začněte s novými

Co vás bavilo dělat jako dítě a na co jste pak v dospělosti už nikdy neměli čas? Co jste vždy chtěli vyzkoušet? Teď je ten čas – pusťte se do toho. Začněte s novým koníčkem. Hobby jako focení nebo lyžování vyžadují počáteční vklady, náklady na příslušenství a lekce. Možná bude lepší se do těchto finančních investicí pustit, dokud máte vyšší příjem. Život si užijete víc, když děláte něco, co naplňuje vaše vášně.

6. Přestěhujte se 

Jestli se těšíte, až to po práci prostě zabalíte, zvednete se a vyjede do své vysněné destinace, začněte přesun plánovat už teď. Je to příležitost zapustit kořeny, co nejvíc si užít místa, které máte rádi a navázat nová přátelství. Na práci v oblíbených destinacích je těžké narazit – ale ne nemožné.

7. Jestli zůstáváte doma, opravujte

Ať už přemýšlíte o rekonstrukci nebo jen o několika nových kouscích do bytu či domu, na nic nečekejte. Mimo to, že budete mít najednou více času, v důchodu se možná změní i vaše uvažování. Možná se budete chtít vyhnout placení velké částky. Buď se ošalte a finance na zkrášlení domova si veďte ve zvláštním účtu, nebo se do toho pusťte hned.

8. Žijte z důchodových příjmů 

Vyzkoušejte si už teď, jak zvládnete žít s nižšími příjmy, které v důchodu nevyhnutelně přijdou. Zvládli byste vyžít z ještě menšího a důchod si pořád užívat? To nikdy nevíte, dokud to nezkusíte. Nastavte si automatické příkazy měsíčních úspor tak, aby kopírovaly váš budoucí příjem v důchodu.

Čtěte také: Nastává doba starců? A rozmetá zdravotní péči i finanční trhy vyspělých zemí?

9. Oživte své nejdůležitější vztahy

Jestli jste vdané či ženatí nebo máte dlouhodobého partnera, tak si uvědomte, že v důchodu spolu najednou budete trávit spoustu času. Jednoduchá rada zní: pracujte na svém vztahu, jinak si velice pravděpodobně začnete brzo lézt na nervy. Vyhraďte si jeden večer týdně na rande, mluvte spolu, prostě se starejte.

A osvěžujte i své další kontakty. Přemýšlejte o tom, se kterými lidmi nejraději trávíte čas a počítejte s nimi.

10. Každý týden vyzkoušejte něco nového

Rutina někdy může být dobrá: třeba když jde o to dát si každý den malou ranní rozcvičku. Každopádně z rutiny se ale někdy stane stereotyp.  Vyvarujte se toho dělat pořád dokola ty samé věci, jíst ta samá jídla a jezdit na ta samá místa. Otevřenost novým zkušenostem pomůže lidem každého věku adaptovat se na změnu.

Zkuste něco nového každý den vašich příprav na důchod. Ať už to je nová kulinářská zkušenost, nový koníček nebo i maličkost jako film žánru, na který byste se jinak nepodívali. Nikdy nevíte, jaké báječné zkušenosti před vámi leží. A trocha plánování vás na ně může pomoct připravit.