Vyvolává ve vás začátek pracovního týdne úzkost, smutek, nebo dokonce stres? Postrádáte v pondělí ráno motivaci a chuť pracovat? Přijdete si pomalí a napjatí?

Pokud přikyvujete, pravděpodobně trpíte tzv. pondělním splínem. Alexander Kjerulf, pořadatel kurzů o tom, jak být v práci šťastný, ho definuje jako soubor negativních emocí, které mají na začátku pracovního týdne lidé, již nejsou se svojí prací spokojení a vnímají ji jako něco nepříjemného, ale nevyhnutelného.

Mnoho lidí pondělní splín jednoduše přechází s tím, že v práci je potřeba vydržet. A přesně to považuje nejen Alexander Kjerulf za chybu. Vyzkoušejte proto těchto 11 rad, jak se pondělní trudnomyslnosti vyhnout.

Připravte se na pondělí už v pátek – Pondělky mohou být extra stresující, zvlášť pokud se vám během týdne nahromadilo více nedodělků a víte, že po víkendu se jim nevyhnete.

Snažte se tedy už v pátek vyřídit co nejvíc nepříjemných úkolů a mít na pondělí čistý stůl. Začátek nového týdne bude rázem mnohem jednodušší.

Napište si seznam věcí, na které se těšíte – Podle Alexandra Kjerulfa v souvislosti s novým týdnem přemýšlíme hlavně o tom negativním, co nás čeká. „Otočte to. V neděli večer si napište tři věci, na které se v příštím týdnu těšíte. To vás pozitivně naladí. A pokud ty tři věci nedáte dohromady, tak to může být znamení, že je čas na razantnější změnu.“

O víkendu vypněte – Pokud to jen trochu jde, vyhněte se tomu, abyste o víkendu kontrolovali pracovní telefon a mail, zvlášť když víte, že na ně nebudete reagovat dřív než v pondělí. Koučka Rita Friedman uznává, že pocit, že víte, co na vás v pondělí čeká, je lákavý. Schopnost stanovit si pevné hranice mezi prací a soukromím ale považuje za mnohem užitečnější.

Pořádně se vyspěte a vstaňte brzy – Běžte v neděli spát o trochu dřív než normálně, tak abyste se v pondělí ráno cítili pořádně odpočatí. Pokud budete nevyspalí, tak se vám v pondělí nebude chtít vůbec nikam. A ačkoliv se to může zdát kontraproduktivní, když vstanete třeba o půl hodiny dřív a získáte tím víc času pro sebe – na pořádnou snídani, cvičení nebo třeba procházku se psem –, budete se ve výsledku cítit lépe, a ne jako roboti, kteří jen spí a chodí do práce.

Pěkně se oblečte – Udělejte z pondělí den, kdy si obléknete to nejlepší, co máte. Zvednete si tím náladu i sebevědomí. Také kolegům budete připadat pozitivní a inspirativní. Jak říká specialistka na pracovní prostředí Dedorah Shane: „Buďte tím, kdo ostatním rozjasní jejich den, a přeneste na ně své kouzlo.“ Sara Sutton Fell, ředitelka společnosti Flex.Jobs, k tomu dodává: „Cítit se dobře je polovinou úspěchu, protože tomu, na co se netěšíte, rázem čelíte s větším sebevědomím.“

Nalaďte se na pozitivní vlnu – Buďte vděční i za drobnosti, které vás v práci těší. A snažte se svou sklíčenost příliš neventilovat a nekazit náladu ostatním.

Pomoci vám může třeba hudba. Rita Friedman doporučuje pustit si písně, které běžně posloucháte třeba v tělocvičně. Energií nabitá hudba vás na začátku nového dne spolehlivě nakopne.

Udělejte radost někomu jinému – Dejte si závazek, že až v pondělí ráno dorazíte do kanceláře, uděláte něco hezkého pro své kolegy. Zlepšit si náladu tím, že potěšíte někoho jiného, je podle Alexandra Kjerulfa jedno ze základních pravidel pozitivní psychologie. „Stačí, když někomu z kolegů složíte poklonu, budete milý na zákazníka nebo pomůžete někomu na ulici,“ říká.

Neplánujte na pondělí velké věci – Dobrou strategií, jak omezit pondělní stresy, je nechat komplikované úkoly na další dny. Pokud to jde, domlouvejte si schůzky na úterky či středy a v pondělí se věnujte spíše rutinním, méně náročným věcem. Lehčí začátek týdne vám ušetří energii. Ale pozor, s volným režimem to nepřehánějte! Jak upozorňuje Deborah Shane, příliš volného času vaši trudnomyslnost jen prohloubí.

Začněte s něčím novým – Pondělní chmury můžete zahnat i tím, že si vymyslíte nějakou novou – ale nenáročnou – činnost, kterou v práci běžně neděláte. Máte nápady? Tak zajděte za svým šéfem a proberte je s ním. Pokud vás opakování stále stejných činností ubíjí, tak je tahle rada právě pro vás. Už jen myšlenka na to, že můžete dělat něco jiného, vás nabije.

Zařiďte, aby v práci byla zábava – Chovejte se tak, abyste si pobyt v kanceláři užili. „Přineste kolegům něco dobrého k jídlu, zaskočte za známým z vedlejší kanceláře anebo si prostě povídejte o tom, co jste dělali o víkendu. Všechno tohle vám pomůže vylepšit prostředí, ve kterém pracujete,“ radí kouč Ryan Kahn.

Mějte plány i na „popracovní“ dobu – Pondělí, a vlastně jakýkoliv váš den, by nemělo být jen o tom, že ho v práci nějak přežijete. Naplánujte si na večer něco, na co se budete těšit – vyrazte ven s přáteli, uvařte si doma dobré jídlo anebo si pusťte pěkný film. Zkrátka cokoliv, aby vaše pondělí nebylo jen o tom, že ráno vstanete a půjdete do práce.


 

Další tipy na to, jak se cítit lépe, najdete i v těchto článcích na Forbes.cz:

Proč je Austrálie zemí, kde se žije nejlíp na světě

Nečekaná věc, díky které můžete být v práci v životě o hodně šťastnější