skip to main content

13 míst, která musíte navštívit v příštím roce

4 minuty čtení

Svět je obrovský. A pořád se zvětšuje. Každý zapálený cestovatel, kterého znám, říká, že seznam míst, na něž se chce podívat, neubývá, naopak se pořád prodlužuje.

Takže jaké destinace upřednostnit? Co je potřeba vidět dřív, než to navždy zanikne? Ve kterých místech se uklidnila vyhrocená situace a jsou nyní pro turisty bezpečná? A kde to momentálně žije? S těmito otázkami mi pomohli experti z těch nejlepších plánovacích cestovních společností. Na jejich radaru jsou pro příští rok tato místa:

Bhútán

Bhútán figuruje na seznamu nejvíc fascinujících míst světa již nějakou chvíli, ale poradci ze serveru Absolute Travel radí podívat se sem co nejdříve, než se toto místo doopravdy změní. Skromná a prašná cesta, která zemi obklopuje, je předlažďována kvůli vyhlídkovým autobusům. Začínají zde vyrůstat tří- a čtyřhvězdičková letoviska, která zde nikdy dřív nebyla. Bhútán je stále výjimečný, ale mění se. Tradiční oděvy jsou nahrazovány strojově vyráběným hedvábím z Číny a najít například původní umělce, který ručně barví látky, je stále těžší.

bhutan


Kolumbie

Před několika týdny Jennine Cohen, generální ředitelka společnosti Geographic Expeditions pro Ameriku o Kolumbii, prohlásila, že její ekonomika neustále sílí a energie této země je přímo hmatatelná. Takže pokud vás tahle země s karibským i pacifickým pobřežím a pohnutou minulostí láká, neváhejte. Řada oblastí je bezpečná a není důvod mít z cesty strach. Vláda momentálně vylepšuje infrastrukturu a s lidovou armádou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) dolaďuje mírovou dohodu. V zemi fungují luxusní hotely spolu se špičkovými galeriemi a restauracemi a vedle nich najdete malá koloniální města a vesnice, které jako by zamrzly v čase. „Kolumbie si zachovává svoji hodnotu a současně je to země plná dobrodružství. Turismus je zde stále nová záležitost, a proto jsou tu lidé neuvěřitelně milí a více než ochotní představit vám svoji vlast,“ říká Jennine Cohen.

kolumbie


Ladakh, Indie

Všem, kdo touží na nějakou dobu zcela opustit civilizaci, doporučuje server Red Savannah navštívit indický Ladakh (tzv. Malý Tibet), ve kterém nenajdete žádné wi-fi připojení, televizi ani mobilní signál. Pobyt je možný pouze v odlehlých vesnicích v údolí řeky Indus v restaurovaných domcích spolu s hostitelskými rodinami. Jde tedy o skutečné soužití s místní komunitou (nabízí se tu také možnost zařídit si audience u krále). „Životní styl místních obyvatel zvýrazňuje nepodstatnost a triviálnost života na Západě,“ dočtete se na Red Savannah.

ladakh


Zambezi, Zambie

V tomto regionu je ještě větší vedro než kdy dřív. Možná i proto je řeka Zambezi stále mimo hlavní turistické trasy a nabízí ničím nerušené pozorování divočiny. Navíc má velký potenciál pro dobrodružství. „Region Zambezi nabízí něco víc než jen vyjížďky nebo procházky po safari. Vyzkoušet si můžete lety helikoptérou nad slavnými Viktoriinými vodopády, jízdy na kajaku nebo kempování na odlehlých ostrovech na řece.

zambezi


Jižní pobřeží Srí Lanky

Tato oblast vždycky měla ty nejlepší pláže, ale ubytování bylo vždy spíš pro baťůžkáře než náročné cestovatele. Hrbolatá cesta sem z hlavního města ostrova Colomba trvala čtyři hodiny. Silnice ale byly zrenovovány a cesta se zkrátila na polovinu. A najdete tu také řadu nových míst, ve kterých se můžete ubytovat přímo v divoké přírodě.

sri lanka


Írán

Tento tip je pro inovátory. Mnoho agentur tuto destinaci sice ještě nemá v katalogu, ale uvažuje o ní. Oteplení mezinárodních vztahů a uvolňování sankcí už teď dělá Írán pro cestovatele atraktivnější. Očekává se, že země zahájí více než tisíc projektů, aby oslovila investory v oblasti turismu. Sice to rozvoji turismu v Íránu bude ještě chvíli trvat, ale historické památky tu jsou: Palác Ali Qapu, perské hlavní město Persepolis, venkovské vesnice jako Abyaneh a neuvěřitelná islámská architektura.

persepolis

Reklama

Nepál

Jak říká Owen Gaddis z Absolute Travel, nyní je nejlepší chvíle na to, navštívit ze zemětřesení se vzpamatovávající Nepál. Nejlepším způsobem, jak Nepálu pomoci, je totiž podpořit jeho turismus, největší zdroj příjmů země. „Nepálský lid má nyní víc pro co žít, víc než kdy dřív. Jejich odhodlání a odvaha jsou nakažlivé.“ Tak se zajeďte nakazit.

Buddhist prayer flags and mount Everest


Keňa

Po teroristických útocích a hrozbě nakažení ebolou se Keňa zvolna připravuje na svůj comeback. Pro ty, co mají z návštěvy Keni stále obavy, nabízí luxusní resort Angama Mara uprostřed safari zážitek skutečné Afriky: návštěvu africké divočiny bez jakýchkoli dopravních prostředků. Přítomnost cestovatelů a jejich peněz drží pytláky dál. Přesto se výlet za posledními osmi černými nosorožci koná pouze za přítomnosti ochranky. V roce 2016 se v Keni navíc bude konat Masajská olympiáda.

kena


Brazílie

Navštivte Brazílii kvůli jídlu! Ochutnejte pokrmy z ingrediencí přímo z Amazonie. Slavná restaurace D.O.M. v Sao Paulu je jenom začátek. Za návštěvu rozhodně stojí i restaurace Banzeiro. Hosté zde mohou ochutnat spoustu pokrmů přímo z pralesa. Například čerstvé plody acaie, které po utrhnutí rychle uvadají. A za výlet samozřejmě stojí i nejdelší řeka světa Amazonka. Odmyslete si všudypřítomnou lezoucí havěť a zaměřte se na kaleidoskop nejrůznějších barev, které řeka odráží (červená, černá, modrá…). V řece se dá koupat a výhodou je, že odpuzuje moskyty. Amazonka je tak obrovská, že spíše připomíná oceán.

amazonka


Dalmatské pobřeží, Chorvatsko

Chris Harter, ředitel obchodu v AdventureSmith, říká, že popularita seriálu Hra o trůny umístila tento kousek Jadranu pevně do hledáčku turistů z celého světa, ne jen Evropy. Fiktivní Královo přístaviště se natáčelo v Dubrovníku a ve Splitu. AdventureSmith právě přidal do nabídky plavbu podél dalmatského pobřeží na palubě zbrusu nové jachty Infinity.

dubrovnik


Mount Batur, Bali

9. března byste v této části světa měli mít možnost pozorovat zatmění Slunce a Black Tomato povzbuzuje cestovatele, aby se ho vydali pozorovat na vlastní oči. Před hlavní událostí můžete vyšplhat na sopku Mount Batur a vychutnat si úchvatný výhled na rýžová pole a balijské chrámy. Anebo nikam nechoďte a místo toho vyplujte na moře a pozorujte zatmění spolu s Jeffrym Mellefontem, asistentem výzkumu australského Národního námořního muzea.

bali


Kuba

Ano, o této zemi jste museli slyšet mnohé. Ovšem toto jaro je vaší poslední šancí podívat se sem předtím, než sem v květnu začnou připlouvat obrovské americké výletní lodě. Kdoví, co konec americké blokády s ostrovem svobody udělá.

kuba

Reklama
Reklama
Reklama