skip to main content
Jak být lepší

3 otázky, které si položit, když jste vyzkoušeli všechno a nic nefunguje

4 minuty čtení

Znáte ty chvíle, kdy máte pocit, že se vám vše rozpadá pod rukama a nic to nedokáže změnit? Já ano a velice dobře.

Intenzivně jsem ho zažívala například na konci své korporátní kariéry před 17 lety. Byla jsem chronicky nemocná a vyčerpaná, měla jsem depresi, protože jsem se potýkala s narcistními šéfy a toxickými vedoucími, stejně tak jako se sexuálním obtěžováním a diskriminací a nic, co jsem vyzkoušela, mou situaci nezměnilo.

Čtěte také: Naučte se zabít svůj projekt, ušetříte čas i peníze. Čtyři kroky, jak na to

Ve skutečnosti se vše jen zhoršovalo. Dnes vím, čím to bylo, ale tehdy jsem neměla ani potuchy.

Abych našla řešení – a mohla pomáhat i ostatním -, tak jsem se rozhodla, že ze světa byznysu odejdu a stanu se terapeutkou. Šla jsem znovu do školy a dnes, po 13 letech strávených koučováním profesionálů po celém světě, už vím, že existují mocné věci, které můžeme udělat, abychom dokázali najít cestu i ze zdánlivě bezvýchodných situací.

Základ je v tom, položit si a dokázat si poctivě zodpovědět tyto tři otázky.

1. Které vzorce v mém chování je třeba změnit?

Pokud půjdete v přemýšlení nad sebou samými dostatečně do hloubky, tak zjistíte, že to, co zažíváte, je odrazem vzorce, který se ve vašem životě opakuje pořád dokola.

Nevyděláváte dost, nezachází s vámi váš šéf dobře, do úmoru se snažíte získat ty nejlepší výsledky… nepronásleduje vás to celý váš dospělý život, ne-li déle?

Tip: Svou situaci ani život nedokážeme vylepšit, pokud sami sebe dostatečně dobře neznáme a nepochopíme, co nás formovalo. To má přece významný podíl na tom, kým se stáváme a jak na sebe a svůj život pohlížíme.

Najděte si o víkendu trochu času a sepište všechno, co si myslíte, že ovlivnilo to, jací jste. Nezapomeňte na zacházení, které se vám v dětství dostávalo od nejrůznějších autorit – od rodičů po učitele. Zamyslete se i nad tím, co by mohl být nejstěžejnější okamžik vašeho života.

Poté rozhodněte, které z těchto skutečností a zážitků vám nyní potenciálně škodí a jestli jste připraveni se s nimi vyrovnat a tím se od nich oprostit.

2. Jak to, že si sebe nedokážu vážit?

Nepříjemné životní situace i nekvalitní vztahy často pramení z toho, že nedokážeme sami sebe dostatečně ocenit.

Přesvědčení, že nejste dost hodnotní nebo schopní, vnáší spoušť do všeho, co děláte nebo na co sáhnete –  vztahy, práce, rodičovství, fyzické i emoční zdraví, finance… všechno tím trpí.

Tip: Pokud si uvědomíte, že vaše sebepojetí není pozitivní a dostatečně v sebe nevěříte, je čas to změnit. Někdy to můžeme udělat svépomocí, je to ale hodně obtížná disciplína, takže pokud tápete, nebojte se říct si o pomoc. Od toho tu my terapeuti jsme.

Nejdůležitější je zaměřit se na tyto body:

 • uvědomění si, proč sami sebe vidíte jako méněcenné a nehodné ocenění, lásky a respektu
 • uvolnění bolesti a traumat z minulých zkušeností, které posílily vaše negativní sebechápání (jako například vyhazov z práce nebo to, že vás nepovýšili)
 • vytváření nových myšlenek a vzorců chování, které odhalí, jak jste talentovaní, hodnotní a důležití

3. V jakém stavu jsou mé zábrany?

Zábrany jsou neviditelné bariéry mezi vámi a okolními systémy. Regulují tok a přísun informací od vás a k vám.

Mít dobře vystavěné a zdravé hranice (v práci, doma, kdekoliv) je podmínkou úspěšného a šťastného života a kariéry. Zábrany zajišťují vaši ochranu před chováním a činy, které by vás mohly zranit nebo zneuctít. Bez zdravých zábran nedokážete identifikovat své limity, ani je prosazovat silou a autoritou.

Zábrany ale musí být tak akorát, zejména malé zábrany pak znamenají pro náš spokojený život velký problém.

Nedostatečné zábrany mají podle mé zkušenosti lidé, kteří zažili nějakou formu emoční manipulace nebo trauma, a to zejména během dětství. Jste si jisti, že se to netýká i vás? Pokud si tyto skutečnosti neuvědomíme, budeme zažívat špatné zacházení a negativní přístup od ostatních i nadále a naše situace se nezmění, protože to sami nedovolíme.

Tip: Zeptejte se sami sebe: „Po čem zoufale toužím?“ Definujte si to, co nejobjektivněji dokážete, a zjistěte tak, jaké prvky ve svém životě potřebujete nejvíce.

Zvažte tyto:

 • Čas
 • Energie
 • Upřímnost
 • Respekt
 • Spravedlnost
 • Laskavost
 • Síla
 • Bezpečí
 • Být slyšen
 • Přijetí

Uvědomte si, v jakých chvílích cítíte zmar, vztek, rozmrzelost, břemeno nebo nedocenění.

Vaše zábrany budou v těchto situacích pravděpodobně vyžadovat posílení. Vyžaduje vás váš šéf 24 hodin 7 dní v týdnu? Ignoruje váš protějšek vaše požadavky na rozdělení práce v domácnosti? Je váš přítel sobecký, kritický a neschopný si vás vážit? Chová se k vám hrozně jeden z rodičů?

Jakmile bezpečně poznáte, co potřebujete a čeho se vám nedostává, co dovolujete a není už přípustné, začněte s vystavěním jasných a pevných hranic, které vám dovolí říct: „Už ne!“ Vaše situace se změní k lepšímu.

Zodpovězením výše uvedených otázek se dostanete na cestu poznání toho, co vás blokuje ve zlepšení vaší kariéry a života.