Podvědomě nejspíš tušíte, že se od sebe košile, které máte ve své skříni, nějak liší. Kromě barvy a jiných očividných charakteristik je tu i jedna méně zjevná – formálnost. Tedy jak slavnostní a elegantní košile je. To ovlivňuje, proč si jednu košili vezmete na ples, jinou na běžné nošení a úplně speciální do smokingu.

Čtěte také: Proč se oblékat o 25 procent lépe než všichni ostatní v kanceláři?

Schválně, jestli znáte všech pět základních typů.

Základní obleková košile

Královna byznysového šatníku. Její úlohou je příliš na sebe nepoutat pozornost a být snadno zkombinovatelná s kravatou. Proto má nejčastěji čistě bílou nebo světle modrou barvu – ty jsou univerzální a sluší největšímu procentu mužů, které se limitně blíží stovce.

kosile-1

Těchto košil budete mít v šatníku pravděpodobně nejvíce a sáhnete po nich v obyčejný všední den. Není potřeba se uchylovat k pastelovým odstínům růžové, zelené a dalších, modrá a bílá maximálně s drobným vzorem naprosto stačí. Lépe se kombinují s obvyklými barvami kravat a navíc –  košile slouží jen jako čisté plátno, na kterém můžete tvořit ostatními doplňky. Vyřádit se můžete na kravatě a kapesníčku.

kosile-2

Zdroj: Gentleman Store

High Business košile 

Tato košile je o trochu formálnější než základní obleková, ale plní v zásadě stejnou funkci. Vezmete si ji buďto na důležité jednání nebo i ve všední den, pokud zastáváte opravdu vysokou pozici. Od oblekové se liší hlavně zapínáním na manžetové knoflíčky a ještě konzervativnější barevností – v 95 % případů bude čistě bílá a možná o trochu lesklejší.

kosile-3

Zdroj: Proper Cloth

Smokingová nebo fraková košile 

Smokingové a frakové košile jsou součástí dress codu black/white tie, a proto mají přesně předepsané, jak by měly vypadat. Základ je čistě bílá látka, manžetové knoflíčky na rukávech a plisé na hrudi – obdélník z látky, která je buďto vertikálně skládaná nebo vyrobená z bavlněného piqué.

Další dva atributy už jsou volitelné – límeček může být buďto klasický, nebo tzv. frakový stojáček. Místo běžných knoflíčků se košile může zapínat na ozdobné frakové – ty pořídíte zvlášť, podobně jako knoflíčky manžetové.

frakova-kosile

Zdroj: Turnbull & Asser

Smart casual košile

Neboli košile k chinos nebo separátním kalhotám, kterou neplánujete nosit v obleku. Může být divočeji vzorovaná, ale stále dostatečně formální – rukávy dlouhé, látka kvalitní, kapsička na prsou neexistující. Spousta mužů se snaží nosit smart casual košili v obleku a nedaří se jim ji dobře zkombinovat s kravatou. S výrazným vzorem to prostě jde těžko, proto je ideální nosit smart casual košili jen s rozhalenkou.

kosile-cervena

Zdroj: Gentleman Store

Skutečně volnočasová košile

U volnočasových košil začíná zábava – zachovaná zůstává jen esence košile, to znamená zapínání vprostřed hrudi na knoflíčky, ale všechno ostatní se může měnit. Krátký rukáv, kapsičky na prsou, poutko na zádech pro pověšení v tělocvičně, rovný spodní okraj pro nošení z kalhot, divoké vzory, experimenty s látkou, vše je možné. Takovou košili užijete nejčastěji o víkendu nebo na letní dovolené.

ralph-lauren-kosile

rl-2

Zdroj: Ralph Lauren