Chcete svému dítěti nabídnout co možná nejlepší startovní podmínky pro budoucí životní úspěch? Přesně takové nabízí studium střední školy v zahraničí. Ale jakou zemi a jakou školu vybrat? Existuje celá řada důvodů, proč by to měla být škola v Kanadě. My jich pro vás vybrali sedm:

1. Bilingvní prostředí

Angličtina a francouzština mají v Kanadě rovnocenné postavení. Dá se tam snadno přežít jen s angličtinou – ve většině regionů se primárně mluví anglicky a školy nabízejí dost předmětů v angličtině –, na druhou stranu je bilingvní prostředí ideální příležitostí, jak se zdokonalit hned ve dvou světových jazycích najednou a zvýšit šance na pozdější uplatnění na univerzitě i na zajímavou kariéru po studiu.

2. Cena

Kanadské školy jsou při srovnatelné kvalitě zpravidla o dost levnější než britské a americké; samozřejmě si účtují školné a řadu dalších poplatků, ale v některých provinciích lze dosáhnout na zajímavý stupeň finanční podpory. Školné se může pohybovat od 25 tisíc kanadských dolarů, což je v přepočtu pod půl milionu korun za rok. U velmi elitních škol cena za vzdělání pochopitelně stoupá, ale pořád je v průměru nižší než například ve Velké Británii, kde roční vzdělávání a ubytování se stravou vyjdou na 1,2 milionu korun.

Pokud hledáte pro své dítě kvalitní střední školu v zahraničí, můžete si promluvit se zástupci jednotlivých kanadských škol, získat konzultaci ohledně přípravy a zápisu nebo vybrat krátkodobé jazykové kurzy v Kanadě, a to už 9. února 2020 v pražském hotelu Four Seasons. Účast je zdarma.

Registrovat se na veletrh »

3. Snazší cesta

Většina kanadských středních škol přijímá zahraniční studenty od 13 let, na některé z nich je možné přihlášku podat už od 10 let. Na prestižních školách ale není takový přetlak jako na nejvyhlášenějších high schools a colleges ve Spojených státech nebo v Británii, kde musí každý uchazeč před přijetím projít velmi přísným sítem a přihlášky je třeba podávat vždy s dvou- až čtyřletým předstihem.

4. Top univerzity

Kanadské vysoké školy jsou vyhlášené vysokými akademickými standardy i zaměřením na výzkum v postgraduálním vzdělávání a směle se poměřují s těmi americkými. Vždyť mezi zeměmi OECD je Kanada na předních příčkách ve výdajích na vzdělávání na obyvatele. Například University of Toronto, University of British Columbia ve Vancouveru nebo montrealská McGill University patří mezi 50 nejlépe hodnocených vysokých škol na světě.

5. Styl života

Progresivní, kosmopolitní a pohodová Kanada patří dlouhodobě k nejbezpečnějším zemím světa a žebříčky ji řadí mezi státy s nejlepší životní úrovní. Vláda podporuje multikulturní prostředí a rozmanitost. A výhodou jsou i nižší životní náklady (bydlení, doprava, školné) než v USA, ve Francii nebo ve Velké Británii. U středoškoláků rodiče pochopitelně řeší, jak bude dítě za oceánem pod dohledem. Kanadské privátní školy si však za dobu své existence – a některé z nich fungují i více než 150 let – vybudovaly reputaci možná nejlépe monitorovaných zařízení světa, garantují absolutní péči a pozornost.

A kdyby odloučení přece jen mělo působit problémy, jsou v Kanadě školy, které dokážou vyjít vstříc. Nabízejí plovoucí začátek školního roku a systém trimestrů, takže student může studium zahájit v kterémkoli z nich. Ti nejodhodlanější mohou urychlit své vzdělání a tím i zkrátit pobyt za hranicemi, případně se rychleji dostat do vysokoškolských lavic.

6. Styl vzdělání

Vzdělávací systém v Kanadě podporuje mezioborová studia a rozvoj přenositelných dovedností, jako je kritické myšlení, týmová práce a komunikace. Profesoři jsou zvyklí vystupovat spíš v rolích průvodců. Školy si zakládají na tom, že podporují rozmanitost a výuku studentům přizpůsobují podle toho, jak jsou zvyklí se učit. Výsadou kanadských škol je nízký poměr žáků na jednoho učitele, obvykle mezi 10 a 15 žáky v závislosti na stupni.

Školský systém v Kanadě si zároveň zakládá na pohybu, takže studenti si musejí vybrat alespoň jeden sport, kterému se budou věnovat, případně jinou aktivitu, která bude vyplňovat jejich mimoškolní čas. „Podle akademických výsledků patří kanadští studenti mezi ty nejlépe připravené na světě. Kanada je také kolébkou hokeje, proto každoročně láká i řadu českých studentů, kteří se profesionálně zabývají hokejem a dalšími zimními sporty,“ podotýká Kristýna Lebedová, šéfka agentury IQ Consultancy, která v Česku zajišťuje kompletní služby, od příprav přes přijetí po následný dohled nad studenty na kanadských školách.

7. Možnost uplatnění

Systém vzdělávání je v Kanadě úzce propojený s imigrační politikou a možnostmi získat v zemi atraktivní práci. Na středoškolský systém navazují univerzity, kde se většina studijních programů zaměřuje na výzkum, experimenty a inovace. Školy mají uzavřená partnerství s velkými zaměstnavateli v tradičně silných oborech, jako jsou digitální média, biotechnologie, letecký průmysl nebo telekomunikace.

Mladí zahraniční absolventi s kanadským vzděláním, kteří ovládají jeden nebo oba úřední jazyky, jsou pro firmy ideálními kandidáty. Kanada má nedostatek pracovních sil zejména ve vysoce kvalifikovaných profesích, které táhnou moderní ekonomiku, a vláda se tak snaží vytvořit zahraničním absolventům co nejjednodušší podmínky, aby mohli v zemi zůstat, ať už na pracovní vízum, nebo dokonce na trvalý pobyt.

Nejžádanější privátní školy v Kanadě

 

Albert College (Belleville, Ontario)

Malá škola s koedukací byla založena už v roce 1857 a do jejích lavic usedá 275 žáků, z nichž 80 je zahraničních. Jednou z podmínek obdržení maturitního vysvědčení je účast v dobrovolnických aktivitách. Škola přijímá od 11 let a výše školného začíná na 61 490 kanadských dolarech za rok.

 

Appleby College (Oakville, Ontario)

Soukromá internátní škola pro chlapce a dívky je první školou v Severní Americe, která nabízí studijní obor globální management, a taky jedinou školou v Kanadě, kde všichni žáci poslední, 12. třídy musejí povinně bydlet na studentských kolejích, což se bere jako příprava na univerzitní studium.

 

Ashbury College (Ottawa, Ontario)

Mezi slavné absolventy školy patří 17. premiér země John Turner, herec Matthew Perry, laureáti Nobelovy ceny a olympijští vítězové. Ve škole, která byla založena v roce 1891, se učí děti ze 60 zemí světa. V roce 2016 pokračovalo 100 procent absolventů školy ve studiu na univerzitách. Školné s plnou penzí začíná na 66 970 kanadských dolarech.

 

Bodwell High School (Vancouver, Britská Kolumbie)

V mezinárodní škole se učí děti z více než 40 zemí (z 650 žáků je 637 zahraničních). Žáci mohou být ubytováni v hostitelských rodinách nebo v rezidencích ve dvou- až čtyřlůžkových pokojích. Spolubydlící se záměrně vybírají z různých zemí, aby se děti vychovávaly v tradicích tolerantní a multikulturní společnosti.

 

Braemar College (Toronto, Ontario)

Soukromá škola v centru Toronta nabízí studium v programu vyšších tříd a přípravu pro přijetí na vysokou školu. Absolventům je poskytován snadnější postup přijetí, to znamená dřívější zápis a možnost získat stipendium do výše 5000 dolarů. Studenti mohou zahájit studium v září, listopadu, únoru nebo v červenci a zaplatí 27 505 kanadských dolarů.

 

Lakefield College School (Lakefield, Ontario)

Další z historických institucí (založena už roku 1879) se pyšní inovativním přístupem k vyučování a vysokými výsledky. Dvě třetiny žáků bydlících v kampusu jsou Kanaďané, proto je tu pro zahraniční studenty výborná možnost seznámit se s kulturou země. Mezi absolventy školy najdeme vévodu z Yorku, španělského korunního prince nebo i starostu Toronta Davida Millera.

 

London International Academy (London, Ontario)

Byla založena v roce 2002 jako škola pro studenty z Číny, kteří se připravovali na přijetí na univerzity, velice rychle se však stala plně certifikovanou soukromou internátní střední školou. Nyní je ve studentské budově asi 400 studentů z šesti zemí. Škola nabízí vzdělávací program pro vyšší střední školu (9.–12. třída).

 

Pickering College (Newmarket, Ontario)

Druhá nejstarší soukromá škola v Ontariu (založena roku 1842) realizuje velmi propracovaný program Global Leadership Diploma, který je určen pro žáky 9. až 12. třídy. Mezi vynikajícími absolventy je diplomat John Wendell Holmes, spisovatel Roland Perry nebo skladatel a klavírista Hugh Davidson.

 

Ridley College (St. Catharines, Ontario)

Je jednou z nejlepších soukromých škol Kanady a je považována za nejlepší školu Kanady s mezinárodním bakalářským studijním programem (IB). Je proslulá svými tradicemi, vždyť mnoho kanadských rodin se učí na této škole od generace do generace. Z 660 žáků je jich 300 zahraničních.

 

St. John’s-Ravenscourt School (Winnipeg, Manitoba)

Žáci školy, která funguje pod patronátem královny Alžběty II., obsazují přední příčky v národních i mezinárodních soutěžích z matematiky, veřejného vystupování a debat. Škola je vyhlášená vysokou úrovní vzdělávacího programu, díky čemuž se prakticky všichni absolventi dostávají na univerzity hned napoprvé a 80 procent z nich získává stipendia.

 

St. Michaels University School (Victoria, Britská Kolumbie)

Je jednou z největších a nejprestižnějších soukromých škol v Kanadě a právě tady se v roce 1978 začal poprvé vyučovat program zvýšené obtížnosti AP (Advanced Placement). V současné době je škola mezi pěti nejlepšími v Kanadě z hlediska výběru předmětů AP a je jednou ze 16 kanadských škol, které nabízejí program AP Capstone – kurzy univerzitního typu s důrazem na výzkum.

 

Stanstead College (Stanstead, Quebec)

Vyučovací program je zaměřen na intenzivní přípravu k přijímacím zkouškám na vysoké školy a výuku předmětů zvýšené obtížnosti. Hlavním sportem je tu hokej a školní tým se účastní Severoamerické hokejové ligy mladšího dorostu. College má vlastní hokejovou halu a mnoho absolventů hokejové školy pokračuje v kariéře profesionálního sportovce.

 

Trinity College School (Port Hope, Ontario)

Je jedním z nejstarších a nejautoritativnějších vzdělávacích zařízení Kanady. V roce 2015 škola oslavila své 150. výročí. Nabízí 25 předmětů zvýšené složitosti a nový program AP Capstone pro žáky 11. a 12. tříd, který v současné době realizuje jenom 10 kanadských vzdělávacích zařízení.