skip to main content

Forbes Konference: Česko jak jsme na tom?

Forbes Konference: Česko: Jak jsme na tom?

Datum: 4. října 2017

Místo: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Máme se strašně dobře, máme ale taky hodně neduhů a musíme se vypořádat s výzvami, které přináší moderní doba nejen ve spojitosti s rozmachem informačních technologií. Takové myšlenky zněly ve středu Novou scénou Národního muzea například od podnikatele Zbyňka Frolíka z Linetu, Martina Wichterleho z Wikovu, ekonoma Aleše Michla nebo Martiny Špinkové stojící za projektem Cesta domů.Forbes Česko tam totiž společně s Aspen Institute Prague pořádal už třetí ročník konference Česko: jak jsme na to?, kde jsme se snažili odpovědět na otázky, jak se v tuzemsku může zlepšit vzdělávání, kvalita života nebo konkurenceschopnost našich firem?

Přinášíme shrnutí jednotlivých bloků a vybíráme nejzajímavější myšlenky, které ve středu v budově bývalého Federálního shromáždění zazněly.

Vzdělávání

Velkým problémem českého vzdělávacího systému je jeho podfinancovanost. Na tom se shodli všichni hosté prvního panelu, který moderoval šéfredaktor Forbes Petr Šimůnek a jehož garantem byl Bohumil Kartous z informačního centra o vzdělávání EDUin. Ten posluchačům prozradil, že českému finančnímu školství ročně chybí desítky miliard. Není to ale jen o tom, aby kýžené miliardy přinesly spásu v podobě potřebného navýšení učitelských platů. Vzdělávací systém potřebuje rozsáhlejší reformy.

Kvalita života

Jste šťastni? Podle výzkumu agentury STEM pocit subjektivní spokojenosti je mezi Čechy na vzestupu. „Lidi jsou subjektivně skutečně šťastni, ale navenek si rádi zanadávají,“ vysvětlil v úvodu bloku ředitel STEM Pavel Fischer.

„Pokud nadáváme, je to proto, že jsme do našeho konceptu života nedokážeme přijmout, že existují temné stránky,“ reagovala Martina Špinková , zakladatelka občanského sdružení Cesta domů věnující se domácí paliativní péči.

A příliš mnoho štěstí, či naopak frustrace z kvality života, se pak přelévá z občanské společnosti i do politické roviny. „Musíme si uvědomit, že základ politické společnosti je v občanské společnosti. Zdraví občanské společnosti je základem toho, jak se politika ukotví,“ přidal se další host panelu, majitel Sekyra Group Luděk Sekyra.

Ten jako developer dodal, že kvalita života se zlepší minimálně v Praze. Mluvil zejména o chystaných projektech na Smíchově nebo na Rohanském ostrově.

A Sekyra na konferenci také uvedl, že s metropolí zahájil iniciativu ohledně výstavby nových startovacích bytů, která by měla přispět ke zlepšení kvality života mladým lidem, pro které jsou současné ceny bytů v Praze neúnosné.

„Berlín staví asi osm tisíc bytů pro mladé lidi, kteří jsou v problémech. Vídeň dva tisíce startovacích bytů. Praha nestaví nic. Máme tu velký deficit nájemních bytů pro lidi, kteří jsou sociálně slabší.“

Konkurenceschopnost

Česká ekonomika roste o 4,5 procenta a v dynamice HDP je na špici mezi zeměmi EU, míra nezaměstnanosti se ukotvila pod tříprocentní hranicí, příjmy domácností rostou.

Ekonom David Vávra z OGResearch ale zvedl varovný prst, když uvedl, že oslavy nejsou rozhodně na místě. A pak ukázal graf, kterým vše vysvětlil – sice rosteme, ale všichni kolem nás rostou také a co víc, třeba Slovensko nás v některých parametrech již dohnalo.Zásadní problém s konkurenceschopností přesto česká ekonomika nemá. Neduhem je spíše její podkapitalizování nebo vysoké zdanění práce. Vůbec kolem mezd a závislosti ekonomiky na montovnách se v posledním panelu vedla nejživější diskuze.

„Cesta nevede skrze to, že bychom zvýšili mzdy. Když zvedneme mzdy, Tesco a jiní odejdou. Musí to jít ruku v ruce s produktivitou,“ popsal ekonomické poučky David Vávra.

Majitel strojírenského holdingu Wikov Martin Wichterle současný tav pojmenoval na přímo.

A snažil se vysvětlit, proč bychom se měli více zaměřit na získávání manažerských kompetencí, resp. podporu firem, které tu mají svá sídla.

„Zbavili jsme se suverenity. Nerozhodujeme o finančních tocích, o marketingových strategií nebo o tom, co budeme prodávat. Ztratili jsme něco z té nejvyšší přidané hodnoty. Nejde o vývoj, jde o vrcholový mangement.“

Další host panelu, generální ředitel Cisco ČR Michal Statník, následnou diskuzi o nedostatku pracovní síly včetně odborníků přetočil diskuzi k digitalizaci. „To, že máme nedostatek odborníků, je druhý problémem. To změníme nejdříve za dekádu. To, co se dá udělat rychle, je pohnout s digitalizací státu a získat vyšší přidanou hodnotu,“ nastínil své představy.

I když ani ekonomika nežije v ideálním světě a trpí zmíněnými neduhy, není důvod k panice. Naopak, Česko se dnes má nad poměry dobře.

„Máme se strašně dobře. Teď je éra, kdy si to budeme užívat, budeme mít čtyřdenní týden, budeme jen šest hodin v práci. A až pak zase spadneme, to už budou řešit naše děti,“ ukončil debau ekonom Aleš Michl z fondu Quant.

PARTNEŘI KONFERENCE ČESKO: JAK JSME NA TOM?