Drtivé vítězství britských konzervativců v čele s Borisem Johnsonem v parlamentních volbách ve Spojeném království a na druhé straně Atlantiku první krok k dohodě, která by měla ukončit obchodní válku USA a Číny.

Dvě zprávy, které poslaly silný impulz na kapitálový trh. Ten reaguje nárůstem cen akcií i výnosnosti dluhopisů a posílily i libra a jüan. 

Právě očekávání vývoje na obou stranách Atlantiku vedlo k obavám a drželo investory na uzdě. Nicméně když Johnsonovo vítězství potvrdilo vývoj Spojeného království směrem k brexitu, odrazilo se to i na burzách. Index FTSE 250 na britské burze se k závěru dekády blíží s nárůstem o 5,4 procenta, nejvyšším od března 2010, v závěsu za ním je Stoxx Europe 600 s nárůstem „pouhých“ 1,6 procenta. Pozadu nezůstala ani britská měna, která proti dolaru posílila o 1,69 procenta. 

Výsledkům voleb předcházelo jednání Trumpovy administrativy se zástupci Číny nad smlouvou, která by měla ukončit obchodní válku mezi oběma zeměmi, započatou v loňském roce. Přestože smlouva zatím nemá oficiální podobu a chybějí jí podpisy stran, podle zdrojů s vhledem do situace představuje první krok k dohodě. Tím by mělo být odvrácení zavedení poplatků na čínské spotřební zboží v hodnotě asi 160 miliard dolarů, které měly vejít v platnost v neděli. Mluví se i o snížení dosavadních cel.

K optimismu přispěl i Trumpův čtvrteční tweet, ve kterém napsal, že je blízko k uzavření významné dohody s Čínou. Oficiální stanovisko by měl Bílý dům zveřejnit v pátek v noci centrálního evropského času.

Podle expertů rapidní nárůst hodnoty akcií zapříčinil hlavně fakt, že se (alespoň částečně) vyjasnil další vývoj globálních mocností, a dá se tedy lépe stanovit, co země v nadcházejících měsících čeká. Nárůst cen akcií vedl k růstu celosvětového akciového indexu MSCI, a překonal tak doposud nejvyšší hodnoty ze začátku minulého roku.

Podle Lukáše Kovandy z investiční společnosti Czech Fund by takový vývoj mohl znamenat, že se finančnímu odvětví jako jednomu z posledních konečně podaří dostat z ekonomické krize z let 2007 až 2009. „Dneškem tak na trzích v USA svým způsobem definitivně odezněly poslední ponuré tóny globální finanční krize z přelomu desetiletí,“ dodává.