skip to main content
Český byznys

Alcron vystupuje z Radisson Blu. Vrátí se k tradiční podobě třicátých let

3 minuty

Pětihvězdičkový pražský hotel Alcron se po dvaceti letech rozchází se svým provozovatelem, americkým řetězcem Radisson Blu. Od začátku příštího roku se chce pod vedením vlastníka –  rakouské firmy Crown WSF group – navrátit do stylu třicátých let, kdy se Alcron v Praze poprvé otevřel. Forbesu to řekl generální ředitel Michal Chour.

Restaurace Alcronu pod vedením Romana Pauluse v letošním roce neobhájila michelinskou hvězdu. Alcron poté zaznamenal ztráty v příjmech. Chour ale tvrdí, že změna se ztrátou ocenění nesouvisí.

„Uvažujeme o tom už od roku 2011 a jen jsem čekali, až doběhne smlouva se společností Radisson,“ říká šéf hotelu s ročními tržbami 400 milionů korun. 

Čtěte také: Luxusní, hravý, brněnský. V novém hotelu Anybody můžete být kýmkoli

V příštím roce tak v hotelu ve Štěpánské ulici v centru Prahy odstartuje velká rekonstrukce, která by jej měla „posunout v čase“ do předválečného Československa. „Zatím diskutujeme, jestli hotel a restauraci zavřít úplně, či rekonstruovat za provozu,“ přemýšlí Chour.

Sám se kloní k úplnému zavření, které by rekonstrukci uspíšilo. „Měli bychom ji stihnout zhruba za pět měsíců,“ dodal. Po rekonstrukci hotelu by se měla kapacita snížit, místo některých pokojů se tu objeví welness či bazén v druhém patře budovy.

„Získali jsme staré fotografie interiéru a spolupracujeme i s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, která pro nás mapuje historii hotelu,“ prozradil Chour.

Přestavba proběhne pod vedením architekta Vincenta Maraniho, který stojí třeba za projekty pražského administrativního centra Florentinum či obchodního domu Quadrio.

Změna čeká i restauraci, kde Romana Pauluse nedávno doplnil šéfkuchař Jakub Černý, který dříve působil v michelinských restauracích v Belgii nebo v Německu. Tým je podle ředitele znovu připraven utkat se o michelinské ocenění.

Vedení hotelu by chtělo také přilákat větší podíl českých klientů. „Ubytovávají se u nás nejvíce Američané, Britové, Němci, Izraelci či Rusové,“ vyjmenovává ředitel hotelu, jehož obsazenost se pohybuje kolem 87 procent. „Rádi bychom, aby se tu objevovali Češi cestující z regionů,“ dodává. Za poslední tři roky se tu ubytovalo na 98 tisíc hostů.

Hotel Alcron nechal vystavět pražský podnikatel a architekt Alois Krofta. Otevřen byl v roce 1932. Název vznikl slovní hříčkou ve jméně samotného zakladatele a inspirací v označení bájné starořecké lodi Alcron.

Alcron provozuje tři gastronomické podniky: restauraci Alcron, hotelovou restauraci La Rotonde a Be Bop Bar.

Doporučujeme