Majitel Alzy společnost L.S. Investments se přidává k developerům a investorům, kteří chtějí udělat z bývalé dělnické čtvrti v pražských Holešovicích moderní kancelářskou oblast. A nejen kancelářskou! Holešovice jsou pro prodejního giganta hlavním útočištěm: kromě showroomu, obchodu a výdejny ve zdejší historické tržnici tu je i sídlo firmy. Ti drží rozsáhlé pozemky v dalších částech Holešovic – a mají s nimi velké plány, které by mohly zajímat jak rezidenty, tak další firmy.

„Vlastník objektu počítá s přestavěním celého areálu,“ potvrzuje Jan Moudřík, šéf expanze Alzy a jednatel společnosti Hall, s. r. o., která má areál na starosti. V areálu pěti budov, který firma kupovala před několika lety, nyní vedle samotné Alzy sídlí agentura Ogilvy a další firmy. Pozemek o celkové rozloze 30 tisíc metrů čtverečních by se měl z velké části proměnit v nové kanceláře. Zhruba šest tisíc metrů připadne samotné Alze.

Část budov už leccos pamatuje: nejstarší byla postavena v roce 1911 a stála tu proslavená Zátkova sodovkárna. I proto budou majitelé budov muset řadu kroků konzultovat s úředníky. Koncept má podle plánů na prvorepublikovou historii navazovat. A nejspíš si s ní pohraje také budoucí název areálu.

První výrazné změny se v této části Holešovic projeví tak za pět let, odhaduje Moudřík. Na pozemcích nedaleko holešovického přístavu by mohla vzniknout mimo jiné nová dominanta převyšující současný areál. Vlastník by rád jednu z budov zvedl o dvě patra a novou střechu pokryl vegetací. V lokalitě by tak přibyla takzvaná zelená střecha, doporučovaná architekty pro její lepší regulaci teploty a následně i srážek ve městech. „Část střešní plochy bychom také rádi vyhradili jako prostor pro přistávání dronů,“ naznačuje Moudřík s tím, že mezi zaměstnanci i klienty Alzy jsou drony velmi oblíbené.

Holešovická tržnice se v posledních letech mění před očima

Majitelé počítají i s dalšími „vychytávkami“. Na místě už je předschválená nabíjecí stanice pro elektromobily, která vznikne ve spolupráci se společností PRE. „K dispozici bude pro rezidenty i k všeobecnému využití,“ říká Moudřík. 

Další plány počítají s otevřením dnes spíše industriálního areálu veřejnosti. V místě vzniknou kavárny, farmářský obchod nebo třeba velkokapacitní přednáškový sál. Majitelé areálu také diskutují o změně nejmenší technické budovy na moderní obytnou. Ta by mohla v budoucnu sloužit na rozjezd třeba zahraničním zaměstnancům Alzy, kterých ve firmě přibývá. „Otázkou zatím zůstává, jak by se k takové změně postavila samotná Praha 7,“ dodává Moudřík.

Podle něj se první odhady nákladů na úpravy v areálu pohybovaly kolem 200 milionů korun, ale počítá se s jejich růstem. V horizontu deseti let by totiž majitelé Alzy mohli přispět k celkovému rozvoji celé čtvrti a jejího propojení s dalšími holešovickými projekty. Prostor by měl svou zelení a otevřeností navazovat na zbytek Holešovic – například sousední administrativní komplex v Jankovcově ulici.

V dynamicky se rozvíjející čtvrti aktuálně rostou další kancelářské objekty, mimo jiné od společnosti Skanska. Jeden z nich počítá s vytvořením nové cyklostezky a další zeleně.