Po celých Spojených státech pokračují protesty, které spustila smrt George Floyda při zatýkání v Minneapolisu 25. května. Ti, kdo vedou kampaň proti „policejní brutalitě“, odsoudili coby „oportunistické“ násilí, které eskalovalo v celé zemi.

Společnost Apple jako jeden z highendových maloobchodních prodejců také zažila několik útoků a podnikla kroky za účelem ochrany zaměstnanců a prevence dalších škod.

CEO společnosti Apple Tim Cook poslal ve chvíli, kdy tyto protesty eskalovaly, svým zaměstnancům zprávu, ve které se píše: „V duši našeho národa a srdcích milionů lidí je hluboce zarytá bolest. Abychom mohli držet pohromadě, musíme se jeden za druhého postavit a pochopit strach, bolest a hněv oprávněně vyvolané nesmyslným zabitím George Floyda a mnohem delší historií rasismu.“

Cook dále napsal, že „ve společnosti Apple naším cílem vždy bylo a vždy bude vytvářet technologii, která dá lidem moc změnit svět k lepšímu. Vždy jsme těžili ze své diverzity a vítali jsme ve svých obchodech po celém světě lidi ze všech oblastí života a vždy jsme se snažili vybudovat značku Apple, která je inkluzivní pro všechny.“

Tato slova zaměstnanci společnosti vstřebávali ve chvíli, kdy se technologický obr rozhodl zavřít většinu svých obchodů v USA z důvodu zajištění bezpečnosti zaměstnanců i zákazníků – obchodů, které právě znovu otevřely po karanténních opatřeních spojených s nemocí covid-19. Není překvapením, že obchody společnosti Apple se staly cílem rabování, vezmeme-li v potaz možnou kořist, kterou skýtají. Společnost se tedy rozhodla z obchodů odvézt zboží a obchody zabednit.

Prodejny Applu byly poškozeny ve Washingtonu, D. C., Los Angeles, San Francisku, New Yorku a ve Filadelfii, přičemž rabující ukradli vše, co jim přišlo pod ruku. Jelikož se však jedná o Apple, odnesl si každý, kdo ukradl krabici s iPhonem, s sebou domů také malou past.

Již dlouho je známo, že společnost Apple využívá nějakou formu proximity softwaru, který zařízení, které je z obchodu odneseno nelegálně, deaktivuje. Avšak až dodnes jsme tuto technologii téměř neměli možnost vidět v praxi. Díky sociálním médiím dnes ale můžeme zahlédnout zprávu, která přivítá rabujícího, když nové zařízení zapne: „Toto zařízení bylo deaktivováno a je sledováno,“ stojí v ní. „Budou informovány místní orgány.“

Je nepravděpodobné, že by některá z těchto zařízení byla vrácena, jak je požadováno, ale to ani není účelem. Je dost možné, že budou rozebrána na náhradní díly. Ještě pravděpodobněji je však rabující zahodí ze strachu, že je zařízení nějakým způsobem sledováno. Přece jen je to Apple.

Vydání Forbesu Zázrak

Když ponecháme stranou rabování, krádeže highendových telefonů – přičemž iPhony jsou na samém vrcholu seznamu – jsou ve velkých městech problémem již několik let. Společnost Apple podniká postupné kroky k tomu, aby zajistila, že ukradené zařízení bude bezcenné.

Do toho zapadá i ošemetná funkce „Find My“, která uživatelům umožňuje vystopovat svůj iPhone. „Pokud se vaše zařízení ztratí,“ radí společnost Apple, „aktivujte režim ztráty (Lost Mode), abyste jej okamžitě uzamkli a začali sledovat jeho polohu.“

Pro uživatele, kteří opravdu přijdou o svůj iPhone, má společnost Apple užitečné tipy ohledně toho, co dělat dále. Avšak pro ty, kdo zvažují, že si iPhone ukradnou z jedné z prodejen, je doporučení o mnoho jednodušší – nedělejte to. Telefon nebude fungovat, a navíc vám může u dveří zaklepat nevítaná návštěva.