„Žijeme v takové černé kobce, pár metrů čtverečních,“ usmíval se před rokem jeden český startupista, který se na pár měsíců vydal do San Franciska, aby se pokusil zaujmout nové investory i zákazníky. To, co z jednoho pohledu zní jako zábavná partyzánská zkušenost, je pro obyvatele Bay Area noční můrou.

San Francisko je z hlediska nájmů (průměrný byt se dvěma ložnicemi) nejdražším městem ve Spojených státech a hned po Hongkongu také na světě. A pokud dříve platilo, že zaměstnanci technologického sektoru se šestimístnými platy v dolarech jsou o. k., i to už je historie. Sedmdesát procent z nich v nedávné studii uvedlo, že si nemohou dovolit pořídit vlastní bydlení v blízkosti své práce.

Jen mezi dubnem a červnem se ze San Franciska odstěhovalo na 30 tisíc lidí a počet lidí vlastnících zde domov je na sedmiletém minimu. I vlivem přítomnosti vesměs všech relevantních technologických firem (ale i kvůli řadě jiných faktorů, jako jsou například výrazná omezení stavby výškových budov) se ze Silicon Valley zkrátka stalo místo, kde je bydlení skutečný luxus, což samozřejmě nejvíce pociťují nízkopříjmové skupiny obyvatel. A právě těm chce nyní Apple alespoň částečně pomoci.

Tim Cook a kalifornský guvernér Gavin Newsom

Firma z Cupertina vydala na svých webových stránkách prohlášení, kde se zavazuje přispět k řešení tohoto problému částkou 2,5 miliardy dolarů.

„Předtím, než svět znal pojem Silicon Valley, a dávno předtím, než jsme nosili v našich technologie, nazýval Apple tento region svým domovem. Cítíme občanskou povinnost zajistit, že zůstane živým místem, kde mohou lidé žít, mít rodinu a přispívat komunitě,“ uvedl CEO Applu Tim Cook.

Ze zmíněné částky poputuje jedna miliarda dolarů přímo do nemovitostního investičního fondu a další miliarda pomůže „prvožadatelům“ s financováním hypoték. Apple také věnuje vlastní půdu v hodnotě 300 milionů dolarů k výstavbě dostupných domů.

V říjnu oznámil podobné podání pomocné ruky i Facebook, který přislíbil miliardu dolarů, z níž doufá, že vzejde až 20 tisíc bytových jednotek. Již v létě letošního roku v blogovém příspěvku stejné téma adresoval Sundar Pichai s tím, že Google přispěje miliardou dolarů k výstavbě tisíců nových domů během následujících 10 let.

Kvůli obřím zásobám hotovosti i daňovým kličkám schytává Apple a spol. za podobné snahy na sociálních sítích od části amerických spoluobčanů kritiku. Zda k tomu přistupovat stylem „je to málo“, nebo „alespoň něco“, bude však v konečném důsledku na samotných obyvatelích Kalifornie.