skip to main content
Auta

Aukce royal. V Británii se draží vozy královny i princezny Diany

2 minuty čtení

Co dělají královské rodiny se svými starými auty? Dají je do dražby. Uplynulý víkend pořádala aukční síň Silverstone specializující se na aukce mimořádných motorových vozidel dražbu veteránů a nabídla i vozy, které patřily britské královně Alžbětě II. a princezně Dianě.

Čtěte také: Omanya. Tajemná luxusní rallye blízkovýchodních princů a šejků

Bentley Mulsanne Jejího Veličenstva z roku 2012 byl dárkem k diamantovému výročí královniny korunovace v roce 1952 a byl používán jako oficiální státní limuzína. Tento vůz se prodal za 230 tisíc liber. Při aktuálním nízkém kurzu libry jde tedy skoro o sedm milionů korun.

image-thumb-2
Bentley Mulsanne má najeto méně než šest tisíc mil (10 tisíc kilometrů).

Do prodeje šel také královnin Daimler Super V8 z roku 2001, ten se ovšem nepodařilo vydražit a Silverstone jej nyní nabízí na 55 tisíc liber, tedy  zhruba za 1,65 milionu korun.

image-thumb-4
Daimler Super V8 byl přizpůsoben královniným osobním požadavkům.

Vůz má na osobní žádost královny mnoho vychytávek. Patří mezi ně třeba držák přesně pro její kabelky. Taky technické úpravy v kufru umožňující volat v případě potřeby přímo premiéra do Downing Street nebo ministra vnitra do kanceláře, i když funkční komponenty už byly odstraněny.

Reklama

image-thumb-3

Za 54 tisíc liber (asi 1,62 milionu korun) se prodal tmavozelený kabriolet Audi z roku 1994, který si koupila princezna Diana po rozchodu s princem Charlesem. Existuje snímek, na němž se Diana ve voze nechá vézt na předním sedadle a vzadu sedí oba malí princové William a Harry. Vůz měl na tachometru 21 tisíc mil, tedy přes 33 tisíc kilometrů.

princess-diana-car-1200x675
Odhadovalo se, že kabriolet Audi princezny Diany se vydraží až za 60 tisíc liber.

Ti, kterým nejde britská aristokracie pod nos, se mohli zaměřit na vozový park blízkovýchodních vládců. Silverstone prodával i automobil katarského emíra – Rolls-Royce Corniche Convertible z roku 1984, který se prodal za 135 tisíc liber, tedy v přepočtu za víc než čtyři miliony korun.

image-thumb-6

Rolls-Royce Corniche Convertible katarského emíra z roku 1984 nemá moc najeto a má vynikající servisní historii.

Mercedes-Benz 560 SEL z roku 1988 s řízením vpravo, který patřil jordánskému králi Husajnovi (otci nynějšího jordánského panovníka Abdalláha) a vydražil se v přepočtu za zhruba milion korun (30 375 liber).

image-thumb-5
Mercedes-Benz 560 SEL z roku 1988 kdysi patřil jordánskému králi Husajnovi a jeho choti, královně Núr. Je perleťově šedý s interiérem v černé kůži.

Aukční síň Silverstone, která sídlí v Gaydonu ve středu Spojeného království, se specializuje na veterány, závodní vozy a automobilové memorabilie a podobnou dražbu veteránů – včetně těch vysokého původu – pořádá každý rok. Takže máte-li zálusk na královské auto, stačí si počkat.

Reklama
Reklama
Reklama