Celodenní martyrium, ve které se zvrhlo hlasování o daňových změnách v Poslanecké sněmovně, zná svého hlavního poraženého. Tím je třetí nejbohatší Čech a majitel loterijního lídra Sazky Karel Komárek. Vládní koalice v čele s premiérem Andrejem Babišem totiž protlačila návrh, ve kterém se zvyšuje sazba daně pro číselné loterie ze současných 23 na 35 procent.

Ostatní typy hazardních her zůstávají na současných sazbách. Oddychl si třeba Marek Dospiva s Fortunou či berounští miliardáři z Tipsportu. Kurzové sázky zůstávají na 23 procentech. Technické hry, tedy výherní automaty, na 35 procentech. Babiš tedy číselnou loterii, kterou v Česku reprezentuje zejména legendární Sportka, dal na roveň výherním automatům, které se obecně považují za nejvíce škodlivé a návykové.   

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Babiš ale už dříve uvedl, že v případě loterie nezohledňuje ani tak její společenskou nebezpečnost, ale zejména její ziskovost. Číselné loterie totiž s výherním poměrem kolem 50 procent patří jednoznačně k nejziskovějším nejen hazardním odvětvím. 

Premiér a miliardář v jedné osobě moc dobře ví, že například další zvýšení daní právě automatům, jejichž trh se po minulé vládní novele prakticky zhroutil, by více peněz do rozpočtu těžko přineslo. A tak se musel podívat na segment, v jehož rámci sice lidé nekončí v exekucích a na odvykacích stanicích, ale kde zůstává na straně firem nejvíce peněz. 

Skokové zvýšení daně nejbohatší loterii v zemi citelně zabolí. Sazka v Česku v roce 2017 přijala na vkladech bezmála 13 miliard a z toho hrubé tržby dosáhly 5,4 miliardy. Z toho na loterijní daň při sazbě 23 procent zamířilo asi 1,25 miliardy. Nově by při stejné výkonnosti Sazka zaplatila skoro 1,9 miliardy. Loňské hrubé tržby navíc údajně překročily šest miliard. Takže aktuálně Komárkovi může jít zhruba až o 800 milionů korun ročně. A to už je pořádná suma. 

Karel Komárek

Byl to právě Karel Komárek, kromě skupiny Sazka ovládající třeba těžební skupinu MND, kdo společně s Radovanem Vítkem Babiše po letech neochvějné pozice předskočil v žebříčku nejmovitějších českých podnikatelů. Zakladatel Agrofertu a politického hnutí ANO letos sestoupil na čtvrtou příčku. Je vtipnou ironií osudu, že právě tento daňový zásah, který se zásadně může projevit i v ocenění celé Sazky, může Komárka v žebříčku Forbesu odsunout právě za Babiše.  

Dlouho to přitom vypadalo, že se oba čeští miliardáři dokážou domluvit. Před časem se podle informací Forbesu totiž rýsovala dohoda, že Babiš podpoří některý z pozměňovacích návrhů, které nakonec sazbu pro loterii sníží. Karel Komárek měl výměnou za to Babišovi pomoci s projektem čtvrtého mobilního operátora. Toho mohla podle některých spekulací budovat právě Sazka, která už na trhu působí coby virtuální operátor. 

Z dohody ale nakonec nebylo nic. Jestli z ní vycouval nevypočitatelný Babiš, nebo se představa mnoha miliardových investic v telekomunikacích nakonec přestala líbit Komárkovi, není jasné. Navíc ministerstvo financí původně navrhovalo pro loterie sazbu „jen“ 30 procent. Na 35 ji nakonec ještě zvýšil návrh poslance ČSSD Ondřeje Veselého. Právě jeho návrhu se včera koalice chytla a prosadila jej přes nevoli opozičních politiků. 

Co na to Karel Komárek? Babiš ho tímto krokem připravil, prakticky přes noc, o majetek odhadem za více než pět miliard korun. Nechá si to líbit?  Anebo se tímto zařadí mezi aktivní Babišovy nepřátele z řad nejmovitějších Čechů, kteří budou premiérovi okopávat kotníky, kde se dá? Nebyl by rozhodně sám.