Mnozí to začali brát už jako hotovou věc. Koncem roku se porodnice zaplní, nastane baby boom a zrodí se generace „koroniálů“ nebo „koroňátek“ – říkejte jim, jak chcete.

To vše jako přímý důsledek toho, že řada párů spolu nyní tráví takřka veškerý čas, téměř nikam nevycházejí a leckdy mají i méně povinností. A k tomu navíc rostou prodeje sexuálních pomůcek a začínají docházet kondomy.

Jenže první dojem může klamat. Ano, manželé a partneři, kteří jsou spolu v izolaci, mohou teď mít sex častěji. Zároveň to jsou zřejmě jediné dvojice, které mohou sex v současnosti provozovat. Karanténa naproti tomu nepřeje milencům, vztahům na jednu noc a párům, které spolu ještě nežijí. Ti teď tráví čas se svojí rodinou nebo ve svém bytě.

Celkově tak sexu na planetě spíše ubylo. A náhlý růst prodeje sexuálních hraček? Ten tuhle teorii podporuje – objednávají je lidé, kteří zůstali sami.

Místo sexu ponorka

„I když si nějaké množství lidí udělá dítě, ať už schválně, nebo náhodou, mnohem víc potenciálních porodů pravděpodobně nenastane, jelikož se lidé méně potkávají, mají méně sexu s lidmi, s nimiž nebydlí, případně se rozhodnou, že teď není správný čas,“ vysvětluje Philip Cohen, profesor sociologie z University of Maryland, pro USA Today.

Navíc ani s těmi páry v izolaci to nemusí být tak slavné. Řada z nich musí celé dny pracovat na dálku. Neustálý kontakt zvyšuje riziko tzv. ponorkové nemoci a eskalace dlouhodobých vztahových problémů. Však také v Číně kvůli karanténě výrazně vzrostlo množství žádostí o rozvod. 

Všeobjímající stres z pandemie pak neprospívá chuti na sex obecně. „Žádný babyboom za devět měsíců nečekám,“ konstatuje pro CNN Renee Wellenstein, newyorská specialistka na gynekologii, reprodukci a funkční medicínu. „Libido je teď mnohem nižší.“

Sama by navíc párům jednoznačně nedoporučila počít dítě během těchto nejistých časů. Důvodů je celá řada. Nikdo neví, jak dlouho pandemie potrvá a jaký nabere rozsah. Hrozí hluboká ekonomická krize, mnoho lidí může přijít o práci. Však také recese, která naplno udeřila v roce 2008, snížila porodnost v mnoha zemích včetně Česka.

V Číně výrazně vzrostlo množství žádostí o rozvod.

Těžko také odhadovat, v jakém stavu budou nemocnice, které nyní především v nejpostiženějších oblastech směrují péči zejména k pacientům s onemocněním covid-19. Každá cesta na vyšetření navíc pro těhotnou matku představuje dodatečné riziko.

Jestli lze očekávat mírný babyboom, nastane podle expertů spíše po skončení současné krize – až se páry zase budou moci potkávat, dají se dohromady nové dvojice a uzavřou se sňatky.

Záleží však na tom, jak se svět s krizí vypořádá a jak těžké rány globální ekonomika schytá.