Nevíte, co provést s víkendem? Lukáš Hejlík, autor knihy 365 – Gastromapa, v níž dává tipy na zajímavé podniky a výlety v jejich okolí, pro Forbes vybral 10 zdánlivě nejzastrčenějších míst od okraje Českého Švýcarska po Beskydy, kam se vypravit za dobrým jídlem na pěkném místě. 

„Hoďte telefon do tašky, protože tam stejně dost možná není signál! Ale zato je tam krásné prostředí, stylové ubytování a dokonalá kuchyně,“ píše Lukáš Hejlík. „A vy můžete mlsat, zevlovat, větrat si hlavu. A myslet na to, že někdy všechno to naše honění a pachtění za něco stojí. Třeba přesně za tyhle zašívací chvíle!“

Na Stodolci

#domaciacerstvetojejejichkredo

Matěj Kudla pracoval 10 let u filmu jako lokační manažer, ale vyhořel. Se ženou Terezou, která bývala pro změnu manažerkou eventovou, začali v Chřibské na kraji Českého Švýcarska provozovat penzion Na Stodolci. První rok jeli známá pekla jako kuřecí kapsa Bombaj nebo nudličky s omáčkou z nivy. Pak ale přišlo zásadní prozření. Oni byli vlastně jedni z prvních, kdo tu pracoval s lokálností. I mladý a šikovný šéfkuchař Miloš Daněk je z vedlejší vesnice. Můžete od něho zkusit kozí sýr od Malinů, pstruha z Rožanských sádek, hovězí líčko z Bioparku, k tomu stodoleckého Lišáka z pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě. Nicméně musíte ochutnat i lívance a užít si tu atmosféru divoké přírody, všudypřítomných zvířat a upřímné kuchyně z nejlepších surovin.

Tip: vepřový řízek se svátečním bramborovým salátem

Kde: Dolní Chřibská 40

Bistrot de Papa

#francienavysocine

Eva Decroix je advokátka, její manžel Rémi kuchař. Vařil v několika evropských restauracích, včetně dvou michelinských. Proletěl celý svět, aby nakonec zakotvil v Česku a se svou ženou si tady otevřel bistro, které zalarmovalo všechny české foodies. Najdete ho u nich doma, na chalupě v Horních Dubenkách. Přízemí u sporáku kontroluje Rémi a vytahuje odtud bestsellery francouzské kuchyně: cibulačku, šneky, žabí stehýnka a božský crème brûlée. Speciální menu se mění každý měsíc. V patře bydlí manželé se dvěma dětmi a úplně nahoře je romantický pokoj k pronajmutí. Ale bacha, rezervace na něj je nutná alespoň půl roku dopředu, protože atmosférický barometr tady u nádherného rybníka skutečně praská!

Tip: boeuf bourguignon

Kde: Horní Dubenky 25

Jurášek

#beskydebeskydejurasekpotobeide 

Zbojníka Ondráše zná snad každý. Málokdo už ale ví, že jeho pravou rukou byl Juráš. A zatímco po Ondrášovi dostal jméno vepřový řízek v bramborovém těstu, po Juráškovi se jmenuje krásný penzion v Kunčicích pod Ondřejníkem. Hellerovi se pustili do kompletní rekonstrukce starého penzionu a je to nádhera plná dřeva, skla, železa a úžasného jídla. Šéfkuchař Michal Skalský byl při rozjezdu vlastně náhradním řešením, ale díkybohu za to! Menu mění s ročním obdobím, ale dvě stálice tu drží: Juráškova žebra na medu a tvarohové knedlíky s ovocem. Perfektní je také předkrmový grilovaný sýr. Ale zkuste určitě i rybu, protože bude pravděpodobně přímo z Juráškova rybníka. Tam si můžete také sednout na lavičku a zpívat: Beskyde, Beskyde, Jurášek po tobě ide!

Tip: marinovaná uzená Juráškova žebra na medu s pečivem

Kde: Kunčice pod Ondřejníkem 870

Kladská

#hlubokovlesejetozverina

Foie gras, jaké jste ještě nejedli? To musíte mezi Mariánkami a Vary zahnout hluboko do Slavkovského lesa do osady Kladská, kde není signál, ale jen několik nádherných chaloupek v alpském stylu z konce 19. století. V jedné z nich exceluje se svými zvěřinovými specialitami Vlastimil Reitmajer. Jeho zvěřinový degustační talíř nabízí křepelku, medailonek jeleního, kančího i srnčího masa s jalovcovou omáčkou. Zajíce na smetaně nechá Vlastík dlouho koupat v láku. V menu ale také bývají úhoři, pstruzi, kohouti, šneci, jehněčí. Ovšem nejvyhlášenější specialitou štamgastů Čechů, Rusů, Arabů i Němců je hříbkový krém, a tak pan Vlastík sbírá se svým jezevčíkem Lumpíkem tolik hub, aby mu vystačily na celý rok.

Tip: zajíc na smetaně

Kde: Kladská 6, Mariánské Lázně

Pastuška

#stoupnetesidofrontynapaellu 

Váš koeficient nadšení vyletí vzhůru, když navštívíte, zažijete a ochutnáte Pastušku. Bílá chalupa s chrpově modrou podrovnávkou je stejně idylická jako dva dvory za ní. Má také dva vinné sklepy a úchvatné pokoje. Celý koncept táhne Michal Lipa, jeho bratr se stará o své Víno Lípa Mikulov, a tak se připravte, že se prodegustujete až do rána. Zahradní restaurace nemá pevnou nabídku, co uvaří, to napíše na tabuli. Ale docela často narazíte na telecí řízek s lehkým bramborovým salátem. Když tady uvidíte Michala na dvoře chystat na otevřeném ohni paellu, stoupněte si hned do fronty. Pastuška nabízí dokonale stylový azyl, ale i možnosti výletovat po turisticky zajímavém okolí, nádherném Mikulově nebo se ujezdit k smrti na cyklotrasách, kterých je tu hned několik. 

Tip: pečená vepřová žebírka s kuřecími křidélky

Kde: Brod nad Dyjí 228

Zikmundov

#rajvsechinstagrameru

Adam Havlíček jezdil na Zikmundov už jako malý kluk. Berchtoldovský statek hodně poznamenalo 40 let komunistické péče, nicméně právník Adam z něj vytvořil ikonické místo. Miluje Toskánsko, a proto si ho tak trochu vykouzlil i doma na Zikmundově. Statek s hájenkou se změnil v ráj všech instagramerů, celý ho však drží 400 let staré pilíře. Kuchyni vládne Pavel Daněk a každý den pro hosty penzionu vaří něco jiného. Vše začíná přeúchvatnou snídaní, Pavel ale připraví i oběd, kdykoli třeba jen obložený chleba na sváču a večer tříchodovou večeři. Dělá báječnou kulajdu. A když trefíte jehněčí cassoulet ze zvířat z volného chovu na zikmundovských pastvinách, můžete se už jen přesunout do úžasného vinného sklepa a říkat si, že jste tady rozhodně dobře. 

Tip: jehněčí cassoulet

Kde: Staré Hutě 93

Kovářova kobyla

#uznechodibosa

Musíte si zajet do Zdoňova, což je opravdu kousek od Adršpašsko-teplických skal. Olga Himmelsbergerová se svou rodinou táhne nádhernou hospodu Kovářova kobyla s neméně stylovým ubytováním a dokonalou zahradou! Šéfkuchař Otakar Humpl to na talíř sází z lokálních surovin a přitom dost světově! Zkuste jeho paštiky, ke kterým peče brutálně dobrý chleba jeho sestra Kateřina. Hitem je také konfitovaná mangalica, pečené rašovické kuře na citronech a rozmarýnu nebo pomalu dušené hovězí na různé způsoby. Maso je z nedaleké farmy Bošina. Pět hlavních chodů láká přes víkend cyklisty, turisty i zvědavce. A nakonec něco sladkého od Katky. Večer dostanete košík pokladů, ze kterých si druhý den můžete v apartmánu připravit snídani šampionů. 

Tip: konfitovaná plec z mangalice, cizrna se zeleninou

Kde: Zdoňov 193

Na Čechách

#tohlejevenkovskyromantismus

Co dělá místo Na Čechách naprosto výjimečným, je krásná ženská energie. Ta navíc vychází z hlubokých kořenů. Však rodina Libuše Kučerové tu žila už v době pobělohorské. To všechno samozřejmě zpřetrhala doba totalitní. Deset let to dávala Libuše svépomocí dohromady a moc se jí to povedlo. Tohle je venkovský romantismus! Penzion a restaurant na dědinu přináší skvělé jídlo a také kulturu. Hned vedle je v kamenné stodole galerie. V létě tu jsou dokonalé svatby. Kuchyni Libuše staví na francouzských základech, tak přijeďte do Lačnova nalačno a zkuste třeba králičí paštiku nebo krůtí plátky se šalvějovou omáčkou. Ale úžasně se tu najedí i vegani. Výborná je například na bylinkách grilovaná hlíva s liškovou omáčkou a bramborovými plackami. No, nebude se vám chtít domů.

Tip: telecí s lanýžovou omáčkou, bramborovo-bylinkové knedlíčky s karamelizovanou zeleninou

Kde: Lačnov 3, Korouhev

Elektra

#bratrickuzavirejvratka
#stojizatozit
#hanaaivo

Elektru najdete jiskřit hned za vrátky z klášterní zahrady! Už v roce 1911 fungovala jako úspěšný hotel. Po válce se z vily stal na delší dobu internátní domov pro mládež z keramické školy. Mimochodem, vrátka tu jako student zavíral i Karel Kryl. Dnes krásnou Elektru opečovávají Hana a Ivo Svobodovi. Zatímco Hanka šéfuje recepci, kuchyni a dezertům, Ivo kraluje za grilem. Na víkendovém menu je to, co Ivo ve čtvrtek nakoupil a napsal na tabuli. Vyrazit si zajiskřit do Elektry, posedávat na terase s hlubokým výhledem do koryta, na jehož dně se kroutí Lužnice, popíjet víno, vychutnávat si chobotnici na galicijský způsob, to jsou chvíle, pro které stojí za to žít. Pomalu žít!

Tip: nadívaný středomořský vlk

Kde: Parkány 537, Bechyně

Farma

#vyhledtypunejdokonalejsi

Pension Slunečnice je sice nově postavený, ale vypadá jako typická malovaná krkonošská chalupa. Na ni už ovšem navazuje přístavba vyloženě moderní. Mají ji na svědomí MXM Architekti, je plná skla, dřeva a železa a vybíhá až k terase, odkud je výhled do údolí Svatého Petra. Ten výhled by si klidně mohl říkat nejdokonalejší! Místní restaurace Farma staví na staročeských a krkonošských receptech, začít můžete uzeným jazykem s čočkou nebo králičí tlačenkou a k tomu si dát pivo, dvanáctku Farmáře z pivovaru Primátor. Filet pstruha ze sádek Víchová tu podávají na hráškovém pyré s bramborem a rajčátky. Testněte přes noc tažené hovězí žebro z plemene charollais. A určitě si nechte místo na dukátové buchtičky s vanilkovým krémem, které vás pošlou zpátky do dětství.

Tip: pečený králík z domácích chovů a vepřový bůček, hlávkové zelí, chlupaté knedlíky a smažená cibulka

Kde: Svatý Petr 67, Špindlerův Mlýn