V roce 2015 jsme je zařadili do našeho výběru 30 pod 30, v únoru 2017 bylo tohle duo na naší obálce. Ne každý byznysový pár spolu ale musí žít happily ever after. Dvojice Ladislav Eberl a Jiří Peters z designérského studia Gravelli, které se proslavilo svými designovými výrobky z betonu, se rozpadla.

„Náš pohled na další fungování Gravelli se začal odlišovat v lednu, kdy se stal novým výkonným ředitelem Jiří Pour,“ vrací se k počátkům rozkolu Ladislav Eberl. „Důvodem pro jeho přijetí tehdy byla snaha trochu potlačit ega nás spoluzakladatelů a posunout se jiným směrem. V minulých letech jsme byli schopni v pár lidech udělat neuvěřitelné věci a byly to skvělé časy. Ukázalo se ale, že je třeba změna.“

Co na to druhý ze zakladatelů Jiří Peters? „Naše firma se začala měnit a postupně jsem v Gravelli přestal být lidsky šťastný, cítil jsem, že to pro mě není cesta dál,“ vysvětluje. „Proto jsem se domluvil s největším podílníkem Václavem Dejčmarem, že odejdu.“ 

Jiří Peters od března proto není v Gravelli aktivní a oba společníci momentálně řeší vzájemné vyrovnání. Spolu s Petersem z firmy odešel i hlavní designér Tomáš Vacek a vyměnilo se i několik dalších postů. Společnost teď buduje nový management, jedním z nově příchozích je zkušený obchodní ředitel, který v minulosti pracoval třeba pro Grohe či Moores Furniture Group, Dennis Tyll. „Samozřejmě je škoda, že se naše cesty rozcházejí. Pro budoucnost společnosti je ale dobře, že přestane řešit názorové rozdíly dvou zakladatelů a soustředí se hlavně na produkt a zákazníky,“ říká Ladislav Eberl.

Ladislav Eberl (vlevo) a Jiří Peters

Dvojice mladých podnikatelů se dala dohromady už v roce 2011. Za jejich seznámením původně nestál byznysplán, ale společné studentské brigády, kdy si oba přivydělávali natáčením reklam. Protože si ale Peters s Eberlem padli do oka, brzy došlo i na ten byznys a v dubnu 2012 společně založili značku Gravelli, specializující se na výrobky z takzvaného ultravysokopevnostního betonu, z něhož dokázali vyrábět subtilní nábytek, oblečení i šperky, které se staly populárními nejen v Česku, ale i ve světě. V minulosti tak Gravelli spolupracovalo s prestižními značkami a jmény, jako je Preciosa, Porsche, Bang & Olufsen či architektka Eva Jiřičná.

Gravelli se dařilo a mělo chuť víc růst za hranice Česka. V roce 2017 tak vstoupil do podniku jako nový investor Václav Dejčmar, který tehdy odkoupil rozhodující podíl ve společnosti od majitele stavebnin DEK Víta Kutnara. Ladislav Eberl měl v té době na starosti řízení firmy, Jiří Peters její technologickou a výrobní část. Zdálo se, že všechno běží dobře. To už ovšem neplatí.

Rozchod druhý: Zorya

Gravelli není jediná byznysová dvojice, která se v nedávné době rozešla. Před několika týdny jsme přinesli rozchodový příběh jiného úspěšného designérského dua: klenotnického studia Zorya Daniela Pošty a Zdeňka Vacka, které se rozhodlo ukončit vzájemnou spolupráci po osmi letech provázených řadou úspěchů včetně několika ocenění Czech Grand Design.

„Rozhodnutí, že každý půjdeme vlastní cestou, jsme zvažovali poslední tři měsíce,“ řekl tehdy Forbesu Daniel Pošta. „Je těžké opouštět výjimečný tým a zavedenou značku, které jsme věnovali skoro dekádu svých životů, s vědomím, že se taková mimořádná konstelace nemusí již nikdy znovu opakovat. Oba jsme ale došli k názoru, že k dalšímu rozvoji potřebujeme mít v životě i nové impulzy.“ 

Podobně jako v případě Gravelli se oba byznysoví partneři rozhodli pokračovat ve svých designérských profesích, pouze každý pod svou značkou.

Rozchod třetí: JK Education

Rozpad partnerství se nevyhnul ani členovi českého i evropského výběru Forbes 30 pod 30 Ondřeji Kaniovi, šestadvacetiletému zakladateli vzdělávací společnosti JK Education. Ten před rokem inicioval rozchod se svým tehdejším společníkem Tomášem Jízdným. 

Firma se tehdy podle Kaniových slov dostala do situace, kdy měla výrazné problémy s cash flow „kvůli nepříliš dobře promyšleným a naplánovaným investicím a výdajům“, řešila také personální problémy a on cítil, že je třeba převzít stoprocentní kontrolu nad jejím řízením. 

„Tomášovi jsem vděčný za to, že na odchod přistoupil. Bylo to velice těžké, šlo o rozchod nejen s mým společníkem, ale dlouhou dobu také nejlepším kamarádem,“ popsal Ondřej Kania těžké období ve forbesovském fuckupu, který byl ale pro JK Education zároveň restartem – společnost má dnes téměř nulové zadlužení, je v provozním zisku, investuje do rekonstrukcí a vybavení svých škol a na příští rok chystá nové projekty.

Poučení na závěr? Ne s každým partnerem, kterého v životě potkáte, zůstanete až do smrti. Platí to v životě, stejně jako v byznysu. Důležité je, co si z toho vztahu odnesete a jak dokážete jít dál.