Před několika dny ohlásil americký denimový gigant Levi’s společnou kolaboraci s oblíbenou značkou většiny současných módemanek, dánskou Ganni.

Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. Ovšem tato kolekce se nedá koupit. Pokud se vám oblečení zalíbí, můžete si ho půjčit za 55 dolarů na sedm dní, s tím, že půjčovné trvá nejdéle tři týdny.

Každý kousek oděvu z této atypické kolekce, která byla představena během týdne módy v Kodani, je vyroben z vintage svršků a recyklovaného denimu. Podle kreativní ředitelky značky Ganni Ditte Reffstrup je půjčování oblečení dalším krokem na cestě k módě, která bude skutečně ohleduplná k životnímu prostředí.

V Česku tato kolekce bohužel k dostání nebude, protože se bude distribuovat převážně přes butiky Ganni. Nejblíže tak máme ten berlínský.

Do gala pokaždé v něčem jiném

Nemusíte ale smutnit, protože službu zápůjčky oblečení nabízí i lokální designéři, například Lucie Kutálková tvořící pod značkou Leeda. Součástí brandu je i sekce rental, kde si vyberete šaty na slavnostní příležitost a vrátíte během několika dnů. Podobný servis poskytuje i ODIVI Ivy Burkertové nebo retro módní salon Lazy Eye Hany Noble.

Přidá se i fast fashion?

Současní menší tvůrci se uchylují k půjčování oblečení, protože chtějí vytvořit protipól dostupné masově produkované konfekci. Ale švédský gigant H&M už na podzim loňského roku testoval půjčovnu vlastní módy ve Stockholmu. Stejně jako chtěl spustit službu, která by opravovala poškozené oblečení.

Jako v knihovně

Zajímavým systémem, který by se dal přirovnat k půjčování knih, funguje holandský módní startup Lena Library. Za 25 eur měsíčně si můžete v butiku v Amsterodamu půjčit modely od lokálních tvůrců. Nutno ale podotknout, že se jedná o členství základní, za které si vypůjčíte hlavně trička.

Pokud toužíte po kabátu, musíte udělat upgrade a platit 50 eur měsíčně. Jedna ze tří zakladatelek Elina Jansen prohlásila, že systém půjčovného je velmi podobný knihovně, od čehož se odvíjí i název společnosti.

Neslučitelné s pandemií

Před vypuknutím epidemie covidu-19 to vypadalo, že půjčování oblečení je skvěle rostoucím segmentem, jeho celosvětová hodnota se odhadovala na 2.1 bilionu dolarů. Ale koronavirus položil tento vzkvétající byznys na lopatky.

Americká firma Rent The Runway, která umožňovala za 69 dolarů měsíčně zápůjčku designérských modelů, začala hromadně propouštět a dokonce čelila obvinění, že dostatečně neochránila před nemocí své zaměstnance.

Naděje přichází z Číny

Půjčovat si oblečení během pandemie sice nahání strach, ale na druhou stranu nic snad netrvá věčně. Nejpopulárnější čínská platforma pro sdílený šatník YCloset ohlásila na konci března opětovný zájem o svou nabídku.

Jakmile bude jasné, že existuje účinná vakcína proti covidu-19, lidé se už tolik nebudou bát sdílených věcí. Zároveň nám zřejmě zůstane pomalý přístup k módě, který jsme si během karantény většinou osvojili. A ten hlásá promyšlenější spotřebu.