Všichni to známe přímo dokonale. Zazvoní vám na mobilu budík a ani nevíte jak, už surfujete na vlně Twitteru, Instagramu, e-mailu nebo zpráv. Okamžik, kdy do téhle králičí díry zahučíte, je zákeřný ve své nenápadnosti. Najednou zase vyrážíte někam pozdě, ani nevíte jak.

Kdyby se scrollování omezovalo jen na rána, měli bychom vyhráno. Ale bez uzardění si přiznejme, že Instagram prohlížíme během narozeninových oslav, večeří s přáteli a samozřejmě na poradách. Dělají to přece všichni!

Jsme online prakticky bez přestávky, a ten kdo není, je výjimka, která si snad zasluhuje mít vlastní Twitter účet pod názvem: Život s chytrým telefonem mám pod kontrolou.

Zatímco před lety šlo o klikání, dnes je to o scrollování. Náš mozek si na ně snadno zvyká, i přesto, že tak získává víc informací než je schopen pojmout.

Podle profesora newyorské Stern School of Business Adama Altera, autora knihy Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked, se během „sjíždění“ všech těch zpráv i Pinterestu ocitneme v jakémsi autopilotovi, ze kterého je velký problém vystoupit.

Etické dilema

Společnosti, které provozují naše oblíbené sociální sítě i nejrůznější weby, zaměstnávají řadu těch nejlepších špiček v oboru, aby naše uživatelská zkušenost z aplikací a stránek byla ještě komfortnější a my se vraceli ještě častěji. Přesto, že se už několikrát potvrdila souvztažnost mezi časem stráveným na mobilu a úzkostnými stavy.

Houstone, máme problém

Pokud si uvědomujete, že čas, strávený bezbřehým scrollováním, vám brání nejen prožívat ono pověstné „tady a teď“, ale také vás odvádí od živých rozhovorů a plnění cílů, přiznejte si závislost. Není to konec světa, ale naopak začátek cesty ven.

Vědomé používání

Určitě jste už slyšeli mockrát o tom, že abyste trávili méně času na mobilu, musíte si vypnout notifikace, smazat aplikace sociálních sítí, přepnout mobil do černobílého módu nebo si pořídit budík a umístit telefon mimo pokoj, kde spíte.

Ale opravdu funguje, když se rozhodnete, že prostě svůj čas scrollování budete vědomě řídit. Tedy na Instagram se například podíváte, až odvedete děti do školky, e-mail zkontrolujete naposledy před devátou večerní, a obecně dáte svému scrollování nějaký řád.

Psycholog Joshua Ehrlich tvrdí, že když dokážeme snížit užívání mobilu pouze na účelové úkony (včetně těch, kdy si chceme přečíst zprávy nebo se inspirovat na Instagramu), získáme dojem, že se nám znatelně ulevilo.

A taková úleva za trochu sebedisciplíny opravdu stojí.