skip to main content
Google

Bilion sem, bilion tam. Mateřská společnost Googlu překonala bájnou hodnotu

1 minuta čtení

Čtvrteční obchodování přineslo akciím Alphabetu mírný růst, který se ovšem přetavil v poslední zbytky tržní kapitalizace, které mu zbývaly do velkého milníku.

Datum 16. ledna 2020 tak vešlo do dějin jako den, kdy jsme byli svědky teprve pátého případu, kdy společnost obchodovaná na burze přesáhla bilionovou hodnotu.

Před Alphabetem se přes tuto metu dostaly čtyři firmy, z toho tři technologické a americké – Apple, Microsoft a Amazon, který ovšem z elitního klubu rychle stihl vypadnout a jeho současná valuace se pohybuje „jen“ okolo 930 miliard dolarů. Čtvrtým do party je saúdskoarabský národní poklad Aramco, který se ale začal obchodovat teprve loni v prosinci.

Akcie Alphabetu (třídy A) si za loňský rok připsaly 33 procent, čímž překonaly i extrémně dobrou jízdu tržního benchmarku S&P 500, který si polepšil o 27 procent. Rok 2020 zatím pro Alphabet představuje zhruba osmiprocentní nárůst.

Zdroj: CB Insights
Reklama

Mateřská společnost Googlu, respektive její investoři, se zdá být imunní vůči řadě regulatorních tlaků, ať už jde o antimonopolní záležitosti, nebo obavy z nakládání s uživatelskými daty.

Vrásky nikomu zjevně nedělá ani odchod spoluzakladatelů do ústraní, ba naopak – objevily se hlasy, že pod CEO Sundarem Pichaiem se technologický gigant může otevřít světu a sdílet více informací (zejména finančních) o svých jednotlivých projektech.

Největší dojnou krávou holdingu pochopitelně nadále zůstavá Google, jehož příjmy z reklamy nepřestávají růst dvouciferným tempem. V roce 2018 šlo zhruba o 85 procent z celkových 136 utržených miliard.

Reklama
Reklama
Reklama