Máte v plánu dlouhý let? Tak si napřed přečtěte, co během něho jíst a co naopak váš jet lag může ještě zhoršit. Strava, kterou si při cestování naordinujete, vám může pomoci přizpůsobit se místním podmínkám o poznání lépe.

Co nepít

Alkohol. I když při dlouhých letech bývá většinou zadarmo, zkuste se ho vyvarovat. Narušuje spánek a i hodiny po konzumaci působí jako stimulant. Představa, že se vám díky skleničce vína bude v letadle usínat lépe, je sice možná pravdivá, nezapomeňte ale vzít v úvahu, že se zvyšujícím se alkoholem v krvi se obíráte o kvalitní spánek.

Kávu a jiné kofeinové nápoje. Podobně funguje i káva – zbytečně vás odvodňuje, což může být při dlouhých přesunech jedna ze zásadních chyb. Snažte se přizpůsobit kávový pitný režim své cílové destinaci, radí čtenářům Condé Nast Travelleru výživová specialistka Dana Hunnes. Pokud tedy dorazíte do cíle po poledni, kávu vynechte, i když je u vás doma ještě ráno. Večer by se vám kvůli tomu mohlo hůře usínat.

Co pít

Vodu. Litry vody. Nespoléhejte se na palubní servis a raději si s sebou do letadla vezměte lahev, kterou si za letu můžete doplňovat. Vyhnete se tak dehydrataci, kvůli které jste náchylnější na bolest hlavy a nemoci.

Bylinkový čaj. Pokud nemůžete v letadle nebo následující večer zabrat a vodu už nemůžete ani vidět, poproste o heřmánkový nebo jiný bylinkový čaj. Uklidní vás a bude se vám díky němu i lépe spát.

Co nejíst

Tučná a těžká jídla. Ta budete dlouho trávit, takže se vám pravděpodobně nebude usínat dvakrát dobře. Vyvarovat byste se ideálně měli smažených pochoutek, ale i červeného masa, které dlouho trávíme.

Slaná jídla vám během letu také neudělají nejlepší službu, protože vás zbytečně vysušují. Brambůrky si tedy nechte na později a vyhněte se třeba i sýru, různým dochucovadlům a bramborám.

Co jíst

Bobule, jako jsou maliny, borůvky, rybíz nebo ostružiny, radí Hunnes. Jsou bohaté na vodu, vlákninu a antioxidanty, které si poradí s důsledky dlouhé cesty. Hon na ně, například na místním trhu, může být prvním cílem ve vaší destinaci.

Meloun a salát. Nebo jakoukoli zeleninu a ovoce, které jsou plné vody. Bát byste se neměli třeba ani celeru. Osvěží vás a zároveň vám dodá potřebnou vodu, připomíná Hunnes.

Banán a třešně, pokud nemůžete v nové časové zóně usnout. Třešně obsahují melatonin, hormon, který vylučujeme při spánku, banány jsou zase bohaté na draslík a hořčík, tedy na látky nezbytné pro dobré spaní.