Je půlnoc v pátek 31. července a v kanálu Todd Capital Options Community na Slacku, kde se za 20 dolarů měsíčně sdružují začínající obchodníci s opcemi, to vře. V reálném světě sice zuří nezaměstnanost a státy se snaží najít způsob, jak se vypořádat s pandemií koronaviru a nevybrakovat přitom státní pokladnu, ale v tomhle kousku virtuálního světa se slaví.

Společnosti Amazon, Apple, Facebook a Google totiž navzdory pandemii zveřejnily ohromující výsledky. Jejich čtvrtletní příjmy dohromady dosáhly na částku 205 miliard dolarů, výdělky pak na 34 miliard. To všechno v době, kdy se HDP Spojených států meziročně propadlo o 33 procent.

Po dobu několika týdnů nováčci ve světě obchodování s cennými papíry spekulovali prostřednictvím aplikace Robinhood s call opcemi. Teď přišel čas kasírovat.

V pátek o půl desáté ráno, kdy obchodování začíná, těmto začínajícím obchodníkům jejich call opce Applu a Amazonu zazvoní jako tři třešničky na jednorukém banditovi – firmy dosáhnou společné hodnoty čtvrt bilionu a následující pondělí trhne index Nasdaq nový rekord.

Vítejte v obchodování s akciemi tak, jak ho dělá Robinhood. Zatímco se světové ekonomiky řítily do červených čísel, miliony Američanů vybavených 1200 dolary od americké vlády a spoustou volného času začaly od února obchodovat prostřednictvím aplikace vytvořené dvěma třicátníky Vladimirem Tenevem a Baiju Bhattem.

Těm se podařilo aplikaci nakopnout díky podobnému vzorci, jako používá Facebook. Aplikace je zdarma, snadná na používání a návyková. Robinhood, pojmenovaný po legendárním psanci, který bohatým bral a chudým dával, navrch přisadil ideu jako stvořenou pro kapitalismem unavené mileniály: zpřístupnění finančního světa všem.

Baiju Bhatt (vlevo) a Vladimir Tenev v roce 2015

Covid-19 a přísun vládní podpory byly pro Robinhood dary z nebes. Podle interního zdroje se firma od ledna rozrostla o tři miliony účtů, což je 30procentní nárůst, a očekává letos příjmy ve výši 700 milionů dolarů, tedy 250procentní nárůst oproti loňsku.

Akcie, které si uživatelé Robinhoodu oblíbili – například Tesla, konopí pěstující Cronos, zřizovatel kasin Penn National Gaming, a dokonce i zkrachovalá autopůjčovna Hertz – zažívají každý den divoké výkyvy. Podle Goldman Sachs poprvé došlo k tomu, že spekulanti z Robinhoodu a jim podobní způsobili převážení obchodů s common stock opcemi těmi se single stock opcemi. Jejich objem letos vzrostl o nevídaných 129 procent.

Objem obchodování u online makléřů | Zdroj Piper Sandler

„Myslím, že jsme svědky význačné chvíle v historii finančních trhů,“ řekl Tenev Forbesu. „Když po propadu na burze přijde recese, malí investoři se většinou stáhnou a instituce na tom vydělají. Tentokrát si místo toho začali uživatelé Robinhoodu otevírat nové účty a ti staří investovat více peněz. Že dnes investují miliony lidí, kteří by to jindy neudělali, je dobré pro naši společnost i ekonomiku.“

Už od začátku byl Robinhood koncipován tak, aby vydělával na prodávání informací o transakcích svých uživatelů velkým hráčům z Wall Street. Analýza ukázala, že čím více uživatelé ve svých hyperaktivních investicích riskují, tím víc startup ze Silicon Valley na jejich prodeji vydělává. A i když Robinhood ve svém úspěšném náboru nezkušených traderů mohl dát vzniknout i pár novým milionářům, zároveň zaslepil celou generaci představou, že obchodování s cennými papíry se příliš neliší od dosažení dalšího levelu ve videohře.

Robinhood zaslepil celou generaci představou, že obchodování je videohra.

Zrovna obchodování s akciovými opcemi spadá vzhledem k jejich komplexnosti do hájemství nejsofistikovanějších hedgeových fondů. Když v roce 1973 Fisher Black, Myron Scholes a Robert Merton vytvořili model usnadňující oceňování opcí, dostali za něj Nobelovu cenu za ekonomii. Dnes je tento matematický model, nebo jeho variace, často součástí obchodních softwarů, takže k realizaci složitých (a riskantních) transakcí stačí jen pár triků.

V červnu ale Robinhood narazil a přesvědčil se, co se může stát, když tyto prostředky zpřístupní nezkušeným investorům. Jakkoli se nedá s jistotou říct, jaké faktory hrály roli v sebevraždě Alexandra Kearnse, dvacetiletého vysokoškoláka a nového uživatele Robinhoodu, život si vzal poté, co v aplikaci prodělal 730 tisíc dolarů.

Aplikaci si však nadále stahují miliony dalších lidí a Tenev s Bhattem si můžou mnout ruce nad zlatou žílou, na kterou s Robinhoodem narazili. Uprostřed koronakrize získali od investorů 800 milionů dolarů, což vyneslo hodnotu aplikace na 11,2 miliardy dolarů.

Což zároveň nebude strop – stačí si vzpomenout na letošní únor, kdy se Morgan Stanley spojili s E-Trade za 13 miliard dolarů, nebo když Schwab koupil TD Ameritrade za 26 miliard. Pokud by se Robinhood vydal na burzu nebo ho majitelé chtěli prodat, nejspíš by atakovali hodnotu 20 miliard.

Problémem zůstává, že Robinhood v rámci svého marketingu prodal světu příběh o tom, jak pomahá malým hráčům, zatímco v reálu neváhá ani minutu, aby mohl malého hráče prodat těm velkým.

Tenev s Bhattem se potkali v roce 2005 na Stanfordu. „Naše životy v sobě měly některé neuvěřitelné paralely,“ vzpomíná Bhatt. „Oba jsme byli jedináčci, oba jsme vyrůstali ve Virginii, oba jsme na Stanfordu studovali fyziku a oba jsme byli děti imigrantů, protože naši rodiče si dělali doktoráty.“

IT specialisté se stali novými králi Wall Street.

Tenevova rodina pochází z Bulharska, Bhattova z Indie. Rodiče prvního jmenovaného byli oba zaměstnanci Světové banky, a i když Tenev původně mířil na doktorát z matematiky na Kalifornské univerzitě, v roce 2011 z ní odešel a připojil se k Bhattovi ve vývoji softwaru pro tradery. Shodou okolností to bylo krátce poté, co se index Dow Jones propadl téměř o tisíc bodů.

Obrovský výkyv ukázal, že se finanční trhy odklonily od usedlé, ale stabilní newyorské burzy k často neprůhledným kvantitativním obchodním fondům, dirigovaným hrstkou tajnůstkářských firem. IT specialisté z dolního Manhattanu pracovali milisekundy před retailovými i institucionálními investory, aby se společně s doktorandy špičkových univerzit stali novými králi Wall Street.

Zatímco venkovní svět se oklepával z krize let 2008–⁠2009, Tenev s Bhattem se vzdělávali v tom, jak funguje a vydělává vysokofrekvenční obchodování. Když v roce 2011 probíhaly na Wall Street protesty hnutí Occupy Wall Street, jeden z kamarádů zakladatelů velké finančníky obvinil z toho, že vydělávají na nerovnosti zakořeněné v systému. To dalo podnět k založení aplikace pojmenované po psanci, který bohatým bral a chudým dával.

Její nejnápadnější inovativní aspekt? Žádná provize a žádný minimální zůstatek. To všechno v době, kdy i nízkonákladoví konkurenti jako E-Trade nebo TD Ameritrade na těchto poplatcích vydělávali miliony.

Tenev s Bhattem původně lákali na exkluzivitu. Když aplikaci v roce 2013 spouštěli, omezili přístup a dali tak vzniknout seznamu 50 tisíc zájemců. Pak se rozhodli udělat z exkluzivity hru a umožňovali zájemcům přeskočení těch před nimi, když aplikaci doporučí přátelům. Když ji pak v roce 2014 vypustili do App Storu, čekajících zájemců byl už milion. Marketing měli vlastně zdarma.

Bhatt byl posedlý jejím designem a snažil se používání udělat co nejjednodušší a nejpřístupnější. Zároveň přetékala animacemi a telefon při každém nákupu zavibroval. Všechny nápady si Bhatt nejdřív otestoval na studentech domovského Stanfordu, který má kampus přes ulici od jejich kanceláře – a testování se očividně vyplatilo, protože Robinhood získal cenu Apple Design za rok 2015. Mileniálové vzali aplikaci útokem.

Vloni na podzim dosáhl Robinhood hodnoty 7,6 miliardy, zaměstnával na 500 lidí a obchodovalo v něm šest milionů uživatelů. Tenev s Bhattem, tou dobou menšinoví vlastníci se zhruba 10procentními podíly, pořádně zbohatli.

Ale především se v září 2019 Goliášové poklonili Davidovi. Během pouhých 48 hodin osekali velikáni E-Trade, Schwab a TD Ameritrade provize na nulu, o pár měsíců později jejich krok následovaly banky Merrill Lynch a Wells Fargo. Když však tento zdroj příjmů odpadl, hodnota makléřských firem klesla, což vedlo k vzájemným nákupům a mergerům.

Dva mileniálové dokázali něco, o čem se investičním gigantům jako Vanguard nebo Fidelity ani nesnilo: zasadili poslední ránu provizím, které po generace vytvářely finanční základ pro firmy působící na Wall Street.

O klíči k úspěchu Robinhoodu by však jeho zakladatelé raději nemluvili. Už od začátku je výdělek aplikace založený na tzv. payment for order flow. Jednotlivci nemohou přímo obchodovat na burze, ale musí mít svého brokera (v tomto případě Robinhood), který na burze obchoduje s market makerem. Ten platí brokerovi za to, aby mu dohazoval výhodné příkazy k provedení transakce, a payment for order flow je přesně to, co Robinhood inkasuje.

Místo aby brali peníze od uživatelů přímo, se Bhatt s Tenevem přesunuli do zákulisí, kde prodávají informace o operacích zmiňovaným market makerům, tedy velkým sofistikovaným firmám obchodujícím s kvantitativními daty. Robinhood rozhodně není první, kdo s touhle praktikou přišel – například E-Trade takto loni vydělalo asi 200 tisíc dolarů.

Na rozdíl od většiny svých konkurentů však Robinhood neinkasuje za prodej dat fixní sumu, ale procentuálně podíl z rozdílu. Pokud je mezi nabízenou a poptávanou cenou velký rozdíl, všichni vydělají. Respektive, všichni kromě uživatele. Navíc vzhledem k tomu, že uživatelé Robinhoodu většinou obchodují s menším objemem akcií, předsatvují menší riziko a jistější výdělek.

Podíly na příjmech Robinhoodu

V prvním čtvrtletí tohoto roku pocházelo 70 procent z celkových příjmů Robinhoodu v hodnotě 130 milionů dolarů z prodeje toku objednávek uživatelů, ve druhém čtvrtletí už jenom tyto příjmy dosáhly na 180 milionů.

Vzhledem k tomu, že Tenev a Bhatt už měli v minulosti s vysokofrekvenčním obchodováním zkušenosti, logicky svůj nový byznys vymysleli tak, aby přitáhl ty uživatele, kteří pro jejich zákazníky z Wall Street budou nejvýhodnější a nejžádanější. Jací to jsou? Takoví, kteří se nechají zlákat výkyvy trhu, a spekulanti s opcemi.

Právě proto je jednou z prvních věcí, které si v aplikaci všimnete, oranžové tlačítko „nakoupit opce“. Podle nedávné studie společnosti Piper Sandler dostává Robinhood za 100 akcií u opčních kontraktů 58 centů, zatímco za 100 klasických akcií jenom 17. Zároveň jsou opce méně likvidní než akcie a bývá u nich větší rozdíl mezi nabízenou a poptávanou cenou. Robinhood uvádí, že jenom 12 procent jeho uživatelů obchoduje s opcemi, tyto obchody ale přitom stačily za první pololetí roku 2020 na 62 procent příjmů, které Robinhood z tohohle prodeje měl.

Jedna z nejpozoruhodnějších funkcí je funkce stop limitu, která umožní uživatelům nastavit hodnotu, při které dojde k ukončení jejich investice, a ochrání je tak před přílišnou ztrátou. „Tenhle stop limit Robinhood okamžitě prodá obchodníkovi, který tím okamžitě zjistí, za kolik jste ochotni prodat,“ tvrdí jeden z bývalých obchodníků. „Je to jako napsat tajemství na papír, který dáte svému brokerovi, který ho prodá někomu, kdo chce obchodovat proti vám.“

Letošní pandemie byla pro Robinhood vyloženým požehnáním. Akciový trh byl zdrojem pořádného napětí, akcie divoce rostly i padaly a uživatelé zavření doma si k aplikaci snadno našli cestu. Robinhood má díky tomu v současnosti více než 13 milionů zaregistrovaných účtů, což je o milion míň než bezmála padesát let fungující finanční společnost Schwab a více než dvojnásobek uživatelů služby E-Trade.

Pandemie ale odhalila i slabá místa Robinhoodu. Během pětiprocentního pádu a následného oživení trhu začátkem března se uživatelé údajně téměř dva dny nemohli dostat do svých účtů, protože systém desetinásobný nárůst v transakcích prostě neustál. Naštvaní uživatelé si vztek vylévali na sociálních sítích, a někteří dokonce podali žalobu.

Zaznívají hlasy o možném vstupu Robinhoodu na burzu.

I proto během posledních měsíců prochází Robinhood tichou přestavbou. Podle Teneva se rozhodli pro zásadní investici do technologie, umožňující navýšení kapacity. Ve stínu tragédie Alexandera Kearnse chce Robinhood zároveň přepracovat rozhraní aplikace a mimo jiné vzdělávat uživatele o vysoce spekulativní povaze transakcí v aplikaci.

Podle interních zdrojů z firmy je atmosféra ve firmě napjatá. Už dva roky z Robinhoodu zaznívají hlasy o možném vstupu na burzu, ale další, a vzhledem ke kontroverzím firmy možná i lepší možností je prodej některému z velkých jmen finančního sektoru, ať už půjde o Goldman Sachs, UBS nebo Merrill Lynch, který by mladým zakladatelům připsal na účet pěkných pár miliard.

A jak každý správný trader ví: lepší je prodávat, když můžete, než když musíte.