Vydavatel týdeníku Euro a dalších vesměs odborných titulů by mohl změnit majitele do několika týdnů. Alespoň tak by si to přála jeho insolvenční správkyně Petra Hýsková. Celý prodej ale nadále komplikují spory s některými věřiteli i dění ve spřízněných firmách, které kolem Mladé fronty rozestavil její dosavadní majitel František Savov.

Ne nadarmo se do Prahy minulý týden osobně vypravil slovenský finančník Branislav Prieložný, miliardář a někdejší spoluzakladatel investiční skupiny Istrokapital. Důvodem bylo právě dění kolem insolvence vydavatelství.

Jeho společnost Crane Constancy Investments získala největší balík zajištěných pohledávek za Mladou frontou od spořitelního družstva Artesa v celkové výši 54 milionů korun. 

Za pohledávku údajně zaplatil cifru blížící se její nominální hodnotě i díky na první pohled značnému zajištění. Pohledávka je jištěná například zásobami podniku, pohledávkami z obchodního styku a také akciemi firmy. Avšak podle znaleckého posudku byla hodnota zajištění ke konci dubna 18,5 milionu korun.

Vydání Forbesu Outsider

Prieložný spoléhal na informace a také pomoc od někdejšího šéfa Mladé fronty Jana Maška, kterého znal z jeho působení na Slovensku a který s ním jako s potenciálním investorem vyjednával už před zahájením insolvenčního řízení.

Díky tomu měli mít Prieložný a spol. dobrou pozici, jak celý insolvenční proces kontrolovat. Avšak Mašek ve vedení končil a vztahy mezi ním a slovenským finančníkem se teď podle některých informací dost vyhrotily.

„Naším cílem je zachovat podnik, aby nadále fungoval a aby věřitelé byli uspokojeni v maximální možné míře,“ uvedl bez dalších podrobností Michal Martinko z Crane Constancy Capital.

Prieložný a právě jeho společník z Crane Constancy Investments Michal Martinko podle všeho svůj postup také částečně koordinovali se skupinou CPI Radovana Vítka. Ten rovněž patří k zakladatelům Istrokapitalu, s Prieložným se tedy dobře zná. 

Realitní magnát Radovan Vítek patří k vážným zájemcům o Mladou frontu. | Foto Profimedia

Vítkova skupina CPI totiž veřejně projevila zájem vydavatelství převzít a podniku v rámci insolvence poskytla provozní úvěr až do výše 45 milionů korun. Nakonec do firmy přitekla jen část z úvěrového rámce, zhruba 23 milionů. Další peníze už Mladá fronta nečerpala, neboť úvěr od Vítka byl kvůli prohlášenému konkurzu automaticky zesplatněn.

Zatímco v rámci složitého insolvenčního řízení se stále bojuje, Mladé frontě dochází čas i peníze. Ostatně to konstatuje i znalecký posudek, který si nechala zhotovit správkyně Petra Hýsková. Ta by ráda, aby se podnik prodal co nejrychleji. 

Proti tomu jsou ale někteří věřitelé, často personálně propojení s původním majitelem Františkem Savovem, kteří proti postupu správkyně bojují na několika frontách. Ti se odvolali proti prohlášení o konkurzu, čímž proces prodeje vydavatelství protáhli o několik týdnů.  

Problém je totiž v tom, že rozhodnutí odvolacího soudu může trvat až dva měsíce. Tolik času ale firma, která vydává zejména ekonomický týdeník Euro a loni hospodařila s tržbami 364 milionů a obří ztrátou čtvrt miliardy, nemá. I proto chce Hýsková prodávat vydavatelství v transparentním tendru dřív.  

„Budu žádat soud o výjimku. Urychlený prodej je klíčový pro zaměstnance firmy, aby neodešli, stejně jako pro stávající obchodní partnery. Pokud fungující podnik neprodáme do několika dnů a týdnů, budu následně rozprodávat knížky do konce svého života. A to bych vážně nerada,“ říká v nadsázce insolvenční správkyně Petra Hýsková.

Správkyně Petra Hýsková řeší sérii složitých insolvencí firem Františka Savova | Foto archiv Petry Hýskové

Po co nejrychlejším prodeji volají také zástupci Vítkovy skupiny CPI, která dnes také patří mezi významné věřitele. „I v našem zájmu jako věřitele s pohledávkou za podstatou je, aby se firma prodala co nejrychleji. Neboť každým dnem se její kondice zhoršuje a věřitelům se snižuje hodnota případného uspokojení,“ říká provozní šéf CPI Zdeněk Havelka.

Život firmy nekomplikují jen Savovovy výpady u soudu, ale také jeho operace přímo v okolí Mladé fronty. Kolem ní totiž nadále figurují firmy, které nepřímo stále ovládá kontroverzní podnikatel dnes žijící v Londýně. Na společnosti z jeho okruhu jsou například vyvedeny dodávky elektrické energie, správa kanceláří a facility management, stejně jako vlastnictví budovy v Modřanech, kde Mladá fronta sídlí. 

„Je to každodenní boj, abychom firmu udrželi v chodu. Nehodláme se vzdávat bez boje, ale dlouhodobě to vyřeší pouze prodej,“ dodává Hýsková, která už dříve potvrdila čtyři zájemce a věří, že další ještě přibudou. 

Svůj zájem už dříve veřejně potvrdil realitní magnát Radovan Vítek a jeho skupina CPI, mediální podnikatel, moderátor a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, majitel TV Prima Ivan Zach a také brněnské vydavatelství Extra Publishing. Původně měla zájem také zbrojařská rodina Strnadových, která útok na firmy Františka Savova loni na podzim zahájila. Prodejní cena se dá očekávat v desítkách milionů korun.