Bylo to nejočekávanější vystoupení na největší technologické akci roku. Přes tisíc lidí zaplnilo Palazzo Ballroom v lasvegaském hotelu Venetian a s napětím čekalo, jestli má dcera amerického prezidenta co říct publiku na veletrhu CES, kde se běžně představují novinky spotřební elektroniky a na politiku se moc nehraje. 

Ve dvě odpoledne místního času se Ivanka Trump vyhoupla na pódium v doprovodu Garyho Shapira, šéfa pořadatelské agentury. Na sobě měla pruhovaný tmavý kostýmek, lodičky na vysokých jehlách, na tváři zářivý úsměv a na rukou dva obří prsteny s diamantem. Její téma? Budoucnost práce.

Její vystoupení, které se evidentně pevně drželo předem připravených otázek i naučených odpovědí, udrželo publikum v pozornosti po celých 40 minut. Dokonce se objevila i chvíle pro upřímně míněný potlesk. 

Jen pro kontext: většina technologické branže, a zejména té ze Silicon Valley, nemůže jejího otce v čele USA vystát. Zakladatelé a šéfové tamních firem zhusta kritizují Trumpovy postoje ohledně imigrace a klimatických změn. Ivanka si navzdory tomu udržuje poměrně dobré vztahy s několika významnými hráči, například Timem Cookem (Apple), Sundarem Pichaiem (Google) či Marcem Benioffem (Salesforce). 

To ovšem nic nemění na tom, že jméno Trump v těchto dnech ve Vegas, plném apoštolů technologií a inovací, působí jako rozbuška. Jen samotné oznámení o tom, že Ivanka Trump na CES vystoupí, vzbudilo velké emoce. 

Podle kritiků je v technologické branži spousta jiných žen, které jsou pro debatu na takové akci kvalifikovanější. Hned několik manažerek a startupistek z tech světa dalo najevo svou nelibost. Na Twitteru se dokonce objevila široce sdílená výzva po bojkotu CES pod hashtagem #boycottCES. 

V reálu ovšem po bojkotu nebylo ani stopy. Organizátoři ve Venetianu už dole pod eskalátory hlásili: „Keynote is full!“ V plném sále byl cítit mix zvědavosti a napětí. Každý čekal, co Ivanka před lehce nepřátelsky naladěným publikem předvede.

Začala zlehka. Nejprve mluvila o své roli poradkyně amerického prezidenta a předsedkyně Národní rady amerických pracujících, načež plynule přešla k pochvale, jak nízká je nezaměstnanost v USA, kolik stamilionů dolarů Trumpova vláda dává do rekvalifikačních programů a jak se zasadila o program celoživotního vzdělávání.

Mluvila také o tom, jak podporuje digitalizaci univerzitních i státních dat, o zjednodušení přijímacích procesů a technologických novinkách, které pomůžou vylepšit HR procesy. „Představte si, že by se ve vašem okrese otevřelo pracovní místo, které přesně odpovídá vašemu vzdělání, a vám o tom přišla notifikace,“ prohlásila Ivanka Trump, která se označila za „big believer“ v inovace. „Věřím v jejich pozitivní dopad na ekonomiku. Že vytvoří nová pracovní místa, a ne že je seberou.“

Ivanka Trump během projevu na veletrhu CES 2020. Foto: Getty Images

Každé téma svého projevu Ivanka Trump doplnila z hlavy několika statistikami a příklady z továren po celých Spojených státech, které ve své roli navštívila. Zmínila se třeba o zapojování vězňů a vězeňkyň do pracovního procesu a jejich rekvalifikaci, při níž se učí programovat. 

Několik minut strávila povídáním o budoucnosti modrých límečků, tedy dělnických profesí, které tvoří významnou část Trumpovy voličské základny. Mluvila o tom, že prožívají boom a rostou jim platy, ale zároveň se cítí ohroženi technologickými změnami ve společnosti. 

„Nová, technologiemi prodchnutá generace na ně trochu zapomněla. Všude se mluví o samořiditelných autech a přitom řidiči kamionů jsou druhá největší profese v USA. Nedivte se, že se ti lidé obávají o svou budoucnost,“ uvedla Ivanka Trump. „Je naší zodpovědností předpovídat, kde se disrupce v ekonomice a společnosti objeví, a mít plán, jak pomoci lidem, které zasáhne.“

Dvakrát se během jejího představení tleskalo. Poprvé, když ukázala na velké obrazovce seznam firem, které se zapojily do Trumpova programu „Pledge to America’s Workers“. V něm se stovky společností zavázaly vyškolit a zaměstnat celkově desítky milionů amerických dělníků v příštích pěti letech.

Na tamním pracovním trhu totiž vzniká citelná mezera mezi poptávkou a nabídkou – zjednodušeně řečeno je zájem o dovednosti, které současná americká pracovní síla nenabízí. Zejména jde o počítačové vědy. Proto firmy jako Google, IBM, Canon, Amazon nebo T-Mobile slíbily, že ve velkém pomůžou s rekvalifikací a zaměstnáním dělnických profesí.

Podruhé se potlesk, byť spíš chladný, objevil v momentě, kdy Ivanka Trump připomněla nedávno schválenou placenou mateřskou dovolenou – státní zaměstnankyně, které jsou na výplatní pásce americké vlády, budou mít nově zaplaceno 12 týdnů. „Nejlepší investice, kterou můžeme udělat, je do nové generace, že?“ podotkla Ivanka Trump.

Vydání Forbesu Buď zdravý

Její keynote vystoupení končilo na téma imigrace, což se osobně dotýkalo obou vystupujících na pódiu. Shapirovi rodiče i manželka jsou imigranti a Ivanka je dcera bývalé československé reprezentantky ve sjezdovém lyžování, která za zapeklitých okolností utekla na Západ v roce 1972.

„Prezident říká, že náš imigrační systém je vadný. Lidi, kteří u nás získají vzdělání, vykopneme v momentu, kdy začínají pracovat a budovat byznys – to nedává žádný smysl,“ uvedla Ivanka Trump a zdůraznila, že jde o citlivou záležitost. „Musíme být opatrní a zvládnout dvě výzvy najednou: přilákat nejtalentovanější lidi z celého světa, abychom dále rostli a dokázali inovovat, a také investovat do našich lidí, amerických dělníků, kteří se dostávají na okraj pracovního trhu, a vybavit je dovednostmi a znalostmi, které dnes potřebují.“

Když se neshodneme na těchto dvou věcech, těžko se shodneme na čemkoli jiném.

To byl na konci jejího projevu, který se celkově nesl v duchu oslavy Trumpova vládnutí, pokus o moment sjednocení s publikem, které pečlivě naslouchalo, a přestože bylo cítit opačné naladění, ani jednou se neobjevil projev nesouhlasu. 

„Když se neshodneme na těchto dvou věcech, těžko se shodneme na čemkoli jiném,“ rozloučila se dcera amerického prezidenta.