Tohle pouzdro se otevře návštěvníkům až za čtyři roky. Avšak už teď, přestože zatím existuje jen na papíře a ve vizualizacích, otevřelo Ostravu světu. Návrh nové koncertní haly ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která se stane domovem tamější Janáčkovy filharmonie, byl zařazen do desítky architektonicky nejzajímavějších budoucích projektů světa.

Na originální podobu haly od newyorského studia Steven Holl Architects a pražského Architecture Acts ukázal prestižní magazín Architizer. Stavba, která bude zahájena v roce 2022 a první akce má hostit v roce 2024, dostala zařazením mezi top 10 nejočekávanějších projektů unikátní punc.

„Ostrava špičkovou architekturu potřebuje a věřím, že díky své jedinečnosti se za pár let stane významným turistickým cílem nejen na mapě Česka. Přední český orchestr, Janáčkova filharmonie, navíc získá po 70 letech v provizoriu plnohodnotné zázemí,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Náklady na výstavbu objektu s kapacitou 1300 míst, působivě připojeného ke stávajícímu Domu kultury, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. Podílet se na nich budou město, kraj i stát a z finančního hlediska se počítá s poměrně rychlou návratností. Inspirací je Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau, které prakticky ihned po otevření přilákalo miliony turistů a mělo velmi pozitivní efekt na ekonomiku města a regionu.

Z finančního hlediska se počítá s rychlou návratností.

Provoz bude financován mimo jiné z komerčních pronájmů velkého a komorního sálu. Pronajmout si bude možné též menší salonky či nahrávací studio, v budově bude také kavárna a restaurace.

„Spolupráce se světovým studiem Steven Holl Architects a Architecture Acts je výzvou i příležitostí. Výzvou vydat se inovátorskou cestou za použití moderních a alternativních technologií a příležitostí pro Ostravu stát se kulturní metropolí s kvalitní architekturou,“ tvrdí náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Výjimečná koncertní hala splní také roli naznačenou už primátorem. Od svého založení roku 1954 byla Janáčkova filharmonie pořád v provizoriu, přičemž prostory společenského sálu v Domě kultury nejsou koncipovány jako koncertní sál a tomu odpovídá i jejich akustika.

S nadsázkou řečeno: až za čtyři roky Ostravané konečně uslyší, jak jejich hudební těleso skutečně zní.

„Výslednou stavbu je třeba hodnotit právě i z pohledu toho, co se bude odehrávat uvnitř. Práce orchestru v prostoru takových akustických kvalit znamená výrazné zvýšení potenciálu dalšího uměleckého rozvoje, to je zcela zásadní,“ vysvětluje ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

„Spolupráce s předními světovými odborníky na akustiku ze studia Nagata Acoustics slibuje, že v Ostravě budeme mít dokonalý zvuk, který bude zcela jistě slyšet i za hranicemi naší země.“

Do „futrálu“, který má potenciál stát se novým symbolem Ostravy, se vejde celá filharmonie. A až se pouzdro otevře, uši návštěvníků si podle všeho přijdou na své. Potěšení pro oči je zajištěno už teď.