I z hasiče se může stát cukrář. A z životních partnerů se stát ti byznysoví, kteří spolu otevřou cukrárnu, dokonce dvakrát. Když jim tu první vytopili, museli ji zavřít a stěhovat se za prací z Prahy do Brna. Manželé Hrubcovi dokazují, že v tandemu mohou dělat jedny z nejlepších francouzských zákusků v Česku. A svůj comeback stvrzují opět v Praze.

To je příběh vašeho potěšení, jak zní překlad cukrárny Votre Plaisir, která po neúspěchu s cukrárnou v Soukenické ulici otevírá svoje brány jen o ulici dál, v  Klimentské. V bývalém servisu na kola a lyže se po rekonstrukci a návrhu Jana Krejčího ze studia Olgoj Chorchoj vyloupla útulná cukrárna, kde vás za pultem s úsměvem obslouží Gabriela Hrubec a z kuchyně od přípravy dezertů vykoukne i Michal Hrubec.

Do cukrárny s vlastní výrobnou investovali téměř dva miliony a investují i do kvalitních surovin, které pořizují z Česka, Francie i Mexika. Dezerty Mille-Feuille, Eclair, Paris Brest nebo Choux se tu cenově pohybují od 100 do 150 korun.

K tomu všemu vedla delší cesta.

Jejich cukrářský příběh začal ochutnáním jedné citronové tartaletky. Tu manželský pár okusil v roce 2011 na společné dovolené ve Francouzské Guyaně v jedné tamní cukrárně. Výjimečná chuť francouzského dezertu je tak odzbrojila, že se rozhodli tuhle dobrotu dělat i v Česku. Tou dobou totiž tady cukrářské řemeslo bylo podle Hrubcových v plenkách a oni se rozhodli, že tou hybatelnou změnou k lepšímu budou právě oni.

Vrátili se domů, nastudovávali recepty z francouzských knih, půjčili si zhruba pět set tisíc na výrobnu ve Kbelích a do podnikání se pustili naplno. Své dezerty začali od roku 2012 nabízet do kaváren i na farmářských trzích. Každou sobotu jste je tak mohli potkat v Karlíně, na Náplavce nebo na Kulaťáku. Za jeden den prodali návštěvníkům cca dvě stě kusů sladkého, a tak se investované peníze do výrobny během působení na trzích vracely postupně zpět.

Po francouzských dezertech rychle rostla poptávka, a tak si manželský pár sen o  vlastní cukrárně rozhodl splnit. Úsměv na rtech jim po otevření v lednu 2016 ale vydržel jen chvíli. Do půl roku totiž byli nuceni kvůli dlouhodobé havárii vody zavřít. „Začalo to malou tečkou a skončilo plesnivou stěnou, zničenými věcmi a neschopností v takovém prostředí provozovat gastrobyznys. Majitele jsme na to upozorňovali hned, ale bohužel se k ničemu neměl,“ vysvětluje Gabriela situaci, ze které se rychle museli otřepat. I když jim pojišťovna určitou část uhradila a organizátoři farmářských trhů na Kulaťáku je vzali zpátky, museli se rozhodnout, co podniknou dál.

„Varianta byla, že si zase půjčíme peníze a zase půjdeme do něčeho vlastního, kde budeme sami dva. Nebo to zabalíme, zrušíme celé Votre Plaisir a odjedeme pryč do světa. A poslední možností bylo dát se dohromady s někým větším,“ mluví Michal o tom, jak se rozhodl oslovit na spolupráci Tomáše Karpíška s cílem najít prostor, ve kterém by Votre Plaisir vyráběl dezerty pod skupinou Ambiente. Slovo dalo slovo a kromě hledání začali manželé Hrubcovi pro několik podniků Ambiente pomáhat s nastavováním cukrářských postupů.

Když se ale dlouho nic nedělo, rozhodl se manželský pár, že svůj příběh posune dál sám. Ze dne na den tak ukončili své působení v Praze, zavřeli výrobnu ve Kbelích a odstěhovali se do Brna, kde kývli na nabídku pomoci zprovoznit cukrárnu a pekárnu Elsner.

Do Prahy je to nakonec po roční brněnské kapitole přitáhlo zpět a Hrubcovi cukrárnu Votre Plaisir otevřeli znovu a jen o ulici dál od té původní.

A co je pro Votre Plaisir typické? Cukrářský pár sází na minimalismus a umírněnou sladkost, a tak si dezertů můžete dopřát i více za sebou. Podle byznysplánu Hrubcových by se jim počáteční investice do cukrárny měla vrátit do tří let. Pokud tedy nepřijde žádný problém na hašení, bude třeba cukrářské potěšení Mille-Feuille neboli fancy rakvičky, jak si ji někteří zákazníci pojmenovali, k dostání minimálně do roku 2022.

La vie est votre plaisir!