Co je pro vás důležitější – kvalitně strávený čas, nebo peníze? 

Sociální psycholožka z Harvard Business School Ashley Whillans tvrdí, že předpokladem pro spokojený život nejsou peníze, jak si většina z vás může myslet, ale právě šťastně prožité chvíle.

Na její stranu se přiklánějí i mnohé výzkumy – třeba ten od Thomase Giloviche z Cornellovy univerzity, který po 20 letech pozorování říká: věci nám na rozdíl od pomíjivých zážitků štěstí nezaručí.

Jak ale čas co nejlépe využít,  abychom z něho „vytřískali“ pro své životy co nejvíce? Whillans má hned čtyři strategie, díky kterým byste si měli drahocenný čas více užít a díky kterým vám možná dojde, že peníze vám štěstí opravdu nekoupí.

Vykupte se

Která každodenní aktivita vás v životě nejvíce rozčiluje? Mytí nádobí, uklízení, nebo třeba fronty v supermarketu? Jestli si chcete ulehčit život, je podle Whillans načase zamyslet se, zda se z některé aktivity nemůžete vykoupit – ano, v tomto jediném případě vám peníze můžou život ulehčit.

Jak strategii aplikovat v praxi? Příště, až budete stát u pokladny s produktem, který kupujete jen tak z rozmaru, položte si otázku: Nemohl/a bych tyto peníze spíše investovat do lépe stráveného času? Pokud si odpovíte ano, zapřemýšlejte nad tím, kde si můžete pomoci.

V našem případě by nebylo od věci koupit si myčku, zaplatit hospodyni nebo si třeba nechat jídlo posílat.

Příjemné to-do listy

Napadlo by vás, že i to-do listy mohou obsahovat příjemné činnosti? Schválně si zkuste jeden takový udělat, radí Whillans. Slouží k tomu, abyste čas, který byste jinak pravděpodobně strávili bezmyšlenkovitým projížděním sítí, využili smysluplnými aktivitami, které vám přinášejí radost.

Jak strategii aplikovat v praxi? Sepište si na papírek činnosti, které stihnete udělat do pěti minut a které vám zároveň dělají radost. Můžete si naplánovat, že napíšete e-mail kamarádovi, že si přečtete zajímavý článek nebo že si pustíte inspirativní podcast. Jakmile budete mít chvilku času – řekněme třeba ve frontě v supermarketu – vrhněte se na jednu z položek.

Berte víkendy jako malé dovolené

Pokud si v hlavě řeknete, že je pro vás víkend taková malá dovolená, daleko více si ho užijete a v pondělí do práce přijdete šťastnější. Důvod? Vědci si to vysvětlují tím, že díky pocitu „jsme na dovolené“ se vám úspěšně podaří nabourat týdenní rutinu a také že budete k času přistupovat s větší opatrností.

Jak strategii aplikovat v praxi? Jednoduše. Před každým víkendem si v hlavě řekněte, že je to krátká dovolená, a pozorujte rozdíly. Kdo by chtěl dovolenou strávit doma na gauči, když může vyjet za město a užít si přírody?

Říkejte ne častěji

Další strategií, která vám podle Whillans do života přinese více spokojenosti, je, pokud se naučíte odmítat práci, kterou nechcete dělat nebo kterou dělat nemáte. „Myslete na to, že čas je váš, ne jejich,“ připomíná.

Jak strategii aplikovat v praxi? I když aplikace této strategie vyžaduje značnou míru sebevědomí a odvahy, není nesplnitelná.