Jak nečekaně může odstartovat zajímavý byznys… „Přijela jsem s rodinou do hotelu, kde jsme měli strávit rodinnou dovolenou,“ vypráví Lenka Tréglová, spoluautorka knihy Antistresové omalovánky pro dospělé, které už se v Česku prodalo na 40 tisíc kusů. „Můj muž vytahal tašky z auta a na posteli vedle nich usnul. Já se šla uklidnit do restaurace kávou a na stole ležely omalovánky některého z dětských hostů. Vymalovala jsem krtečka s lízátkem a zjistila, jaký mají úžasný relaxační účinek.“ Je to deset let, co idea vytvořit omalovánky pro dospělé vznikla, a když se k ní Tréglová vrátila, překvapila ji jejich zahraniční popularita.

Omalovánky pro dospělé najdete na Amazonu v desítce nejprodávanějších knih, u nás jsou za loňský rok v desítce nejprodávanějších knih v kategorii populárně naučná literatura. Za hranicemi jsou oblíbené knihy od jejich průkopnice a skotské ilustrátorky Johanny Basford, u nás vede kniha od výtvarnice Jolany Daňkové s fejetony Tréglové, která byla za dva týdny od vydání vyprodaná. Prvního dílu se už dělá sedmý dotisk a mezi zákazníky převažují ženy – studentky nebo matky na rodičovské.

Jako první přišlo v Česku s vydáváním zahraničních i českých omalovánek nakladatelství Grada. „Loni jsme omalovánek proti stresu prodali celkem 115 tisíc kusů,“ pochlubí se Zuzana Lebdušková z Grady s tím, že o něco větší zájem máme o nám kulturně bližší české omalovánky, ale ani těm zahraničním se nevede zle. Zatímco Antistresové omalovánky jsou v prodejích naučných knih na třetím místě, ty od Johanny Basford jsou sedmé a deváté.

omalovanky_1

Knihy Antistresové omalovánky se prodalo na 40 tisíc kusů.

Omalovánky vycházejí z arteterapie a z teorie o levé a pravé mozkové hemisféře. „Levá hemisféra je zodpovědná za logické, analytické, numerické, racionální a verbální uvažování, zatímco pravá hemisféra je sídlo intuice, představivosti, tvořivosti a neverbálního vyjadřování. Většinu času ale používáme jen levou půlku a ta pravá odpočívá, krní a my žijeme nevyrovnaně. Díky omalovánkám posílíte kreativitu a uvolníte racionálno, jednoduše si odpočinete a naučíte se nedělat věci jen pro nějaký účel nebo zisk,“ vysvětluje jejich autorka.

Tvorba jednoho obrazu trvá Daňkové zhruba dvě hodiny a zapojit do ní musí nejen své výtvarné vzdělání. „Za studií jsem si prošla i kurzem psychologie umění a při kreslení těchto omalovánek je nutné přemýšlet nad několika věcmi. Například aby ten, kdo vymalovává, mohl použít jakýkoliv nástroj. Neměl by se nad jeho výběrem stresovat a mohl si vybrat jak pastelku, tak fixu, aby mohl šrafovat, stínovat či rozmazávat,“ vysvětluje výtvarnice. Znamená to mimo jiné, že mezery mezi linkami nesmějí být ani moc velké, ani moc malé, a i když jde v první řadě o bezmyšlenkovité čmárání pastelkami, tak každý, kdo se do něj pustí, by měl mít i možnost kreativního vyjádření. Tedy do obrázku si dokreslit i něco vlastního. „Tahle možnost ale nesmí být příliš veliká a viditelná, aby ten, kdo to nezvládne, nezískal pocit, že tam něco chybí a že musí nějak prostor vyplnit,“ doplňuje Daňková.

Čtěte také: 12 tipů, jak se zbavit stresu v práci dřív, než vám zkazí život

Podle Candema Hendrickse, výkonného ředitele PCG Publishing Group, která prodala přes milion kusů omalovánkových titulů, není mánie, kterou teď kolem omalovánek pozorujeme, rozhodně žádný krátkodobý boom. „Upřímně jsme v roce 2015 hodně zadržovali dech a čekali, až tahle bublina splaskne, ale už je rok 2016 a žádný z našich ukazatelů nenaznačuje zpomalení. Naše data naopak naznačují silný růst, a to až do konce roku,“ řekl Hendricks americkému Forbesu.

Ne všichni však omalovánkám fandí. Britský list Guardian se zajímal o názory skutečných terapeutů a oslovil Donnu Betts, předsedkyni American Art Therapy Association. Ta uvedla, že na svých terapiích by omalovánky nikdy nepoužila a ani by o tom neuvažovala: „Je tady rozdíl mezi vymalováváním a opravdovou tvorbou umění. Je to jako rozdíl mezi posloucháním hudby a učením se hrát na hudební nástroj. Poslouchat hudbu je něco jednoduchého, co může každý, ale hrát na nástroj vyžaduje celou sadu jiných dovedností.“

I přesto vypadá budoucnost protistresových omalovánek slibně. Grada chystá už třetí díl těch Antistresových, a navíc se nakladatelství rozhodlo posunout laťku ještě o něco výš. Dalším autorem, který se do jejich tvorby zapojil, je Ondřej Šefců, ředitel Národního památkového ústavu. Ten momentálně tvoří omalovánky pojmenované Vymaluj středověk. „Každý motiv, který v těchto omalovánkách najdete, vzniká podle skutečné středověké předlohy,“ říká Lebdušková. Vystínovat si tak budete moct třeba tvář Karla IV. nebo to, jak se leskne svatováclavská koruna. A kdoví, jak moc se při tom uvolníte.

Autor: Klára Elšíková