Jsou chytré i krásné. S aktuálními nominacemi na různá knižní ocenění jsme pro vás vybrali několik titulů, které by ve vaší knihovně neměly chybět. Listovat a pročítat se těmito knižními artefakty je skutečnou rozkoší, kterou vám elektronická obrazovka nikdy nenabídne, a jejich nadčasovou hodnotu jistě ocení i příští generace.

Sebraný Čapek

„Pracoval jsem mnoho, až nad své možnosti a síly… Spotřebovával jsem se v plném smyslu toho slova, bez osvěžení, bez zastávky, bez oddechu. Kdo můžete, šetřte více svým životem!“ posteskl si Josef Čapek ve druhé polovině 30. let. Rozsah jeho díla je skutečně enormní. Zvlášť vezmeme-li v úvahu, že jej v rozpuku 52 let od práce odvleklo gestapo.

Ač patří ke klíčovým postavám českého moderního umění, Čapkovo dílo až do konce 20. století nebylo systematicky evidováno. Před 10 lety začalo v nakladatelství Triáda vycházet souborné vydání Čapkovy literární tvorby. Gargantuovského nakladatelského počinu zmapovat jeho výtvarný odkaz se teď chopil Nadační fond 8smička.

Soubor nazvaný Pracoval jsem mnoho dává dohromady historička umění Pavla Pečinková, která se Čapkem zabývá 40 let. První z plánovaných čtyř svazků věnovala kresbám. Mnohdy jsou to dlaňovky, které autor načrtl na okraj dopisu či novin, i v pár tazích se mu však obvykle podařilo skvěle obsáhnout téma. V dalších svazcích vyjde postupně do podzimu 2021 Čapkova užitá tvorba, malba a grafiky.

Lolita pro znalce

Kdo by neznal love story čtyřicátníka Humberta Humberta a dvanáctileté dívenky Dolores Haze? Knihu, kterou Nabokov v roce 1958 vyvolal skandál, právě teď aktualizuje v českých kinech dokumentární hit V síti.

Ke 120. výročí narození autora vydalo nakladatelství Paseka limitovanou edici 120 ručně číslovaných kusů Lolity. Každý z nich je podepsaný překladatelem Pavlem Dominikem, celá kniha je vytištěná na růžově probarveném papíře a uvnitř najdete čtyři volně vložené grafické listy Jindřicha Janíčka.

Tento nádherný kousek neseženete v běžné distribuci, ale pouze na dotaz přímo v nakladatelství. Náklad se prý rozebral během několika hodin, zbývá pár posledních knih za přátelských 1999 korun. Tak spěchejte.

Antarktida nejen pro děti

Encyklopedii o nejpustším kontinentu napsal a ilustroval výtvarník David Böhm, který expedici na Antarktidu podnikl i se svými dvěma malými syny. Čtenáře pubertální, ale i ty starší okouzlí tvůrčí hravost, se kterou Böhm uspořádal faktografii, ale hlavně originální autorský pohled na světadíl bez hranic.

A jeho Antarktida není jen čtením o polární záři, „tučných ptácích“, praskajících krách a dobývání světa. Je hlavně strhující vizuální úvahou, jak vnímat svět a jak se se zápalem neustále vydávat vstříc bílým pláním poznání.

Kniha českého autora vyšla nejdřív v německém vydání, česky ji na knižní trh uvedlo nakladatelství Labyrint/Raketa. Má už různá ocenění, aktuálně je nominována na Nejkrásnější knihu roku a na Magnesii Literu.

Příběh české rodiny, která dělala látky pro Diora

Až hollywoodský příběh Ziky a Lídy Ascherových započal na prahu druhé světové války v Praze a ve druhé polovině 20. století pokračoval v Londýně, v Paříži i v New Yorku. Česko-židovský manželský pár tu z ničeho vybudoval textilní firmu, která dobyla nejvyšší patra světové haute couture.

Látky pro Ascherovy navrhoval Matisse nebo Henry Moore a své kolekce z nich šily módní domy Dior či Balenciaga. Zika Ascher se však nespokojil s výjimečným designem, byl také neustálým technologickým inovátorem. Legendární jsou jeho mohérové textilie, objemné, hřejivé, a přitom lehoučké jako pírko.

Kniha Šílený hedvábník (název odkazuje k Zikově zálibě v rychlé jízdě, ať už na lyžích, či v autě) objevuje fascinující příběh širší veřejnosti a vypadá přitom stejně uhrančivě jako Ascherovy látky.

Komenský pro 21. století

Poslední vydání Labyrintu světa a ráje srdce Jana Amose Komenského je velkolepé nejen svým rozměrem. Na červeno-bílých dvoustranách je vedle sebe otištěn původní text z roku 1623 a jeho verze přeložená Lukášem Makovičkou do češtiny 21. století.

Knihu otevírá předmluva komeniologa Jana Kumpery, který shrnuje osud nejpřekládanějšího Komenského textu, aniž se jej snaží interpretovat. Komentářem ke Komenského textu je v tomto vydání jeho výtvarná podoba.

Miroslav Huptych doprovodil text 54 dvoustránkovými kolážemi, z nichž každá „jest světlé vymalování“ obrazů učitele národů. Setkání archaického textu s digitální koláží funguje skvěle a daleko překračuje rozměr pouhé ilustrace.

Nakladatelství Práh je za nové vydání Komenského nominováno na „nakladatelský čin 2020“ v soutěži Magnesia Litera.

Umění české loutky

Fenomén českého marionetového divadla je chráněn jako součást nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Stejně fascinující je jeho hmotná podoba – tedy loutky. Největší soukromou sbírku loutek v Česku sestavili manželé Marie a Pavel Jiráskovi. Vložili do ní 30 let vášně a lásky a obsahuje loutky od počátku 19. století do roku 1950. Teď se jí díky nakladatelství Kant a knize Umění loutky můžete denně z pohodlí domácího gauče probírat i vy.