Nasednout do karavanu, odjet do divočiny a tam si v klidu odpočinout. Tak si představuje ideálně strávený čas hodně lidí. Přeplněné kempy a zákazy kempování v divočině ale romantickou představu rychle utnou.

Právě proto vytvořili bratři Petr a Pavel Nohejlovi a jejich dlouholetý kamarád Michal Strnad, kteří jezdí s karavanem do přírody sami tak často, jak jen to jde, aplikaci Bezkempu.cz. Ta funguje podobně jako Airbnb, jen s tím rozdílem, že místo bytů a domů tady lidé pronajímají své pozemky.

„Majitelé karavanů tam můžou přijet třeba na pár nocí a mají jistotu, že je nikdo nebude vyhánět, že tam opravdu můžou stát, a taky vědí, že okolo nich nebude spousta dalších lidí jako v kempech,“ vysvětluje Pavel Nohejl.

Službu, která funguje od loňského června, už využilo několik tisíc lidí a je v ní v současnosti registrováno na 150 pozemků z celého Česka, včetně necelé desítky slovenských lokalit. Ubytovat se dá třeba v ovocném sadě, na louce u řeky nebo u rybníka, v levandulových polích, u vinohradu nebo u lesa na Šumavě.

„Každý den přidáváme do databáze další pozemky a bylo by jich ještě víc, ale asi polovina z nabídek od majitelů nakonec neprojde, protože například nemají dost kvalitní fotky,“ říká Pavel Nohejl s tím, že se spolu se svým bratrem a Michalem Strnadem snaží za majiteli pozemků sami jezdit a ověřovat, jak to na místě vypadá. Nejpoptávanější lokality jsou u vody, vinic, národních parků. Pronajímatelé si tak můžou vydělat měsíčně jednotky tisíc, u těch nejpoptávanějších míst si přijdou až ke 20 tisícům za měsíc v sezoně.

Pro samotné pronajímatele to funguje jednoduše: zaregistrují svůj pozemek včetně fotek a podmínek (například možnost grilovat, zákaz rozdělávání ohně a podobně), sami si nastaví cenu (noc většinou vyjde na 200 až 300 korun), za jakou chtějí například louku pronajmout, a jakmile si ji nějaký cestovatel vybere, udělá rezervaci a zaplatí, aplikace je propojí a dál už se domlouvají spolu. Na konci ze zaplacené částky připadne dvacetiprocentní provize Bezkempu.cz.

„Loňská sezona byla zkušební, letos už utržíme mnohonásobek, ale teď na začátku hlavní sezony vůbec nechci odhadovat, kolik to bude,“ říká Nohejl a dodává, že všechny peníze investují dál do rozvoje služby. Všichni tři zakladatelé tohoto „Airbnb pro karavany“ totiž společně podnikají už 13 let. Pod firmu Lemicom, za kterou stojí Michal Strnad, patří například Belabel.cz nebo Bezpotisku.cz, které nabízejí trička a reklamní předměty.

Strnad má v projektu Bezkempu.cz na starosti hlavně marketing, bratři Nohejlovi se starají zejména o IT zajištění a programování aplikace. A ačkoli je dnes tahle služba sdílené ekonomiky ještě neživí, věří, že brzy to tak bude.

„Zájem hodně roste a máme velmi pozitivní ohlasy. Už fungujeme i na Slovensku a nedávno jsme své stránky přeložili do němčiny a angličtiny,“ nastiňuje zahraniční plány startupu Pavel Nohejl.

Nově přidali ke službě sdílení pozemků i půjčovnu různých věcí, které lidé na dovolené uvítají, ale nechtějí je třeba vozit s sebou autem. Může jít například o kola, grily a další vybavení, které může přes jejich aplikaci nabídnout kdokoli ke krátkodobému pronájmu. „Věříme, že vytvoříme celý nový ekosystém trávení volného času venku,“ říká Nohejl.