skip to main content
30 pod 30

Česko-britský startup Cera získal novou investici a chce za hranice Británie

2 minuty čtení

Podnikatel Marek Sacha, kterého jsme vloni zařadili do našeho výběru Forbes 30 pod 30, slaví se svým zdravotnickým startupem Cera další velký úspěch – v sérii A se mu podařilo získat investici v hodnotě 17 milionů dolarů, v přepočtu víc než 360 milionů korun.

 Jen rok a půl po svém založení tak Cera získává částku, která by jí měla pomoci s inovacemi v oblasti služeb a také expanzí mimo Velkou Británii.

Čtěte také: Tohle je Cera, český startup, který mění britské zdravotnictví

„Financování je obrovský úspěch, máme důvěru významných investorů z Velké Británie, Spojených států a Německa, že změníme evropské a světové zdravotnictví. A jsem pyšný, že se taková firma může narodit i napůl v Praze,“ řekl Forbesu Marek Sacha.

Dalším otcem ambiciózního projektu je Ben Maruthappu, britský lékař, který byl členem globálního výběru 30 under 30 amerického Forbesu.

Marek Sacha.

Reklama

Jedná se o vůbec největší částku pro startup působící v oblasti sociální péče v Evropě. Hlavními investory v tomto kole jsou společnosti Guinness Asset Management, Yabeo a Kairos. K dalším patří mezi jinými i Peter Sands, bývalý generální ředitel bankovního obra Standard Chartered, který do Cera vložil peníze už v seed kole.

 Startup už v minulosti získal investice od fondů, k nimž patřili i čeští Credo Ventures, v celkové hodnotě 2,7 milionu liber.  

Poslechněte si také: Podcast 30 pod 30 s Markem Sachou o jeho nemocnici bez nemocnice

Do týmu Cera přednedávnem přibyla nová hvězdná jména: šéfem poradního výboru se stal sir Nick Clegg, bývalý britský vicepremiér a šéf liberálních demokratů, ředitelem vývoje produktů Ankur Jain, dřívější viceprezident pro oblast produktů v Tinderu. Hlavou provozu je nyní Tao Fu, který do Cera přišel z šestiletou zkušeností z Amazonu, funkci COO obsadil Stefan Magadalinski, bývalý CTO z Virgin.com.

Nové kolo financování má startupu, který se specializuje na zajištění online zdravotnické péče pro seniory až domů, umožnit přerůst hranice Londýna a rozšířit se do dalších britských měst, včetně Manchesteru, Birminghamu a Leedsu, díky nové strategii „Buy and Build“ – Cera chce kupovat lokální agentury zabývající se domácí zdravotní péčí, jimž často chybí dostatečné technologické zázemí, a sjednocovat tak roztříštěný britský trh. 

Zároveň má společnost v plánu použít obdobný model také v Německu, které má být příští destinací při její expanzi za hranice Spojeného království.

Cera se zároveň se svým rozšiřováním chystá spustit nový model sociální péče nazvaný CeraFlex. Ten by měl klientům zajistit přístup k péči 24/7 až o 75 procent levněji, než ji nabízejí stávající pečovatelské ústavy a konkurenční služby, a to díky tomu, že by pacienti platili jen za hodiny, kdy služby pečovatelů skutečně využívají.  

Na úvodním snímku zleva: Nick Clegg, Ben Maruthappu, Marek Sacha a Peter Sands

Reklama
Reklama
Reklama