skip to main content
Český byznys

Česko je v podivné karanténě. Každý může, kam chce, ale musí mít důvod. Platí dalších devět dní

1 minuta čtení

Vláda v neděli v noci rozhodla o celostátní karanténě. Andrej Babiš si mediálně nenechal ujít, aby ji s předstihem naznačil už v neděli po poledni. Podle aktuálních informací se zakazuje pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou cest do práce, pro nákup potravin, drogerie, zdravotních potřeb a potravy pro zvířata.

V případě potřeby si můžete zajít i do banky, na poštu i úřad. Navštívit budete moct i blízké či zajistit pomoc jiné osobně (například sousedovi). Co se týče procházek, výhodu budou mít pejskaři, kteří budou moct vyvenčit psa a dojít s ním v případě potřeby k veterináři. Opatření zatím platí do úterý 24. března do šesti hodin ráno.

Jinak řečeno, neexistuje vlastně situace, kdy by vám mohl někdo vyčítat, že jste se vzdálili z domova. Obzvlášť když policie dostala od prezidia doporučení, aby s výjimkou naléhavých případů příliš nekontrolovala lidi ani auta, aby se její sbor nevystavil zbytečnému nebezpečí nákazy. Celé to spíše vypadá jako mediální hra vlády o to, že nesmlouvavě postupuje proti nákaze koronavirem.

„Děláme to proto, abychom ochránili vaše zdraví,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová, která obratem na usmířenou dodala, že dostává hodně negativních reakcí, ale už proto připravila takzvaný liberační balíček, který má například umožnit pozdější podání daňového přiznání.

Podle rozhodnutí vlády se má zároveň posílit hromadná doprava, aby se snížila koncentrace lidí v jednom dopravním prostředku. Naopak například sdílené taxislužby (pravděpodobně Uber) mají být s výjimkou dovážky zboží zakázány. Klasické taxíky budou jezdit dále. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček také bez dalších podrobností uvedl, že hned od zítřka začíná fungovat pomocný program pro firmy.

Reklama

Vláda zároveň dočasně ruší modré parkovací zóny. Navíc zakázala provoz autoškol, samoobslužných prádelen a čistíren, ubytovací služby třetím osobám kromě ubytoven v lázeňských oblastech. Zavřely se tudíž všechny komerční hotely. Nemocnice mají také zrušit všechny neakutní výkony, aby byly připravené na případný nárůst nemocných koronavirem. Otevřeny naopak mají být automobilové servisy, odtahová služba nebo pohřební služby a jejich květinářství.

„Jsou to závažná opatření, ale jsou limitovaná tím, abychom udrželi chod státu,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu Roman Prymula. Zároveň dodal, aby lidé byli trpěliví při vyšetřování na koronavirus. „Kapacita narostla, ve středu by měly být k dispozici rychlé testy, ale prosíme lidi, aby se zatím bez klinických příznaků zbytečně nechodili testovat,“ dodal.

Jak se mají lidé dostat na testy, když platí celostátní karanténa? „Karanténa neznamená, že jsou lidé zavřeni doma. Omezujeme volný pohyb osob a chceme být efektivnější v testování,“ uvedl večer Andrej Babiš, který raději obratem přehrál dotaz na neméně nejistého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podle prvního výkladu to vypadá, že hlavně přibyly komplikace pro byznys.

Přesto pokud někdo nebude karanténu dodržovat, hrozí mu pokuta až tři miliony korun. Kromě toho vláda také schválila návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, podle kterého je šíření koronaviru trestným činem. „Celý smysl je, aby lidem došlo, že mají být doma kromě chození do práce nebo procházky po parku. Nerozpoutá se nějaká policejní represe. My nikoho v policii honit nebudeme. Jde o používání selského rozumu. Abychom nedopadli jako v Itálii,“ tvrdí na druhou stranu ministr vnitra Jan Hamáček.

Reklama
Reklama
Reklama