Několik týdnů nazpět řada Čechů ani nedoufala, že letošní dovolenou stráví jinde než v rodné zemi. I když se situace nakonec uklidňuje a postupně vrací do stavu před pandemií, tuzemské hotely se mezitím na léto zaplnily – a s nimi i jachty. Do konce prázdninové sezony jsou veškeré lodě u nás rezervované, hlásí největší globální vyhledávač plavidel Boataround.com.

„Meziroční vyhledávání jachet v Česku se za poslední tři měsíce zvedlo o 1780 procent. Něco takového jsme vůbec nečekali,“ říká Pavel Přibiš, výkonný ředitel Boataround.com. „Přičítáme to tomu, že se lidé jistili pro případ, že by hranice zůstaly dlouhodobě zavřené,“ dodává jeden ze dvou spoluzakladatelů portálu, který eviduje téměř 14 tisíc jachet v 900 lokalitách na pěti kontinentech.

Podle Přibiše jsou v tuto chvíli do konce léta vybookované všechny jachty na největších tuzemských přehradách: plné rezervace hlásí Lipno, Orlík, Slapy a například i Baťův kanál na jihu Moravy.

Zájemce o pobyt na vodní hladině prý nejvíce láká soukromí, klid, ale také cena. Například plachetnice na Lipně a Orlíku vyjdou zhruba na 300 korun na osobu na den, plně elektrický hausbót v Hluboké nad Vltavou je k mání za 2600 korun.

Tuzemských jachtařů ale nebude plno pouze u nás. Postupné rozvolňování opatření souvisejících s vycestováním v Češích probudilo zájem také o jachting v zahraničí. Především v Chorvatsku, kde vyhledávání lodí tohoto druhu vzrostlo meziročně o 620 procent. Na Jadran mohou Češi bez nutnosti absolvování karantény či předložení negativního testu na onemocnění covid-19.

„Čeští jachtaři hledali především destinace, kam je možné bez problémů dojet autem, takže vyhledávání jachet v Chorvatsku bylo ze všech zahraničních lokací nejsilnější,“ vysvětluje Pavel Přibiš.

Chorvaté ale v současnosti dle jeho slov rychle reagují na změny a snaží se o to, aby zabezpečili snadnou dostupnost svých hlavních destinací v okolí Splitu a Zadaru.