Výlohy zdobí čokoládové pralinky mnoha příchutí a figurky včetně sněhuláka a Santy Clause. Prodejny čokolády Jiřího Havlíka kolem Vánoc navštěvují stovky gurmetů denně. Abyste ochutnali jeho mistrovské čokolády Bohemein, musíte však vážit dalekou cestu. Už 12 let totiž úspěšně podniká na Novém Zélandu.

Čtěte také: Jak dva diginomádi pomáhajů Čechům cestovat na Nový Zéland

Vášeň pro čokoládu v něm ale hoří mnohem déle. Když mu bylo 12 let, vyjel s rodinou do Belgie. Jeho bratr cukrář tam pracoval ve velké firmě na cukrovinky. A malý Jiří Havlík si uvědomil, že to chce jednou dělat taky. „Chodil jsem za bratrem do výrobny a pomáhal mu. Majitel měl i malou výrobnu čokolády a všechno mi tehdy ukázal,“ vzpomíná na klukovská léta.

Když vyrostl, tak se skutečně vyučil cukrářem, tady v Česku, konkrétně v Plzni. V začátcích pracoval pro rodinnou cukrárnu, kde si osahal výrobu dezertů a nakonec i  vysněné čokolády. Životní rozhodnutí přišlo v roce 1999, kdy skončil na vojně a řekl si, že navštíví bratra, který se mezitím přestěhoval na Nový Zéland.

Z návštěvy se ale stal pobyt natrvalo. Jiří Havlík pět let zajišťoval chod hotelové cukrárny ve Wellingtonu, po čase ale zatoužil po vlastním byznysu. A tak začal šetřit a přibral si ještě další dvě práce. Po směně v hotelu ho čekala další v cateringové firmě, pak krátký spánek v autě a směna v noční v pekárně. „Nechtěl jsem si v šedesáti stěžovat, že jsem to měl tenkrát zkusit. A tak jsme s manželkou pracovali, jak jen to šlo, abychom mohli začít podnikat,“ říká.

A podařilo se. V roce 2005 si manželé ve Wellingtonu otevřeli vlastní čokoládovnu s malou prodejnou. „Začátky byly těžké. Ale vždycky jsem věřil a věřím, že můj podnik má budoucnost. Jen se člověk musí pořádně zamyslet, co a jak,“ přiznává Havlík a dodává: „Umím vyrábět, ale pořád se mám co učit, abych uměl lépe prodávat.“

Po dvou letech podnikání proto začal navštěvovat byznyskouče. Rok a půl se s ním scházel jednou týdně a jeho čokoládovna se v průběhu konzultací dočkala přejmenování. Z původního Melting Perfection na současný název Bohemein, který vznikl jako odkaz na Čechy se záměrně vyměněným písmenem. „Občas někdo přijde do prodejny, aby nám řekl, že to máme špatně napsané. Tak se vždy směju a říkám jim, že kdyby to bylo dobře, tak by nebyli vevnitř.“

Koučink Havlíkovi pomohl ujasnit si, jakou čokoládu chce dělat a v čem se chce odlišovat od konkurence. Havlíkova čokoláda je čistě přírodní, bez aditiv a barviv, proto se musí vyrábět každý týden čerstvá. Což zvládá on sám společně se čtyřmi zaměstnanci. Dalších devět prodává v obchodech.

Prodejny, nebo spíš butiky s čokoládou, má dnes dvě, a to v největších městech Nového Zélandu – Wellingtonu a Aucklandu. Do dalších 35 obchodů čokoládu dováží. Nedávno otevřel i internetový obchod a zahájil spolupráci s Uberem, který Havlíkovy pralinky rozváží zákazníkům až do domu.

Cena čokoládových bonbonů se pohybuje okolo dvou dolarů za kus. U figurek a ostatních produktů je to od deseti do sta dolarů. Metrový Santa Claus vyjde až na tisíc dolarů. Za měsíc vytvoří Havlík a jeho tým okolo 15 000 výrobků z 1,5 tuny čokolády dovezené z Belgie.  A i v takovém množství je pro něj hlavní mantrou kvalita. Řada produktů Bohemein se pyšní zlatou medailí udělenou novozélandským magazínem Cuisine Magazine.

Kromě toho si Jiří Havlík dává záležet i na tom, aby jeho čokoláda měla rozpoznatelný rukopis. Přičemž následuje známé heslo, že v jednoduchosti je krása. Vyrábí jen jeden tvar pralinek, posléze vše dozdobuje ručně. Mezi příchutěmi najdete klasické – vanilkovou, karamelovou, malinovou, ale i netradiční – wasabi, chilli, slaný karamel a další.

„Nápadů mám spoustu, ale problém je ten, že novozélandský trh je malý. Musím se hodně zamýšlet nad tím, co vyrobit a kolik,“ přemítá Havlík, který také rád experimentuje. Současnou novinkou mezi jeho produkty je mezi dnešními dětmi zapomenutý, ale pro předchozí generace dobře známý novozélandský pamlsek – čokoládová ryba.

Ta Havlíkova je z marshmallow a politá čokoládou. Během pár týdnů se z ní stal hit a nejprodávanější cukrovinka vůbec. „S rybou to byla trefa. Nemusíme nic vysvětlovat, hned vědí, o co jde,“ pochvaluje si Havlík a říká, že příští rok plánuje zahájit výrobu čokoládových lanýžů.

Kromě běžných produktů Havlíka baví i originální čokolády na přání. A protože Bohemein sídlí hned vedle filmových studií Miramar režiséra Petera Jacksona, vyrobil i pro něj na zakázku lepenou čokoládovou sochu. Zabrala 60 hodin práce, vyobrazovala taneční pár vysoký 1,2 metru a vážila 25 kilogramů. Socha byla zhotovena na charitativní večírek ve stylu Velkého Gatsbyho, kterého se prý účastnil i Gandalf – tedy herec Ian McKellen.

Autorem fotografií je Martin Černý.