Jedna cesta do Afriky změnila dvěma sestrám život. Objevily kouzlo kávy vyrostlé v pralese – a nyní ho přenášejí do Česka. Díky jejich projektu BirdSong Coffee můžete ochutnat chuťově zajímavou kávu, a ještě tím pomoci životnímu prostředí.

Dana Siedemová byla čerstvou absolventkou, když se dostala na první pracovní stáž do Etiopie. V té době se věnovala subtropickému odpovědnému zemědělství a nadšeně přijala nabídku místních, aby se s nimi vypravila na farmu na sběr kávy.

Bylo jí jen trochu divné, že pořád procházejí pralesem, až jeden z průvodců odkryl velký list a začal sbírat kávové třešně. „Vždyť tohle je moje farma,“ smál se a ukazoval na deštný prales kolem.

Mladá Češka o tom na dálku nadšeně vyprávěla své starší sestře Lindě, marketingové manažerce, kterou pralesní káva také okamžitě zaujala. „Dostaneme ji do Česka,“ rozhodly se a v roce 2014 spolu založily značku BirdSong Coffee.

Proč se pojmenovaly zrovna takhle? Kávovníky totiž pocházejí z pralesů – mají rády stín stromů, jen tak se v zrnech mohou rozvinout všechny chutě. A káva roste za zpěvu ptáků, kteří mají útočiště právě v těchto stromech.

Opakem tohoto přístupu je pěstování na stále se rozrůstajících monokulturních plantážích – na těch mizí přirozená vegetace i prostor pro zvířata. Zvlášť stěhovaví ptáci přicházejí o svá pralesní zimoviště.

V Etiopii, domovině arabiky, existují farmáři, kteří hospodaří v pralese kolem svého obydlí. Nic nekácejí, neprodávají nadnárodním společnostem, k obživě využívají zdroje ze zalesněné půdy – sbírají ovoce, med… či divoce rostoucí kávu, kterou pak prodávají. Tím na ně tolik nedoléhá třeba období sucha. Ale především netrpí příroda.

„Moc se mi zalíbila ta idea přirozeného fungování,“ vzpomíná Linda Siedemová. „Chci, aby se lidé zajímali o to, co jedí a pijí. Kde to vyrostlo, v jakých podmínkách,“ líčí. „Ne aby jen bez přemýšlení kupovali pytlíky v supermarketu od velkých společností.“

A s takovou myšlenkou teď dováží pralesní kávu od certifikovaných prodejců z Afriky či Latinské Ameriky do Česka a střední Evropy, prodává ji dalším kavárnám, bezobalovým obchodům, do kanceláří, nabízí ji na trzích a k tomu vede espresso bar a showroom BirdSong Coffee v pražských Radlicích. Tvrdí, že díky delší době zrání ve stínu má pralesní káva mnohem zajímavější a různorodější chuť než ta konvenčně pěstovaná.

A protože je její káva odpovědně pěstována, je i odpovědně servírována. V baru či třeba na trzích ji zákazník dostane v kompostovatelném kelímku (nebo v zálohovatelném bambusovém), pokud si přinese vlastní, má slevu. Lógr v BirdSong Coffee kompostují, krabice na kávu opakovaně používají… A část výdělku vracejí na program ekologické certifikace.

Nabízí se otázka, zda může být takové podnikání vůbec výdělečné, ale sedmatřicetiletá Linda Siedemová si rozhodně nestěžuje. V současné době praží okolo 120 kil kávy měsíčně. „Obrat za rok 2018 je odhadem lehce přes milion korun,“ přibližuje.

„Zisk je poplatný tomu, že dělám práci, co mě baví. Pracovala jsem dříve v korporátu v oddělení marketingu a znovu už bych neměnila. Podnikání mě nestresuje a jsem časově flexibilnější,“ popisuje.

Protože je Siedemová čerstvě na mateřské, stará se o administrativu a k tomu zaměstnává další pomoc na logistiku a prodej kávy. Za barem a na trzích se střídají brigádníci – studenti a baristé.

A druhá z dvojice sester, třiatřicetiletá Dana? Ta zvolila dobrodružnější životní styl a pracuje přímo u zdroje. Žije v Ugandě, kde vede projekt The Coffee Gardens – pěstuje výběrovou zelenou kávu a sdružuje farmáře, kteří se vracejí k tradičnímu způsobu sběru a zpracování. Poslední balíčky z její první úrody mohou zákazníci u BirdSong Coffee ještě ochutnat.