Rozcuchané vlasy, motýl na hrudi, velké kulaté brýle a k tomu barevné ponožky s herním motivem. Vypadá tak trochu jinak a vy chvíli přemýšlíte, kam byste ho asi zařadili. Ale když nakonec vyndá mikromagickou dečku a karty, je vám všechno jasné. Ondřej Pšenička je kouzelník, možná ten nejtalentovanější v Česku.

Myslíte si, že pokerové karty se už nedají nijak vylepšovat? Jednatřicetiletý mág vymyslel inovativní hrací karty, které zahýbaly kouzelnickým světem. „Na trhu dlouho žádné takové nebyly. Vydal jsem je až ve chvíli, kdy jsem nevěděl, co víc na nich vylepšit,“ říká Pšenička, který na výrobu karet vybral během dvou měsíců přes crowdfundingový portál Indigogo půl druhého milionu korun. 

IMG_7009

Jmenují se Butterfly Playing Cards a poznáte je podle dvou tmavomodrých motýlů na rubu. Motiv by měl být u všech karet stejný, když se ale podíváte pečlivěji, zjistíte, že nuance na zadní straně přece jen jsou. Právě speciální značení umožňuje kartu sledovat ve hře.

„Když tyhle karty uvidíte v kasinu, určitě s nimi nehrajte. Přišli byste o hodně peněz,“ usměje se Pšenička, který si je nechává vyrábět v továrně Cartamundi v Belgii, protože jedině tam je dokážou udělat na milimetry přesné. Tedy přesněji s odchylkou maximálně 0,5 milimetru. U klasických pokerových karet je standardní dvoumilimetrová tolerance a takovou už si kouzelník nemůže dovolit. Každý milimetr na zadní straně má totiž svůj smysl, ale víc Pšenička prozradit nechce. Aby se kouzlo nerozplynulo.

Ještě než se v dubnu všech deset tisíc balíčků (každý za deset eur) rozletí do různých koutů světa, Pšenička je všechny zkontroluje, aby byly bezchybné. Zakládá si na preciznosti a nerad by si pošramotil image mezi uznávanými kouzelníky, kteří o jeho produkt projevili zájem.

Butterfly Playing Cards 2

Ondřej Pšenička začal s kartami experimentovat, už když mu bylo deset. Líbilo se mu, že jsou praktické. „Můžete je vyndat kdekoliv, třeba pod lavicí na hodině, a trénovat. To s jinými kouzelnickými triky nejde. Těžko budu v kavárně předvádět vystoupení s nějakými jevištními rekvizitami,“ vysvětluje Pšenička důvod, proč se zaměřil na karetní mikromagii. Tedy kouzlení mezi diváky.

Jako junior se vytrénoval dvakrát až na mistra republiky, pokračoval v získávání ocenění pod taktovkou česko-švédského kouzelníka Alana Vejra a chuť zlepšovat se při vystoupeních ho přivedla na pražskou hereckou školu a pak až na Lee Strasberg Theater & Film Institute v Los Angeles, kde více než dva roky studoval herectví. Zároveň se vzdělával v kouzelnickém umění na Academy of Magical Arts v Hollywoodu.

Přitom se od něj očekávalo, že se po vzoru otce stane podnikatelem. Josef Pšenička vlastní firmu Pozam, která do Česka dováží armatury pro rozvody plynu, topení a vody. Ondřej byl u něj chvíli zaměstnaný, ale brzy zjistil, že ke šroubům, kulovým uzávěrům a LED osvětlením nemá žádný vztah a nikdy asi ani mít nebude.

„Když se živíte něčím, co vás nebaví, můžete sice vydělat spoustu peněz, ale užijete si je až v momentě, kdy máte chvíli čas. Zatímco když děláte, co vás baví, tak si zkrátka užíváte pořád,“ vysvětluje mladý eskamotér, jenž se rozhodl svůj podnikatelský um po otci uplatnit ve světě iluzí a kouzel.

A zdá se, že je na dobré cestě. Ostatně svůj největší sen si už splnil, když se mu podařilo to, co nikomu ze současných českých kouzelníků. Díky Butterfly Playing Cards se mu dostalo uznání ve světové kouzelnické komunitě a teď má další cíl – vyjet do Ameriky s novým karetním představením pro dvě stě diváků a kouzelnickými workshopy, na kterých bude učit zájemce kouzla s motýly.