I důstojná menstruace byla donedávna v Německu privilegium. Zatímco na knihy, lanýže nebo obrazy se vztahovala snížená sedmiprocentní sazba pro předměty denní potřeby, menstruační pomůcky spadaly do kategorie luxusního zboží s 19procentní daní. Změnila to jediná kniha.

Na tamponový paradox upozorňovala dlouhodobě aktivistická organizace Female Company, která po neúspěšných apelech na zákonodárce vydala takzvanou The Tampon Book, knihu ilustrovaných příběhů o menstruaci, do které schovala balíček tamponů.

Knížka byla k dostání za stejnou cenu, za kterou byste pořídili krabičku hygienických pomůcek – kdyby se na ně vztahovala sedmiprocentní „literární“ sazba. Netradiční kampaň zaujala po celém světě a nakonec změnila i zákon.

Prvních 10 tisíc výtisků se vyprodalo za den, dotisk během týdne.

Loni zabodovala na největším předávání cen pro kreativce v Cannes a letos ovládla soutěž v oblasti reklamy, designu a digitálního marketingu The One Show, kde vyhrála hned v několika kategoriích.

Ohlasy však sbírala nejen v marketingové bublině: prvních 10 tisíc výtisků knihy se vyprodalo za den a dotisk během týdne.

Petici, která kampaň provázela, pak podepsalo více než 150 tisíc lidí a německý Výbor pro právní záležitosti se takzvanou tamponovou daní začal opravdu zabývat. Úspěšně – od ledna letošního roku si v Německu koupíte menstruační pomůcky se sníženou daní.

Také Česko je jednou z mála zemí, kde zdanění vložek a tamponů přesahuje dvacet procent. Češky tak stojí vložky i tampony víc, přestože evropská legislativa už od roku 2007 umožňuje snížit „tamponovou daň“ na minimální hranici pět procent.

Podle vyjádření ministerstva financí jde o důsledek snahy využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH jen výjimečně a v odůvodněných případech. O snížené sazbě na hygienické pomůcky se u nás proto zatím neuvažuje. Například za točené pivo v restauracích ale od letošního května zaplatíte DPH jen 10 procent.

Otázka vysoké daně na menstruační pomůcky ale není jen problém střední Evropy – protesty proti „tamponové dani“ dnes probíhají po celém světě. Začátkem roku se Skotsko stalo první zemí, kde vláda zajišťuje základní potřeby pro menstruační cyklus zdarma.