Čeští vědci z ČVUT opět zabodovali se svým vylepšeným chatbotem Alquist. V celosvětové soutěži Alexa Prize, kterou pořádá Amazon a jejímž cílem je vytvořit umělou inteligenci schopnou vést plynulou konverzaci s člověkem, skončili na druhém místě.

„Letos je to o to větší úspěch, protože na startovní čáře stálo více než 200 týmů, což je dvojnásobný počet oproti předchozímu roku,“ říká Jan Pichl, šéf pětičlenného týmu, který si ze slavnostního večera pořádaného v Las Vegas odnesl šek na 100 tisíc dolarů.

Ve finále se Češi utkali s chatbotem Alana ze skotské univerzity Heriot-Watt a s nakonec vítězným Gunrockem z kalifornské univerzity UC Davis.

I v loňském, úvodním ročníku brali vědci z ČVUT druhé místo, přičemž zvítězili v hlasování veřejnosti. Do soutěže Alexa Prize se zapojují nejvěhlasnější světové technické univerzity, včetně pittsburghské Carnegie Mellon či stockholmského Královského polytechnického institutu, s cílem vytvořit konverzačního chatbota, který zvládne přirozený hovor s člověkem po dobu 20 minut.

Čtěte také: Alexa, let’s chat. Češi postavili pro Amazon nejlepšího chatbota

Pokud by se to povedlo, dostal by tým tvůrců speciální odměnu milion dolarů. Letošní i loňský vítěz se zatím dostali zhruba na polovinu požadovaného času.

„Je to mimořádný úspěch na mezinárodním poli. Chatbot Alquist představuje jedinečnou AI technologii schopnou přirozené konverzace s člověkem, která nabízí dosud nevyužitý komerční a vědecký potenciál,“ říká Jan Šedivý, pod jehož vedením tým Alquista na ČVUT působí.

Foto: Matej Slávik