Česká republika se může pochlubit dalším zářezem na umělecké mapě světa. Sochař a designér Rony Plesl představí své dílo ve slavném londýnském Victoria & Albert muzeu a učiní tak u příležitosti London Design festivalu, který startuje již tuto sobotu 14. září. Plesl se dokonce objevil ve festivalovém seznamu nejlepších jmen.

Pro českého umělce, který už získal řadu ocenění a mezi jehož klienty se objevila jména jako Cartier, Moser, Bomma či Preciosa, jde o další kariérní moment.

„Včera jsem mluvil s ředitelem muzea a je nadšený. Prestižní média zařadila mou instalaci mezi desítku těch, které nesmíte minout. Celé to pro mě představuje velkou zkoušku a vypadá to, že obstojím. Pořád ale zůstávám nohama na zemi,“ komentuje Plesl svůj úspěch z Londýna.

Za vší slávou stojí jeho skleněná instalace s názvem Sacred Geometry (možno přeložit jako Posvátná geometrie).

Koncept vychází z myšlenky předpokládající existenci univerzálního vesmírného jazyka, který organizuje vše kolem nás podle základních geometrických principů. „V posledních několika letech jsem studoval koncepty univerzální geometrie, spojují můj respekt k matematickým principům vesmíru a jejich individuální interpretaci, skrze kterou nalézám nové myšlenky a vytvářím nové formy,“ popisuje umělec svou inspiraci.

V praxi jde o obří a velice těžké kusy skla připomínající stromy a větve. Vznikly s pomocí unikátní technologie tavení. Ta nově umožňuje utavit jakýkoli trojrozměrný objekt bez omezení – v dosavadních formách musela jedna strana zůstat rovná. Revoluční technologii, která na designovém festivalu též zažije premiéru, ovládá pouze jediná firma na světě: je z Česka, jmenuje se Sin Studio Gallery a právě Plesl s ní exkluzivně spolupracuje.

První jednání s vedením muzea proběhlo na začátku dubna, a protože se instalace ihned zalíbila, musel se Plesl rozhodnout, zda vystavovat už letos, nebo až příští rok. „Vzal jsem tento šílený termín a dosud nechápu, jak jsme to stihli,“ podotýká. Dílo už každopádně stihla zakoupit americká filantropka a galeristka Trish Duggan, která jej následně převeze do své floridské galerie.

Podle ředitele Českého centra v Londýně Přemysla Pely je Pleslova touha po kreativitě a inovativním přístupu ke sklářským technologiím velkou inspirací pro umělecké profesionály. „Rony ve Velké Británii představí ty nejlepší a nejinovativnější příklady českého sklářského umění a nesporně tak obohatí zážitek návštěvníků,“ uzavírá Pela.