Remdesivir. Tak se jmenuje naděje na zastavení koronaviru čili nemoci, která v poslední době znepokojuje svět. Za objevem látky stojí český biochemik Tomáš Cihlář, pracující v San Francisku jako viceprezident americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences.

„Tento týden byl remdesivir poslán do čínského Wu-chanu a během několika dnů by měly začít klinické testy. Půjde o dvě zkoušky na nakažených a hospitalizovaných pacientech – jedna proběhne na těch v kritickém stavu, druhá na lidech s méně vážnými symptomy. Testy se budou týkat několika set pacientů,“ uvedl Cihlář pro Forbes.cz.

„Jedné skupině bude podáván remdesivir, druhé kontrolní placebo a následně dojde ke srovnání. Doufáme, že výsledky budou známy zhruba za dva měsíce.“

Tomáš Cihlář vedl od roku 2014 v Gileadu výzkumný tým, který remdesivir objevil a později ho vyvíjel. Látka měla bránit celé řadě virů, jejím prvním cíleným použitím byla léčba eboly: v roce 2016, kdy epidemie dohasínala, se remdesivir dostal v Libérii do testů na lidech, kteří nákazu přežili, ale měli virus stále v těle a mohli jej přenášet pohlavní cestou.

Výsledky byly povzbudivé, nyní by remdesivir mohl zabrat na koronavirus. „Na rozdíl od vakcín navozujících stav imunity, jež mohou zabránit šíření viru z nemocných na zdravé, by naše látka mohla potenciálně léčit již nemocné pacienty izolované v nemocnicích. Remdesivir by tedy mohl pomoci zmírnit klinické následky nákazy a zabránit dalšímu zhoršování stavu nakažených. V tomto smyslu by působil podobně jako třeba léky proti chřipce,“ popisuje český vědec.

Problém je, že remdesivir zatím nefiguruje mezi schválenými léky. „I bez toho je v principu možné ho nasadit,“ tvrdí Cihlář. „A to na základě výjimečného použití léku v klinickém vývoji, které musí byt schváleno Americkým úřadem pro kontrolu léčiv. Tímto způsobem byl remdesivir už podán několika pacientům ve Spojených státech a první pacient ze Seattlu už léčbu úspěšně dokončil. V této chvíli se snažíme zjistit, zda se dá podobný mechanismus uplatnit i v Číně, ideálně souběžně s průběhem klinických zkoušek.“

Remdesivir patří do stejné kategorie antivirových látek jako ty, na nichž Gilead spolupracoval s již zesnulým a světově proslulým profesorem Antonínem Holým z pražského Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Tomáš Cihlář je žákem legendárního vědce a říká: „Stopy profesora Holého jde u remdesiviru rozhodně najít. Gilead ve spolupráci s ním dlouhodobě rozvíjel výzkum takzvaných nukleotidových profarmak. Z toho nejdřív vzešla řada léčiv, která jsme vyvinuli a dnes se úspěšně používají po celém světě k léčbě HIV a virové hepatitidy. Podobný přístup a nahromaděné zkušenosti později přispěly i k našemu objevu remdesiviru.“