Jsou finančně zajištěni, mají bohaté byznysové zkušenosti a chtějí pomoci svému regionu.

Tak by se dali popsat zakládající členové nového klubu Garage Angels. Jde o sdružení angel investorů, tedy lidí, kteří mají vlastní volné finanční prostředky, jimiž jsou ochotni podpořit začínající podnikatele.

Najdeme mezi nimi bývalého šéfa AVG Karla Obluka, investora Jiřího Hlavenku (nyní známého zejména díky podílu v Kiwi.com) nebo například Olgu Hyklovou, zakladatelku a ředitelku největší ryze české personální agentury Advantage Consulting.

„Pro většinu zakládajících členů platí, že jsou z předchozího podnikání finančně již velmi komfortně zajištěni. Nejde nám tedy primárně o 300násobné zhodnocení, ale chceme nezištně pomoci podnikatelskému ekosystému,“ říká za klub Karel Obluk.

Skupinu známých postav českého byznysu k založení Garage Angels motivoval zejména fakt, že v Česku, na rozdíl od USA nebo zemí západní Evropy, podobný subjekt chybí.

„Je tu spousta lidí, kteří mají nějaké volné peníze. Podpořit opravdu začínající podnikatele se ale rozhodne jen malý zlomek z nich, což je velká škoda. Dobré nápady si nevystačí samy o sobě, potřebují palivo, trochu popostrčit,“ vysvětluje muž, který pomohl přivést tuzemskou antivirovou společnost AVG na americkou burzu.

Když už se někdo do investování jako fyzická osoba pustí, bývá to podle Obluka často nesystematické, což vede k nenaplněným očekáváním a někdy až k tomu, že na startupy zanevře úplně. Pak je tu prý druhá skupina majetných, ke které se informace ze startupového světa ani nedostanou.

Na rozdíl od venture kapitálového fondu Evolution Equity Partners, kterému se Obluk naplno věnuje jako partner (a který má pro zájemce nastavenou minimální investovanou částku v řádech desítek milionů korun), je angel investování mnohem otevřenější.

Dobré nápady si nevystačí samy o sobě, potřebují palivo, trochu popostrčit.

Sám Obluk by v Garage Angels v budoucnu rád viděl i lidi, kteří za sebou nemají desetimilionový nebo stamilionový firemní exit. „Ideálním angel investorem je totiž i někdo, kdo investuje 200 tisíc korun. Například zubař, kterému se daří a na naší akci uvidí člověka, jehož nápad ho zaujme, a bude mít pocit, že mu dokáže pomoct,“ představuje svou vizi andělského prostředí.

Ačkoli by se „garážoví andělé“ neradi omezovali jedním regionem, chtějí podpořit zejména Moravu, kde většina z nich působí. Tamní podnikatelé se by se tedy na ně měli obrátit, pokud jsou ve fázi nápadů a základního rozjezdu.

Ze střednědobého hlediska si pak investoři od činnosti nového klubu slibují dvě hlavní věci. Tou první přirozeně je, aby se pojem angel investování rozšířil i mimo úzký okruh zasvěcených a rané investice se v Česku staly běžnými. Druhým cílem je, aby z tohoto prostředí do pár let vzešlo alespoň několik rostoucích projektů.

„Když po třech letech vznikne díky naší pomoci pár startupů, kterým se úspěšně podaří dostat například do pokročilejšího kola financování, které už povedou institucionální investoři, budu úplně spokojený,“ uzavírá Obluk.