Může to znít neintuitivně, ale pokud chcete, aby si vás druzí oblíbili, poproste je o laskavost. Efekt, pojmenovaný po Benjaminu Franklinovi, účinkuje i ve chvílích, kdy o laskavost žádáme člověka, se kterým nejsou naše vztahy zrovna nejlepší.

Sám Franklin si to vyzkoušel na vlastní kůži v roce 1737. Místo toho, aby si svého politického protivníka přidal na černou listinu, měl prosbu.

„Slyšel jsem, že má v knihovně velmi vzácnou knihu. Poslal jsem mu vzkaz s prosbou, zda bych si ji nemohl na pár dní půjčit. Poslal mi ji okamžitě. Po týdnu jsem mu ji vrátil zpět s děkovným vzkazem.

Když jsme se potkali na valném shromáždění, promluvil se mnou (což normálně nedělal) a řekl mi, že je ochoten kdykoli znovu pomoct. Až do jeho smrti jsme byli dobří přátelé,“ napsal ve své autobiografii.

Proč prosba v praxi funguje? Psychologové to vysvětlují kognitivní disonancí, tedy schopností člověka změnit své postoje na základě toho, jak se chová. Jinými slovy – jak jinak by si Franklinův protivník v hlavě ospravedlnil, že vyhovuje jeho žádosti, než s myšlenkou, že mu zas tak nevadí?

Až si tedy budete příště potřebovat někoho naklonit, požádejte ho o laskavost. Uvidíte, že si tím zlepšíte vztahy nejen na pracovišti, ale i doma.