skip to main content
Jak být lepší

Chcete být produktivní? Vyzkoušejte mnišská rána

2 minuty čtení

Jste po ránu produktivní, nebo ho spíše proflákáte? Pokud patříte do druhé skupiny, vyzkoušejte „mnišská rána“, na která nedá dopustit autor knihy Deep Work (Hluboká práce) Cal Newport.

V čem mnišská rána spočívají? Jde o to, abyste si na čas mezi devátou a dvanáctou nedávali žádné pracovní schůzky, abyste neodpovídali na e-maily a abyste ideálně pracovali jen na tom, co si určíte vy sami.

Pracovat byste měli v naprostém klidu a bez jakýchkoli rušivých elementů, které by vás mohly od práce odvádět – zakázané tedy nejsou jen e-maily, ale i Slack, telefonáty, a pokud to jde, i veškeré připojení k síti.

Mnišské ráno by měl zkrátka být čas, který budete věnovat svým vlastním projektům a pracovní problémy ostatních budete řešit až odpoledne.

Reklama

Newport připouští, že aplikovat mnišská rána není možné u každé pracovní pozice, pokud to ale jen trochu jde, zkuste si je do svého pracovního rozvrhu zakomponovat alespoň dvakrát týdně. Trvat by měla tři až čtyři hodiny, od věci ale nebude ani hodina a půl hluboké a ničím nerušené práce.

Uvidíte, že když si v práci jasně určíte, jaký čas je váš a jaký můžete s ostatními sdílet, budete produktivnější.

Už jste mnišská rána vyzkoušeli? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.

Reklama
Reklama
Reklama