Největší lákadlem Côte d’Azur jsou jednoznačně jeho pláže! Protože kdo by se nechtěl koupat v teplém azuru, snít na slunci a nechat se okouzlovat rajskými výhledy?

„Je mi jedno, že písek je horký, chci, aby ho mé bosé nohy cítily,“ vyznal se milovník Riviéry, francouzský spisovatel André Gide, už v roce 1897. Po osmi týdnech karantény se tahle jednoduchá touha stává pro většinu z nás realizovatelným snem o svobodě.

Francouzská Riviéra přivítá každý rok během léta na pět milionů turistů, a tak bývají zdejší pláže během hlavní sezony osídlené hustěji než ulice Paříže. Pandemie koronaviru tak alespoň v prvních týdnech letošního léta slibuje o něco více klidu. A je z čeho vybírat – pobřeží políbené mimořádnou přírodní krásou nabízí pro každého něco: rodinnou idylku, luxus, divoké skalnaté laguny i pláže opředené legendami! Na místních plážích nenarazíte na žádné masky ani úzkost.

Vyšlápnout si po stopách modernismu
Klid a pohodu slibují ukryté pláže Roquebrune-Cap-Martin, kde své stopy zanechal otec moderní architektury Corbusier. 

Plage du Buse | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Od nádraží Cabbé Roquebrune seběhnete po stezce slavného architekta kolem jeho plážového „ateliéru“ Le cabanon a spustíte se dolů po schodech na krásnou a klidnou Plage du Buse, která vás dokonale odřízne od masového turismu.

Nenarazíte tu na žádnou vyhlášenou plážovou restauraci, zato se vykoupete v krystalicky čistém moři a pohovíte si na příjemné oblázkovo-písečné pláži. Cestou zpět můžete navštívit legendární ikonu modernistické architektury, vilu E-1027.

Na diskrétním rande v Cap d’Ail
Na východním výběžku Cap d’Ail, v těsném v sousedství Monaka, se v tyrkysově třpytivé zátoce ukrývá pláž Mala. Snad nejkrásnější pláž Azurového pobřeží, která je středozemní verzí karibské laguny s průzračnou vodou, se otevřela v roce 1933 a jméno získala po baletce Mathildě Kchessinské, která si v těchto místech dávala na přelomu století dostaveníčka se svým milencem, budoucím ruským carem Mikulášem II.

Pobřežní pěší stezka Chemin des Douaniers vás sem dovede exotickou vegetací a snovými výhledy. I díky ní si tento kousek ráje oblíbili Greta Garbo, Winston Churchill nebo Sacha Guitry, kteří jezdívali do hotelu Eden. Právě od něj sestoupáte po schodech od pobřežní silnice, pokud se vydáte autem.

Stezka vedoucí k pláži Mala | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Zdejší luxusní soukromá pláž s restaurací La Réserve nabízí exkluzivní servis a menu s vytříbenou paletou středozemních chutí. Jako většina zdejších pláží však Mala poskytuje i veřejnou část, kde si místo luxusu můžete lenošit na osušce a využít pozoruhodné přírodní prostředí k nezapomenutelnému pikniku při západu slunce. 

Hvězdné mámení
Směrem na západ se do moře vyhoupne pověstný zelený výběžek Saint Jean Cap-Ferrat, útočiště bohatých, které vypadá jako přírodní zelený park tu a tam posázený luxusními vilami z doby Belle Époque.

Vydání Forbesu Zázrak

Po cestě na pláž se můžete zastavit na návštěvě u baronky Béatrice Rothschild ve vile Ephrussi, kde se mezi sbírkami porcelánu, tapiserií i obrazů od Moneta či Renoira nadýchnete i životního stylu mladé aristokratky z počátku 20. století.

Plage Passable | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

A pak už rychle na pláž v zátoce Plage Passable. Místní pohlednicové panorama se vám navždy vtiskne do paměti. Ve stejnojmenné restauraci si můžete vychutnat domácí těstoviny s mořskými plody, na které sem občas zajdou Keanu Reeves či Bono z U2. Místní veřejná pláž je zdarma.

Odpočívat ve filmových lokacích
Villefranche-sur-Mer, původně malá rybářská vesnice, přitahuje zástupy návštěvníků díky kulise pitoreskních výhledů. Zdejší malebné scenerie si zahrály celkem ve 150 filmech!

Villefranche-sur-Mer | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Přístav Port de la Santé, převlečený za italské Portofino, figuroval pod taktovkou Madonny ve filmu W.E. z roku 2011, citadela ze 16. století pro změnu v bondovce Nikdy neříkej nikdy z roku 1983 se Seanem Connerym.

Slavné klapky však klapaly už v roce 1950 v režii Jeana Cocteaua ve filmu Orfeus v hlavní roli s Jeanem Maraisem. Básník, výtvarník a filmař Cocteau tu našel útočiště v hotelu Welcome, kde podle vlastních slov strávil nejlepší léta svého života. Jeho pokoj číslo 23 zdobí v záhlaví postele citát: „Čas od času je zapotřebí odpočívat tak, že člověk nedělá vůbec nic.“ Takže si rozložte osušku na široké písčité pláži a nechte se inspirovat božským farniente. 

Nice: na skok do historie 
Na plážích královny Riviéry, jak se Nice přezdívá, sice nenajdete uchvacující zátoky, ale zato pětikilometrový oblázkový úsek, který nabízí kombinaci bezplatných i 14 placených pláží.

Pláže v Nice | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Hlavní důvod, proč strávit slastné okamžiky na pláži v Nice, je třeba návštěva nejstarší pláže města Opéra Plage z roku 1889, ležící v těsném sousedství starého města. V zádech slavná Promenade des Anglais, výhled na velkoryse otevřenou zátoku Baie des Anges. A jste v sedmém nebi!

Intelektuální debata v Antibes
Nikdo už nezažije panenskou podobu pláže La Garoupe na výběžku Cap d’Antibes, pokryté mořskými řasami, kameny a malými rybářskými čluny tak, jak ji Francis Scott Fitzgerald popsal v románu Něžná je noc.

I tak si ale Antibes i jeho pláže zachovávají maximum ze své původní atmosféry. I když tu dnes prestižní Plage Keller okupují pruhovaná lehátka, v dnešní restauraci César můžete povečeřet humry tak, jak je ve 30. letech talentovaný kuchař Joseph Keller servíroval americkým milionářům.

Cesta k pláži La Garoupe | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Mezi první, kdo objevili toto pohádkové místo, patřili Gérald a Sarah Murphyovi, kteří od roku 1922 na Garoupe hostili kolonii předních amerických spisovatelů i smetánku francouzské modernistické avantgardy, Jeana Cocteaua, Fernanda Légera, Picassa…

Dnes je tahle zátoka zasvěcená nejen luxusním požitkům, ale i koupání v jednoduchém stylu a ve stejném azuru zadarmo, jak už je na Riviéře dobrým zvykem. 

Glamour, palmy a cesta z města
Pláže Cannes jsou snad nejblíže typické představě francouzské Riviéry. Písek na nově upravených a rozšířených plážích tu je bílý jako beránek, plážové restaurace a lehátka naleštěné stejně jako nablýskaný elegantní sedmikilometrový bulvár Croisette.

Soukromá La Plage du Martinez | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Centrální část okupuje na tucet soukromých pláží a jedna se příliš neliší od druhé. Mezi nejluxusnější patří La Plage du Martinez nebo Majestic, známé především díky vazbě na filmový festival, gurmáni vyhledávají gastronomickou adresu La Môme, zatímco ženy míří na novou „girls friendly“ pláž Mademoiselle Gray Beach, která je navržena tak, aby uspokojila především náročné klientky.

Stojí ale za to vydat se i na příjemné veřejné pláže: na východě oblíbenou Bijou-Plage, která nabízí největší vzdálenost od bulváru, a na západě města rozlehlou Plage du Midi. Odtud už to nemáte daleko do Théoule-sur-Mer na západním konci Riviéry s dokonalým kontrastem divoké přírody, která nabízí setkání s červenými skálami masivu Esterel, vrhajícími se rovnou do moře.

Pláž La Pointe de l’Aiguille | Foto Comité Régional de Tourisme Côte d’Azur, Mike McConnell

Na úplně poslední pláž La Pointe de l’Aiguille, ukrytou a zcela odkrojenou od pobřežní silnice, se dostanete procházkou kolem moře nebo stezkou ze stejnojmenného parkingu na kopci. Dokonale chráněné místo k objevení!