skip to main content
Jak být lepší

Chcete na ostatní udělat dojem? Zapamatujte si jejich jména

2 minuty čtení

Networking, porada celého oddělení, seznamování s klienty. Je jedno, na jaké akci zrovna jste – pokud chcete na ostatní zapůsobit, jedna věc vám zaručí úspěch – když si zapamatujete jejich jména a ta pak použijete v konverzaci.

Myslíte si, že je to příliš triviální, aby to fungovalo? Opak je pravdou. Jméno je jasný identifikátor, který se pojí s naší osobou, a podle amerického spisovatele Dalea Carnegieho, autora knihy Jak získávat přátele a působit na lidi, je to zároveň to nejsladší a nejdůležitější slovo v našem životě. Proto na něj reagujeme pozitivně.

Tak například: Jakmile nás někdo osloví jménem, nejenže upoutá naši pozornost, ale zároveň se díky tomu cítíme důležitější a respektovanější. Zejména ve chvílích, kdy jsme součástí větší skupiny. Naopak, když naše jméno druzí neustále zapomínají, cítíme se přehlížení a nedocenění.

To samé platí i opačně. Když si zapamatujeme jména všech osob v místnosti, třeba právě na poradě, vyjadřujeme tím na jedné straně respekt, na druhé straně ukazujeme, že posloucháme a že lidem věnujeme pozornost. V opačném případě dáváme najevo svůj nezájem.

Jak si ale jména co nejefektivněji zapamatovat?

Koncentrujte se

Problém se jmény není otázkou paměti, ale pozornosti. Když si je chceme zapamatovat, soustředění je naprosto klíčové. Ať už jste tedy na konferenci, nebo na mítinku, věnujte pozornost tomu, co vám druzí říkají, alespoň když se představují.

Zapište si je nebo je nahlas zopakujte

Pokud máte velký mítink oddělení, zapisujte si jména lidí, kteří se představují, na papír a spojujte si je s obličejem. Jestliže se seznamujete tváří v tvář, jméno ihned po dotyčném zopakujte. Až se vám někdo představí, řekněte například: „Také mě moc těší, [jméno].“ Dobrým způsobem, jak si udržet jméno v hlavě, je také ihned po představení položit otázku. Člověka si díky tomu budete pamatovat v kontextu.

Popusťte uzdu představivosti

Poté, co se vám druhý představí, si zkuste v hlavě pohrát s jeho/jejími nejvýraznějšími atributy. Příklad: Potkáte Martina s dlouhými vlasy. Představte si ho jako frontmana rockové kapely a pokuste se si tento obrázek v hlavě uchovat. Čím bizarnější představa, tím lépe.

Vytvořte si v hlavě obraz

Vyzkoušet také můžete trik „paměťového hackera“ Jakuba Poka: transformovat jméno na konkrétní obraz. Některá jména je v sobě obsahují automaticky (Kovalinková, Holub, Pekařová, Němec), u některých si musíte jména rozebrat na menší celky a obrázek tvořit z několika částí.

Co dělat, když jméno stejně zapomenete?

Zeptejte se na e-mailovou adresu (a doufejte, že v ní bude jeho/její jméno). Požádejte ho/ji, aby vyplnil/a svoje telefonní číslo do vašeho mobilu (většinou vyplní i svoje jméno a příjmení). Představte je kolegovi. Zeptejte se, jak chtějí, abyste je oslovovali. Požádejte o vizitku. Pro odvážnější, zahrajte si hru „Kdo má na občance horší fotku?“.