I když se říká, že by se kniha neměla soudit podle obalu, někdy se rychlého úsudku vyvarovat nedokážeme. A to zejména ve chvílích, kdy potkáváme nové lidi.

Princetonská studie ukázala, že je to evoluční záležitost, která nám ve zlomku sekundy umožňuje posoudit, zda je nám daná osoba sympatická, zda v nás vzbuzuje důvěru, nebo zda pro nás představuje bezprostřední riziko.

Na to, abychom na druhé udělali dojem, máme tedy opravdu málo času. A existuje několik zaručených způsobů, jak první dojem neudělat. Tohle je podle Bernarda Marra, autora knihy Key Performance Indicators for Dummies (Klíčové ukazatele výkonnosti pro blbečky) výčet těch nejhorších z nich.

Když si držíte příliš velký odstup

To v ostatních může vyvolat pocit, že jste pomalí, líní nebo arogantní.

Když naopak narušujete osobní bublinu

Ani druhý extrém vám nezaručí vřelé přijetí. Každý sice máme nastavený práh příjemnosti fyzického kontaktu jinde, pokud ale nevíte, co je moc, řiďte se jednoduchou poučkou: když před vámi ostatní couvají a dělají takzvaný proxemický taneček, pravděpodobně jste jejich bublinu narušili.

Když se nedokážete druhým dívat do očí a udržet s nimi oční kontakt

To o vás zase říká, že jste nervózní nebo že se vám nedá příliš věřit. I když vám to je v dané situaci třeba nepříjemné nebo nepřirozené, snažte se oční kontakt za každou cenu udržet. Jak na to? Donuťte se místo pozorování podlahy nebo stropu u ostatních pozorovat barvu očí.

Když naopak zíráte

Můžete vypadat agresivněji, než byste chtěli. Kolik očního kontaktu je moc a kolik zase málo? Podle kouče Travise Bradberryho byste se měli svému protějšku koukat do očí v 60 procentech času vzájemného kontaktu.

Když moc přikyvujete

To může značit nerozhodnost nebo neschopnost vytvořit si vlastní názor. Snažte se tedy kývání hlavy omezit na nezbytné minimum – pokud s danou osobou souhlasíte, pokývejte na začátku a pak se přitakávání vyhněte.

Když rozhazujete rukama nebo s nimi příliš ukazujete

Taková gesta budou v druhých vyvolávat pocit, že jste agresivní. Pokuste se své pohyby ovládat. Česko není Itálie.

Když máte zložené ruce

Založené ruce vás automaticky postaví do defenzivní pozice. Snažte se je také nedávat do kapes, za záda nebo v bok. Když nevíte, co s nimi, pusťte je přirozeně podél těla. Zakázáno je také žmoulání nebo podobné pohyby.

Když neustále kontrolujete telefon nebo hodinky

Tím naznačujete, že byste nejraději byli někde jinde. I když vás k tomu svádějí vaše návyky, myslete na to, že vždy můžete být přítomni jen na jednom místě.