Nikdy nevyhrál grandslam ani není takovou trenérskou celebritou jako třeba Becker, Lendl nebo Ivaniševič, slavní tenisoví šampioni z minulosti.

A přece Jiřího Fencla na turnajích zastavují hráči, trenéři i funkcionáři a chtějí se s ním bavit. Český kouč je spoluautorem unikátní mobilní aplikace Resultina, která monitoruje výsledky tenistů po celém světě a stala se mimořádným hitem; díky ní si lze snadno udržovat o tenisovém dění přehled.

„Prakticky nenajdete člověka, který se pohybuje okolo profesionálního tenisu a aplikaci nezná nebo ji nemá nainstalovanou,“ říká 45letý Fencl a není to od něj přehnané chvástání, jen konstatování reality.

resultina-hand

Jeho zážitky to potvrzují. Stačí si obléct čepici s logem aplikace a už se přitočí Dominic Thiem, rakouský tenisový supertalent, a říká: „Takovou chci taky!“ Nebo se při tréninku z vedlejšího kurtu přijde podívat Australanka Darja Gavrilova a spustí: „To je česká aplikace, že jo? Je super.“ Na US Open v New Yorku se zase Fencl potkal s manažerem japonského výrobce oblečení a sportovního vybavení Yonex a slyšel: „Bez Resultiny si svou práci nedovedu představit.“

A zdaleka v tom není sám.

V čem je kouzlo aplikace? Především v komplexnosti: sleduje jak výsledky z největších turnajů, tak i z lokálních juniorských akcí. Autoři přirovnávají její fungování ke srovnávači cen letenek, který hledá na internetu data, dává je dohromady a pak uživatelům nabízí výstupy, které požadují. I díky tomu umožňuje Resultina zasílání notifikací, když sledovaný tenista – v jakémkoliv koutu planety – dohraje zápas.

Čtěte také: Český nápad posílá branky, body, vteřiny online do celého světa

Kromě toho obsahuje i spoustu pozoruhodných statistik a dalších detailů pro tenisové fajnšmekry. „Každý používá Resultinu trochu jinak. Někteří hráči oceňují přehledný kalendář turnajů, podle něhož sestavují vlastní turnajový plán. Jiní akcentují upozornění na rozlosování turnaje, o kterém jim dává vědět notifikace,“ vysvětluje Lukáš Březina z Českého tenisového svazu, který je spoluautorem aplikace.

Nápad na její vznik dostal Fencl, trenér dvojnásobné olympijské medailistky Lucie Hradecké, zhruba před pěti lety. Uvědomil si, že tenis má v oblasti výsledků rezervu: jeho akce jsou rozprostřeny pod více organizací, které navzájem příliš nespolupracují. Mezinárodní tenisová federace (ITF), mužský okruh ATP a ženský okruh WTA si obstarávají své podniky a využívají vlastní aplikace.

Fencl využil svých programátorských znalostí, které nabral samostudiem i během let na matematicko-fyzikálním gymnáziu, a společně s Březinou, dalším statistickým nadšencem, vytvořili za rok a půl první verzi Resultiny. Nejprve na iOS, kam se dostala v prosinci 2012, později i na Android.

Fencl

Jiří Fencl primárně trénuje Lucii Hradeckou, víc se však proslavil Resultinou.

„Původně jsme ji dělali hlavně pro sebe a pro známé,“ líčí Fencl, jenže zájem překvapil i jeho samotného. V současnosti je instalací přes 100 tisíc, aktivních uživatelů denně asi desetina. Zkušební verzi si lze stáhnout na měsíc zdarma, předplatné stojí 1,99 eura (zhruba 50 korun) na měsíc, 5,99 eura (160 Kč) na půl roku a 8,99 eura (240 Kč) na rok.

„Je zajímavé, s jak rozdílnými reakcemi na ceny předplatného jsme se setkali. Lidé, kteří Resultinu nutně potřebují – hráči, trenéři, manažeři klubů –, se podivují nad nízkou cenou. Naopak některým fanouškům tenisu připadá vysoká,“ popisuje Březina.

On i Fencl tvoří aplikaci ve volném čase a výnosy z ní věnují na její další zlepšování. „Náklady jsou vysoké. Jakmile chceme něco vylepšit, musíme to udělat jak pro iOS, tak i Android. Stálo to už tisíce hodin našeho času plus platby programátorům za vývoj aplikací,“ počítá Březina.

V současnosti už ale připravuje další zásadní vylepšení, a sice přidání výsledků čtyřher, populární disciplíny, která dosud v Resultině chyběla. Zato až tam bude? Není pochyb, že chvály – i uživatelů – zase přibude.