skip to main content

Chystáte se na dovolenou? 10 tipů na nejžhavější destinace tohoto podzimu

4 minuty čtení

Letní dovolená skončila, před námi vidina přicházejícího sychravého počasí, deště a padajícího listí a vás děsí představa, že byste měli zase čekat další rok, než se vydáte objevovat neznámé končiny? K tomu ale přece vůbec není důvod! S plánováním svého dalšího dobrodružství můžete začít už nyní, protože tento podzim je doslova nabitý zajímavými akcemi a novými destinacemi. Stačí si vybrat!

5 tipů na nejžhavější destinace tohoto října

  • 1. Za dobrodružstvím do Himálaje: Bhútán

Říjen a listopad jsou měsíce jako stvořené pro cestu do Himálaje. Letní deště již skončily, obloha je blankytně modrá, dohlednost nekonečná a mrazy zimních měsíců ještě nezačaly. Nabízí se buddhistické kláštery Tibetu či trekování na nekonečném počtu stezek v Nepálu či Indii, ale tou nejexkluzivnější destinací je bezesporu Bhútán. V tomto malém království se ekonomika měří na hrubé národní štěstí, turistů je tu kvůli selektivní státní politice jako šafránu a o všechny je postaráno na profesionální úrovni. Můžete se vyšplhat k dechberoucímu klášteru Tygří hnízdo, koupat se s horkými kameny, rybařit nebo zdolat prý nejkrásnější trek světa Little Snowman.

Bhútán2

  • 2. Za sluncem: Zanzibar, Tanzanie

Pokud na podzim zatoužíte prostě jen po teplu, slunečních paprscích a odpočinku, zamiřte na pravý korálový ostrov Zanzibar u východního pobřeží Afriky. Ubytujete-li se v srdci hlavního města Stone Town, budou vás rozmazlovat jako sultány v jednom z citlivě zrekonstruovaných paláců, které dnes slouží jako luxusní hotely. Staré město, které je zapsané na seznam světového dědictví, má exotickou atmosféru, zdi místních domů jsou z korálového kamene a interiéry zdobí krásný nábytek z dílny místních řezbářů z mahagonového dřeva. Pro plážové radovánky se potom přesuňte na jeden ze soukromých malých ostrůvků, které jsou exkluzivními resorty. Ten nejznámější na ostrově Mnemba je přímo uprostřed podmořské korálové rezervace a jeho bělostné pláže budete mít takřka jen pro sebe.

Zanzibar-1

  • 3. Za historií: Írán

Je možné, že destinací, kde letos přibude snad nejvíc turistů, je Írán. Dohody o ukončení sankcí ze strany Západu byly uzavřeny letos v létě a všechny zahraniční cestovky si brousí zuby na zcela nový trh. Není se co divit, Írán má milovníkům historie opravdu co nabídnout, jeho památky jsou až čtyři tisíce let staré a k těm nejznámějším patří Alexandrem Velikým dobytá Persepolis nebo výstavní město šáhů Isfahán s nejkrásnějšími mozaikami a mešitami světa. Írán je také země s rozvinutou infrastrukturou, dobrými cestami a kvalitním ubytováním a podzim je naprosto ideální na jeho návštěvu – ne příliš horký na pouštích a ne příliš studený v horách.

Iran1

  •  4. Za arktickou přírodou: pozorování ledních medvědů v Churchillu, Kanada

Že se vám na podzim nechce do ještě větší zimy? Tahle událost za to milovníkům přírody a divoké zvěře rozhodně stojí! V odlehlém městečku Churchill, které leží v Kanadě u Hudsonského zálivu, se totiž každoročně přibližně v polovině října shromáždí na tisíc ledních medvědů, kteří zde čekají na zamrznutí moře, aby se dostali ke své oblíbené potravě – tuleňům. V Churchillu je v této době více ledních medvědů než lidí a místní obyvatelé nevyjdou na ulici, aniž by se nejdříve nerozhlédli napravo a nalevo, zda se na ně neřítí jedna z nejnebezpečnějších šelem světa. Turisté se dostanou až do těsné blízkosti k medvědům pomocí tzv. tundra buggy, vysokých terénních vozidel, která vám umožní bezpečná a velmi blízká setkání s těmito vzácnými zvířaty.

medveci

  • 5. Za aristokratickou atmosférou: Budapešť, Maďarsko

Za odpočinkem ale nemusíte přes půl světa, a pokud si na podzim ze svých nabitých itinerářů neukrojíte více než jeden víkend, vydejte se za aristokratickou atmosférou Budapešti. Přes den můžete relaxovat ve velkolepých, neoklasicistních lázních Gellert, jejichž centrální bazén je zdoben mramorovými sloupy a mozaikou. Odpoledne si zajděte na kávu do jednoho z vyhlášených kavárenských domů z dob monarchie, jako třeba New York nebo Gerbeaud. A večer jak jinak než do opery nebo na koncert! Největší výběr budete mít, pokud dorazíte ve dnech 2. až 18.října, kdy zde probíhá Festival současného umění a Budapešť je zaplavena nejrůznějšími událostmi od koncertů vážné hudby přes divadelní a taneční představení až po galerijní výstavy.

Budapest-2

Reklama

5 tipů na nejžhavější destinace tohoto listopadu

  • 6. Do nebes: Bagan, Barma

Barma je tajemnou zemí. Až do roku 2011 byla izolovaná, v čele s vojenskou juntou, jíž ekonomické sankce nedovolovaly obchodní, bankovní, ale například ani poštovní kontakt se zbytkem světa. Dnes se Barma otevírá a zatím stále zůstává zakonzervovaná v čase britského kolonialismu, čistá, bezpečná, připravená na klientelu luxusní turistiky. Kdybyste sem měli přijet jen na jediný den, musíte zamířit do hlavního města starého království Baganu, kde je dodnes po pláních rozeseto na 4000 cihlových chrámů. Spíš než abyste ale běhali od jednoho k druhému, nasedněte s rozbřeskem do horkovzdušného balonu, který vás přes pláň přenese i s přípitkem francouzským šampaňským. Pro návštěvu Barmy je ideální doba od října do února, ale jen na začátku suchého období je ovzduší ještě čisté a výhled bezkonkurenční.

Barma1

  • 7. Na safari: Masai Mara, Keňa

Národní park Masai Mara je jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování africké divoké zvěře. Sběratelé záběrů velké pětky nejmajestátnějších zvířat savany – lva, levharta, nosorožce, slona a buvola – si zde často mohou svůj seznam odškrtat za jediný den. Masai Mara je také proslulá jako dějiště velké migrace býložravců, záběry, jak pakoně skáčou rovnou do tlamy obrovským krokodýlům nilským v řece Maře, zná snad každý, kdo kdy viděl National Geographic. Na podzim, když začínají první deště, se tu ale schyluje k jinému představení – sbírání stád buvolů. Jediný buvol sám o sobě je majestátní zvíře, se svými 850 kg a smrtícími rohy je také jedním z nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Je také zvířetem, které má rádo společnost, a pokud mu to dostatek potravy umožní, shlukuje se do velkých stád. Ty mohou v Masai Maře v listopadu čítat až 1500 kusů!

Masai Mara1

  • 8. Za mořem, památkami i tradicemi: Mexiko

Mexiko je perfektní dovolenkovou destinací a dvojnásob to platí o jeho jihovýchodním cípu, poloostrovu Yucatán a okolí. Památky jako Palenque (v sousedním státě Chiapas) či Chichén Itzá patří k těm nejproslulejším a pláže Cancúnu k oblíbeným odpočinkovým místům americké smetánky. Listopad až únor jsou navíc ideální měsíce z hlediska počasí. Co ale vyzkoušet něco unikátního? Jedinečné je například potápění v podzemních zatopených krasových jeskyních, tzv. cenotes, kterých je v této oblasti kolem 3000. Jakmile se zde potopíte, ocitnete se v tajemném světě podvodních krápníků a neprobádaných živočichů. Dalším zážitkem jako z jiného světa je i návštěva v době oslav Dušiček Día de Muertos na začátku listopadu, které jsou zde spíše fiestou než pietou. Do ulic vyjdou průvody v maskách umrlců a na hřbitovech se dekoruje, pije i tančí za hudby mexických mariachis.

tulum

  • 9. Za romantikou: Radžastán, Indie

Opravdu si lze jen těžko představit romantičtější dovolenou než v atmosféře pohádek tisíce a jedné noci, kterou najdete v západoindickém státě Radžastán. Růžové město jako z perníku Jaipur, pouštní pevnost Jaislamer, projížďky na slonech i velbloudech a korunu tomu všemu nasazující Udaipur, Benátky východu, kde se můžete ubytovat v bělostném paláci, plujícím přímo uprostřed klidného jezera. Děsíte se indické dopravy a hygieny? Indie je země extrémů a kromě špíny a přeplněných vlaků zde jezdí i luxusní maharádžovské speciály ve stylu Orient expresu. Pokud byste se chtěli pustit do něčeho odvážnějšího, od 25. listopadu bude v radžastánském Pushkaru probíhat jedna z největších indických podívaných – Velbloudí trh. Při něm se každoročně shromáždí na 50 tisíc velbloudů a až 200 tisíc lidí a probíhají zde soutěže třeba o nejdelší knír či o nejkrásnějšího velblouda.

Radžastán1

  • 10. Za vínem: jižní Morava, Česká republika

Před námi je největší událost vinařského podzimu – hrozny jsou sklizeny, burčák již došuměl, je tedy čas na příchod mladého vína! Na jižní Moravě vše propukne kolem oslav svatého Martina 11. listopadu a i oba sousední víkendy 7. 11. a 14. 11. jsou plné akcí spojených s koštováním nového vína a husích specialit. Valtice, Kyjov, Mikulov, Brno, Zaječí či Bořetice jsou jen některé příklady obcí, které slavnosti pořádají. O výběr tedy není nouze, tak si včas rezervujte pokoj v jednom z exkluzivních vinařských penzionů a uvidíte, že uprostřed zlatých vinohradů se skleničkou v ruce bude podzim hned krásnější!

Morava-2

Reklama
Reklama
Reklama