skip to main content
BrandVoice
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na ales.miklik@forbes.cz.

Čína vzala útokem trh s kašmírem, nejdražší vlnou na světě. Proč je dobré o tom vědět?

2 minuty čtení

Svetr ze 100% kašmíru se dá na současném českém trhu koupit za 10 000 korun, stejně jako za dva tisíce. Je rozdíl jen v ceně, nebo i v kvalitě? Za odpovědí na tuto otázku musíme do Číny, která se během posledních 20 let stala jedničkou ve světovém byznysu s kašmírem a přestavěla ho od základů.

Čína zamíchala karty

Kašmír má už stovky let všechny znaky luxusního zboží. Výjimečné vlastnosti, omezený zdroj a malý, ale exkluzivní trh, na kterém cena nehraje roli. Což díky Číně už platí jen zčásti. Do 90. let byla sice největším producentem surového kašmíru na světě, ale svetry, šály nebo rukavice pro dobře situované tetičky a distingované gentlemany z něj vyráběly továrny ve Skotsku a Itálii. Pak zamíchalo kartami několik faktorů.

Stáda kašmírských koz, které díky výjimečně jemné vlně dokážou přežít extrémní zimy na náhorních plošinách ve vnitřním Mongolsku nebo v Tibetu, se za půl století rozrostla na desetinásobek. Čína se rozhodla, že bude jedničkou i ve výrobě kašmíru, a vyhnala kolem roku 2000 dotacemi a daňovými úlevami růst kašmírového průmyslu na dvojciferná čísla. A módní návrháři udělali z kašmíru materiál, který je IN.

Čínští výrobci nemohli konkurovat v luxusním segmentu, a tak vsadili na masovou výrobu a nízkou cenu. Módní řetězce po luxusu za přijatelnou cenu sáhly a ze dne na den zavalily své zákazníky kašmírovou vlnou. Ceny? Jen deset procent toho, co si účtovaly zavedené evropské značky. Ty od té doby hledají způsob, jak přežít v cenové válce. (Například skotské firmy propouštějí stovky zaměstnanců.) Trh s kašmírem už není jen o luxusu. A cena začala být důležitá.

Jemnější vlákno, větší požitek

Čím je kašmírové vlákno jemnější a delší, tím jsou svetr nebo šála z něj vyrobené teplejší a příjemnější na dotyk. A samozřejmě také dražší. „Jako 100% kašmír je možné označit jen takovou vlnu, u níž střední hodnota průměru vlákna nepřekračuje 0,019 mm. Rozdíly v kvalitě jsou velké.

My prodáváme pouze výrobky z vláken o průměru do 0,015 mm. To je přibližně pětinásobně méně než je průměr lidského vlasu,“ vysvětluje Peter Greša, majitel Felipe.cz, největšího evropského e-shopu specializovaného na kašmír.

Kašmír

Výrobky z kašmíru, které prodává Felipe.cz

„Když jemné vlákno nahradí hrubší vlna a výrobce ji místo ručně zpracuje na automatizované lince, jak se to děje především v Číně, náklady výrazně klesnou. Takto vyrobený kašmírový svetr ovšem není dostatečně jemný a hebký,“ dodává Peter Greša.

Jak nakupovat kašmír

Jenže proč investovat do kašmíru, který nepohladí? Protože přesně u kašmíru znamená kvalita všechno. Jak ji poznáte? Čím je kašmírové vlákno delší a tenčí, tím je materiál jemnější, ale také pevnější.

Budete-li mít pocit, že v ruce držíte nadýchaný obláček, nejásejte. Výrobce nejspíš použil kratší vlákna a svetr nebude držet tvar. Přesvědčte se také, jak je kašmír pletený. Oblíbený trik je nastavit přízi tak, aby byla oka volnější a spotřebovalo se méně materiálu.

O tom, jak dobře se ve svetru budete cítit, rozhoduje i počet vrstev (ply). „Svetr ze dvou vrstev kašmírové příze se dá nosit celý rok, na evropském trhu je nejběžnější,“ říká Peter Greša. Čtyři vrstvy oceníte na jaře nebo na podzim, šest vrstev a více zahřeje v zimě. Čím více vrstev, tím vyšší je samozřejmě cena. A kdy do kašmírového svetru investovat? Nejlépe teď. Kurz eura k dolaru nákup brzy zdraží. „U nového zboží očekávám nárůst nákupních cen o 20 až 30 procent,“ říká Peter Greša.

Co byste měli vědět o kašmíru

Nejvíce kašmírové vlny produkuje Čína, Mongolsko nebo Afghánistán, jméno má ale tato luxusní vlna po indické provincii Kašmír. Právě tam z ní jako první začali tkát nádherné a elegantní šály, díky kterým se kašmír i práce místních tkalců proslavily po celém světě. Dnes se kašmír musí, stejně jako jiné výrobky, prosazovat proti levné čínské konkurenci, staletá tradice ale v Himálaji stále žije. „Obchoduji s buddhistickou rodinou, která umění výroby kašmíru kultivuje už generace. Vyrábějí ho stále ručně,“ říká Peter Greša.
 Proč nakupovat u Felipe.cz?
  • garance nejvyšší kvality kašmíru
  • poctivá ruční výroba v Nepálu
  • 170 svetrů a desítky doplňků
  • velikosti od XS po XXXL
  • prvotřídní péče o zákazníka